Erdoğan Yeni Sistemin İlk Lideri Oldu: Yaşanan Tüm Gelişmeler ile 24 Haziran'da Neler Yaşandı?

 > 
3.6bPAYLAŞIM

Türkiye dün 13. cumhurbaşkanı ve 27. dönem milletvekillerini seçmek için sandık başına gitti.  Seçmenler, Türkiye genelinde kurulan 180 bin 65 sandıkta oylarını kullandı. Seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre Recep Tayyip Erdoğan oyların yüzde 52,5'ini alarak yeniden cumhurbaşkanı seçildi ve yeni sistemin ilk başkanı oldu.  CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ise oyların yüzde 30,6'sını aldı. Cumhur İttifakı milletvekili seçimlerinde oyların yüzde 53,6'sını alarak parlamentoda çoğunluğu kazandı. Millet İttifakı'nın oy oranı ise yüzde 34 olarak kaydedildi. 24 Haziran seçimlerinde ittifakın dışında kalması nedeniyle yüzde 10 barajını geçip geçmeyeceği merak edilen HDP  yüzde 11,6 oy oranıyla parlamentoya 67 milletvekili soktu. Kesin olmayan sonuçlara göre AKP 293, CHP 146, MHP 50, İYİ Parti 44 milletvekili ile TBMM'de temsil edilecek.

Seçim günü yaşanan gelişmeleri derledik. 

Diğer cumhurbaşkanı adayları Selahattin Demirtaş yüzde 8,3, Meral Akşener yüzde 7,3, Temel Karamollağlu yüzde 0,8 ve Doğu Perinçek yüzde 0,2 oranında oy aldı.

24 Haziran'a damga vuran parti ise Cumhur İttifakı'da yer alan MHP oldu.

Sürpriz Yaptı ve Sandıktan Güçlenerek Çıktı: 24 Haziran Seçimlerinin Kazananı MHP - onedio.com
Sürpriz Yaptı ve Sandıktan Güçlenerek Çıktı: 24 Haziran Seçimlerinin Kazananı MHP - onedio.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bu seçimin galibi demokrasidir, milli iradedir'

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 24 Haziran seçim zaferinin ardından Ankara'da balkon konuşması yaptı.

"Bu seçimin galibi demokrasidir, milli iradedir, milletimizin kendisidir." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şahsıma, ittifakıma ve partime güvenen tüm kardeşlerime, milletime şükranlarımı sunuyorum. Cumhur İttifakı'nın bir diğer kanadı olan MHP'nin Genel Başkanı Sayın Bahçeli'ye ve MHP'nin tüm mensuplarına teşekkür ediyorum. Hangi partiye oy vermiş olursa olsun sandığa giderek demokratik hakkını kullanan her vatandaşıma teşekkür ediyorum. Yemin töreninin hemen ardından bakanlarımızı, bürokratlarımızı belirleyip programımızı uygulamaya başlayacağız. Hemen yarından itibaren milletimize verdiğimiz sözleri yerine getirmek için koşturmaya başlıyoruz. Sandıkta bize verdiğiniz güçle ülkemizi 2023 hedeflerine inşallah hep birlikte ulaştıracağız. Milletimizin partimize sandıkta verdiği mesajı da aldık, eksiklerimizi tamamlayacağız." dedi.

Tam Liste: İşte 27. Dönemde Meclis'e Giren 600 Milletvekili - onedio.com
Tam Liste: İşte 27. Dönemde Meclis'e Giren 600 Milletvekili - onedio.com

"Gün, 81 milyonun kazandığı, kaybedeni olmayan bir gündür."

AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Genel Merkezi önünde vatandaşlara seslendi.

"Bugün bayram günüdür, Türkiye'nin günüdür." diyen Başbakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Gün, 81 milyonun kazandığı, kaybedeni olmayan bir gündür. 24 Haziran seçimleri demokrasi tarihimizin en önemli dönüm noktası olmuştur. Aziz milletimize minnettarız, şükranlarımızı sunuyoruz. Seçim kampanyasındaki tartışmalar artık geride kalmıştır. Bugün yeni bir gündür. Türkiye Cumhuriyeti'nin 7'den 70'e bütün vatandaşlarının hukuku artık güvence altındadır. Milletin adamı, Türkiye sevdalısı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yeni sistemin cumhurbaşkanıdır. Türkiye'yi durdurmak isteyenler, dize getirmek isteyenler dize gelmiştir, millet kazanmıştır."

YSK Başkanı Güven: "Erdoğan oyların salt çoğunluğunu aldı"

YSK Başkanı Sadi Güven, oyların sayımının büyük oranda bittiğini belirterek,  "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçerli oyların salt çoğunluğunu aldığı anlaşılmaktadır. Kesin olmayan sonuçlara göre, barajı geçen partiler AKP, CHP, HDP, İyi Parti ve MHP olarak belirlenmiştir" dedi.Kesin sonuçlar 29 Haziran'da ilan edilecek.

Muharrem İnce: "Erdoğan'ın kazandığını kabul ediyorum"

Muharrem İnce WhatsApp Üzerinden Açıklama Yaptı: 'Adil Bir Yarış Değildi, Ama Erdoğan'ın Kazandığını Kabul Ediyorum' - onedio.com
Muharrem İnce WhatsApp Üzerinden Açıklama Yaptı: 'Adil Bir Yarış Değildi, Ama Erdoğan'ın Kazandığını Kabul Ediyorum' - onedio.com

Bahçeli: "Bu sonuçla kriz bekleyenler şaşkına dönmüştür"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Seçimlerin gayriresmi sonuçları belli oldu. Buna göre milletimiz şahsımıza cumhurbaşkanlığı vazifesini verdi."

"24 Haziran seçimlerinin ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını Allah'tan diliyorum" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Seçimlerin gayriresmi sonuçları belli oldu. Buna göre milletimiz şahsımıza cumhurbaşkanlığı vazifesini ve yürütme görevini tevdi etti" dedi. 

Erdoğan, "Sandık güvenliği ve oy kullanma özgürlüğü, Türk demokrasinin gücünün ifadesidir" diyerek, bu seçimlerle yeni sistemin de yürürlüğe gireceğini hatırlattı ve ekledi: "Yeni sistemi süratle ve en iyi şekilde hayata geçireceğiz."

"Seçimlerin ülkemizin her yerinde büyük bir olgunlukla tamamlanmış olmasından ayrıca memnuniyet duyuyoruz" ifadelerini kullanan Erdoğan, "Türkiye yüzde 90'lara yaklaşan seçimlere katılım oranıyla tüm dünyaya demokrasi dersi vermiştir" diye konuştu.

📌 Açıklama ardından Erdoğan'ın Twitter hesabından "Devam" mesajı paylaşıldı

CHP'li Tezcan: "Hiç kimse erken gelin güvey olmasın"

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan açıklama yaparak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kaldığını söyledi.

Tezcan, "%93.5 açıldığını söyleyerek belli oranları paylaşıyor ve birileri erken davul zurna çalmaya başladı. Kimse erken gelin güvey olmasın. Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalmıştır." dedi.

Tezcan ellerindeki tutanaklara göre oyların %39'una ulaştıklarını söyleyerek İnce'nin %33,65 olduğunu, Erdoğan'ın %51,77 olduğunu söyleyerek "geride yaklaşık 40 milyona yaklaşık oy var" dedi.

İnce: "YSK’nın sisteminde sandıkların yüzde 37’si açılmış gözükmektedir"

AKP Sözcüsü Mahir Ünal: "YSK, Anadolu Ajansı gibi devletin kurumları üzerinden oluşturulan ağır tahrik, kabul edilebilir bir şey değil"

Ünal, yaptığı açıklamada, "Yeni yönetim sistemimiz ülkemize hayırlı olsun" dedi ve şöyle devam etti:

"Seçimlerin sonuçları daha belli olmadan Anadolu Ajansı ve Yüksek Seçim Kurulu gibi devletin kurumları üzerinden oluşturulan bu ağır tahrik kabul edilebilecek gibi değil. Bunun sorumluluğu bunu yapan siyasi partilerin ve adaylarındır."

Adil Seçim Platformu 21:15'te Türkiye geneli güncel sonuçları şöyle açıkladı 👇

AA, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayarak tebrik ettiğini aktardı...

HDP Sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, oy sayımı sırasında kentte elektiklerin kesildiğini söyledi.

📌 İçişleri Bakanlığı seçimin adli bilançosunu açıkladı

İçişleri Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, bugün vatandaşların oylarını kullandığı 08.00-17.00 saatleri arasında, ülke genelinde, 100'ü oy pusulasının fotoğrafının çekilmesinden kaynaklanan toplam 362 olay gerçekleşti.

Meral Akşener: "Anadolu Ajansı'na inanmıyoruz, sandıklara son ana kadar sahip çıkıyoruz!"

Niğde'de İl Seçim Kurulu'nun bulunduğu Niğde Adliyesi'nin bodrum katında yangın çıktı

Doğan Haber Ajansı, oy sayım işlemi yapılmak üzere sandık görevlilerinin oy çuvallarını götürdüğü İl Seçim Kurulu'nun bulunduğu Niğde Adliyesi'nin bodrum katında yangın çıktığını aktardı.

Niğde Belediyesi itfaiye ekipleri, henüz çıkış nedeni belirlenemeyen yangına müdahale etti.

İnce: "Moralinizi bozup asla sandıkları terk etmeyin"

Bülent Tezcan'dan açıklama: "Erdoğan'ın oyu hiçbir zaman %48'in üzerine çıkmadı. İktidar, AA'yı kullanarak moral üstünlüğü hedefliyor"

CHP Sözcüsü Tezcan, sandıkların yüzde 5’inin sayıldığını, Erdoğan’ın oy oranının yüzde 46.58, İnce’nin oy oranının ise 40.35 olduğunu açıkladı.

Anadolu Ajansı’nın açıkladığı rakamı eleştiren Tezcan, Erdoğan’ın oyunun hiçbir zaman yüzde 48’i geçmediğini söyledi ve şöyle devam etti:

"Anadolu Ajansı'nın paylaştığı verilere inanmayın, gerçek değildir. Şu andaki tablo seçimin 2. tura kalma ihtimalini çok net bir şekilde ortaya koyuyor. Belli aralıklarla sizleri bilgilendireceğiz. AA'nın bilgileriyle kimse gönlünü ve kafasını kirletmesin."

Tezcan’ın yüzde 5’i sayılan sandıklara göre açıkladığı oranlar şöyle:

Recep Tayyip Erdoğan 46.58

Muharrem İnce 40.35

Meral Akşener 7.24

Selahattin Demirtaş 4.06

Temel Karamollaoğlu: 1.19

Doğu Perinçek: 00.61

📌 AA, YSK'nın seçim sonuçlarına ilişkin yayın yasağını 18.45'te kaldıracağını duyurdu.

Cumhuriyet gazetesi, yargı muhabiri Alican Uludağ YSK önünden şu görüntüleri paylaştı 👇

Türkiye genelinde oy verme işleminin bitmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk yorumu yaptı: "Bir şey söylemek için erken, iyiyiz"

📌 Adil Seçim, Twitter üzerinden "yurt çapında müşahitlerin binalara alınmadığı" yönünde ihbarlar almaya başladıklarını aktardı.

Muharrem İnce, YSK önünde açıklama yaptı: "Milletin hakkını korumak için buradayız" 📹

Saat 17:00'de sandıklar kapandı ve sayıma geçildi. Sayımda ilk olarak cumhurbaşkanlığı oy pusulaları sayılacak.

Erzurum’un Karaçoban ilçesi Kopal Mahallesi’nde oy kullanma işlemleri sırasında çıkan silahlı kavgada, İYİ Parti İlçe Başkanı Mehmet Sıddık Durmaz öldürüldü.

Seçime Kan Bulaştı: İYİ Parti İlçe Başkanı Mehmet Sıddık Durmaz Öldürüldü! - onedio.com
Seçime Kan Bulaştı: İYİ Parti İlçe Başkanı Mehmet Sıddık Durmaz Öldürüldü! - onedio.com

Oylarını kullanmak için 10 kilometre yürüdüler.

Hakkari merkeze bağlı Oğul, Ceylanlı, Ağaçdibi ve Çimenli köylerindeki  yaklaşık 1200 seçmen, sandıkların birleştirilmesi nedeniyle, yaklaşık 10 kilometre yürüyerek merkeze bağlı Üzümcü köyünde oylarını kullandı.

