Gerekçe Strese Neden Olması: Norveç'in Sommaröy Adası Sakinleri Saatsiz Yaşam İstiyor

 > 
148PAYLAŞIM

Norveç'te Trömsö yakınlarında bulunan Sommaröy Adası'nın sakinleri, strese neden olduğu gerekçesiyle 'saatsiz bir yaşam' için harekete geçti. Ada sakinleri, düzenledikleri toplantıda geceleri bile aydınlık olduğu için, saatin kaç olduğunu bilmelerine gerek olmadığını ifade etti.

'Bölgede geceleri bile aydınlık olduğu için saatin kaç olduğunu bilmeye ihtiyaç yok'

Norveç Kamu Yayıncısı NRK'de yer alan habere göre, Norveç'in Trömsö şehrinin yakınlarında bulunan Sommaröy Adası'nın sakinleri, saat kullanmamak için harekete geçti. 

Ada'nın 300 sakini, bölgede gecelerin bile aydınlık olması nedeniyle saatin kaç olduğunun bilinmesine ihtiyaç olmadığını ifade ederken, saat kullanımının kaldırılması için parlementoya başvurma konusunda fikir birliğine vardı.

'Biz, herkesin hayatı tam anlamıyla yaşadığı, zaman dilimi olmayan bir bölge olmak istiyoruz'

Saat kaldırma fikrinin öncülerinden Kjell Ove Hveding, taleplerininin nedenini şu şekilde ifade etti:

''Dünya genelinde insanlar stres ve depresyondan etkileniyor. Genelde bunun nedeni hayata yetişememe duygusu, tabii saatin de bunda rolü var. Biz, herkesin hayatı tam anlamıyla yaşadığı, zaman dilimi olmayan bir bölge olmak istiyoruz.''

'Zaman dilimine bağlı kalmadan yaşayın' çağrısı

Hveding, adadaki dükkanların zaman diliminden bağımsız bir şekilde çalışabileceğini ifade ederken, "Gecenin 4'ünde çim biçmek mi istiyorsunuz, hiç çekinmeden biçebilirsiniz." dedi ve "Buraya geldiğinizde saatinizi atın ve hayatınızı yaşayın" yorumunu ekledi.

Saatsiz yaşamı benimsemeye başlayan Sommaröy sakinleri, saatsiz yaşamı sembolize etmek amacıyla saatlerini ada girişindeki köprüye asıyor.

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir