Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Filistin Bayrağı İlk Kez BM'de

 > 
115PAYLAŞIM

Birleşmiş Milletler'in (BM) New York'taki Genel Merkez binası önüne Filistin bayrağı Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katıldığı törenle BM'de göndere çekildi. Filistin lideri Mahmud Abbas, BM Genel Kurulu toplantısındaki konuşmasında ise Oslo Anlaşması’ndan çekildiklerini açıklayarak BM’den Filistin halkı için uluslararası koruma istedi.

BM Genel Kurulu'nda yapılan oylamada Filistin bayrağının BM Genel Merkezi ve temsilciliklerine asılmasını içeren tasarı, 193 üye ülke arasından, 119 ülkenin "evet" oyunu alarak kabul edilmişti.

45 ülkenin çekimser kaldığı tasarıya 8 ülke "hayır" oyu vermişti. Tasarıya "hayır" oyu veren ülkeler, İsrail, ABD, Kanada, Avustralya, Marshall Adaları, Tuvalu, Palau ve Mikronezya olarak sıralanmıştı.

Filistin Bayrağı İlk Kez BM'de
Filistin Bayrağı İlk Kez BM'de

BM'de "üye olmayan gözlemci devlet" statüsüyle temsil edilen Filistin'in bayrağı, 193 üye ülke bayraklarının bulunduğu yerde dalgalanacak.

Törene aralarında Başbakan Ahmet Davutoğlu ve beraberindeki heyetin de olduğu çok sayıda kişi katıldı.

Filistin bayrağını BM Genel Merkezi'nde göndere çeken Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, seramoniye katılanlara kısa bir konuşma yaptı; "Bu töreni, Filistin bayrağını dalgalandırmak için ölenlere, hapis düşenlere, katledilenlere, yaralananlara adıyorum" dedi. 

BM Genel Sekreteri Ban ki-Moon ise, "Filistin bayrağının genel merkezimizde dalgalanması BM'nin Filistin halkına olan desteğini sembolize ediyor. Bu seramoninin Filistin'de nihai amaca ulaştığımızı gösterdiği gibi bir ilüzyon içerisinde değiliz" diye konuştu.

Törenden görüntüler

Davutoğlu: Bu önemli bir adımdır

Başbakan Ahmet Davutoğlu da BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, "Sonunda bugün, Filistin bayrağını burada, diğer ülkelerin bayraklarının yanında göreceğiz. Bu önemli bir adımdır" dedi.

"Artık sabrımız kalmadı"

Filistin Lideri Mahmud Abbas, BM Genel Kurul toplantısındaki konuşmasında İsrail ile imzalanan anlaşmalara artık taraf olmadıklarını açıkladı. Mahmud Abbas, “İsrail'in anlaşmalardan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmemesi, bizi gerçek yetkilerden yoksun bir yönetim haline getirmiştir” diye konuştu.

İsrail'in işgal altında tuttuğu bölgelerde süren yerleşim faaliyetlerine dikkat çeken Abbas, ‘İsrail anlaşmayı sürekli ihlal ederken anlaşma şartlarına bağlı kalan tek taraf olamayacaklarını' söyledi. Abbas, “Statüko sürdürülemeyeceği için İsrail işgalci güç olarak tüm sorumluluklarını yerine getirmelidir” şeklinde konuştu.

İsrail yerleşim faaliyetlerini durdurmadığı ve Filistinli tutukluları serbest bırakmadığı sürece başka şanslarının olmadığını söyleyen Mahmud Abbas, İsrail'in ne siyasi ne de ekonomik anlaşmalara uyduğunu belirterek, “Artık sabrımız kalmadı” dedi.

Uluslararası koruma talebi

Filistin'in devlet olarak tam tanımayı hak ettiğini vurgulayan Mahmud Abbas, o zaman gelene kadar BM'yi Filistin halkına koruma sağlamaya çağırdı. Abbas sözlerini şöyle sürdürdü:

“Müzakerelerle zaman kaybetmenin, müzakerelerin geleceği için artık bir yararı yoktur. Gerekli olan, uluslararası meşruiyete sahip kararlarla uyumlu olarak işgalin sona erdirilmesini denetlemek üzere harekete geçilmesidir. O zaman gelene kadar Birleşmiş Milletler'i uluslararası insan hakları hukuku uyarınca Filistin halkına uluslararası koruma sağlamaya çağırıyorum.”

Dönemin Filistin lideri Arafat ve İsrail Başbakanı Rabin, ABD Başkanı Bill Clinton ile.

1993 yılında Norveç'in başkenti Oslo'da imzalanan anlaşmayla Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ve İsrail birbirini ilk kez resmen tanımış, beş yıl içinde Filistinlilerin kendi devletlerini ilan etmeleri ve karşılığında İsrail'e karşı saldırıların durması anlaşmaya bağlanmıştı. ABD ve Rusya'nın desteğiyle varılan anlaşmayla Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ni kapsayan Filistin Özerk Yönetim Konseyi kurulmuştu.

AA ve DW

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir