Görüş Bildir

Güneş'in 12 Milyar Katı Büyüklüğünde Kara Delik Keşfedildi

Haberler
> Güneş'in 12 Milyar Katı Büyüklüğünde Kara Delik Keşfedildi
onedio.com

Bilim adamları evrenin uzak bir köşesinde Güneş'in tam 12 milyar katı büyüklüğünde bir kara deliğin varlığını keşfetti. Kara deliğin evrenin ilk başlangıcında oluştuğu tahmin ediliyor.

Yeni keşfedilen bu kara deliğin kendisiyle yakın yaşta bulunan benzerlerinden yaklaşık iki kat daha büyük. Açıklamayı yapan Almanya'daki Max Plank Enstitüsü'nde çalışan bilim adamı Bram Venemans ne kendisinin ne de meslektaşlarının bir kara deliğin nasıl bu kadar büyüyebildiğini açıklayamadıklarını da ifade etti.

Bilinen fizik kanunlarına göre teorik olarak bu kara deliğin, etrafındaki gazlardan bu kadar hızlı bir şekilde 'beslenerek' büyümesi mümkün değil. Pekin Üniversitesi'nde görevli bilim adamı Xue-Bing Wu 'İlk galaksiler bile henüz yeni oluşuyorken ve gençken bir kara deliğin böyle bir boyuta gelmesi için çok radikal şeyler olmuş olması gerekir' ifadelerini kullanırken konuyla ilgili bir başka teori de iki kara deliğin çarpışarak şu anki boyutuna gelmiş olması.

Yeni bulunan kara delikle ilgili makale Journal Nature dergisinde yayımlandı.

  • CNN Türk
Kaynak: http://www.cnnturk.com/haber/bilim-te...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
22
11
8
2
2
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Kuchiki Byakuya

Yorumları okuduğum zaman anladım ki bizim memlekette ki insanların hepsi bilim adamıymış benim haberim yokmuş. Altı üstü nette dolaşıp ilginç bir haber görüp... Devamını Gör

feyk

mantikli bilimsel onermelere dayanan bir teoriye gorede her karadeliginin icinde bir bebek evrenin var olma olasiligi var, bizim evrenimizde daha buyuk bir e... Devamını Gör

Ertuğrul S. Bucak

... ve o büyük evrende başka bir büyük evrenin karadeliğinde bebek evren olabilir... matruşka evren...

uranicus

nası keşfetmişler ondan bahset.Sallama haber bunlar .Bilimsel asparagaslar.