📌 Hatay Valiliği'nden "ÖSO'ya oy kullandırıldığı" yönünde iddialara yalanlama geldi.

İYİ Partili görevliler, Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ'ın oy kullandığı İstanbul-Kağıthane'deki bir okulda saldırıya uğradıklarını açıkladı.

Ümit Özdağ'ın Oy Kullanmaya Gittiği Okulda İYİ Partililere Saldırı - onedio.com
Ümit Özdağ'ın Oy Kullanmaya Gittiği Okulda İYİ Partililere Saldırı - onedio.com

Urfa Valiliği'nden yapılan açıklamada "olaylarda ölü olduğuna dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır" denildi.

Açıklamada "yanlış ve abartılı bir algı yürütülmeye" çalışıldığı ifade edildi. 

"İlimiz Suruç ilçesinde 14/06/2018 günü yaşanan ve adli İdari soruşturması devam eden olaylar üzerinden yanlış ve abartılı bir algı çalışması yürütülmeye çalışılmaktadır. Basın yayın kuruluşlarından Suruç ilçemizde çıkan olaylarda ölü olduğuna dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Taraflar arasında çıkan kısa süreli tartışmalara zamanında gerekli müdahaleler yapılmıştır."

Suruç'taki silah ve bıçaklı kavgada 3 kişi yaralandı.

DHA'nın aktardığı bilgiye göre Suruç ilçesinde, Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde oy kullanmaya gelen iki grup arasında çıkan tartışma, silah ve bıçakların kullanıldığı kavgaya dönüştü. Olayda 3 kişi yaralandı.

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, sosyal medya üzerinden "Hileyle hurdayla seçim kazanma dönemi artık bitti" dedi.

AFP/Önder Şimşek

DHA duyurdu: Suruç'ta polisin havaya ateş açarak durdurduğu otomobilde, önceden mühürlendiği ileri sürülen 4 çuval oy pusulası ele geçti. Otomobildeki 3 kişi gözaltına alındı.

DHA duyurdu: Suruç'ta polisin havaya ateş açarak durdurduğu otomobilde, önceden mühürlendiği ileri sürülen 4 çuval oy pusulası ele geçti. Otomobildeki 3 kişi gözaltına alındı.
DHA duyurdu: Suruç'ta polisin havaya ateş açarak durdurduğu otomobilde, önceden mühürlendiği ileri sürülen 4 çuval oy pusulası ele geçti. Otomobildeki 3 kişi gözaltına alındı.

DHA'nın aktardığı bilgiye göre, ekipler 27 BSU 52 plakalı otomobile "dur" ihtarında bulundu. Aniden hızlanan otomobil, polisin havaya açmasıyla durduruldu. Bu sırada araçta bulunan 3 kişi, çuvallardaki oy pusulalarını yola attı. 4 çuval oy pusulası ele geçirilen otomobildeki 3 kişi gözaltına alındı.

Siyasi liderler de sandık başına giderek oylarını kullandı.

Onlar da Sandık Başındaydı: Liderler Nerede Oy Kullandı, Ne Dedi? - onedio.com
Onlar da Sandık Başındaydı: Liderler Nerede Oy Kullandı, Ne Dedi? - onedio.com

Manisa'nın Demirci ilçesindeki 48 nüfuslu Bozköy Mahallesi'nde oy verme işlemi de 32 dakikada tamamlandı.

DHA

Sosyal medyada bilgi kirliliğine ilişkin uyarı mesajları paylaşılıyor👇

Her Okuduğunuza İnanır mısınız? Sosyal Medyada Bilgi Kirliliğine Karşı Önemli Uyarılar - onedio.com
Her Okuduğunuza İnanır mısınız? Sosyal Medyada Bilgi Kirliliğine Karşı Önemli Uyarılar - onedio.com

CHP’li vekil paylaştı: "İçişleri Bakanlığı müşahit kartı düzenleyemez"

İçişleri Bakanlığı 'Biz Vermedik' Dedi: Peki 'Tam Erişim' Yazılı ve Karekodlu Kart Taşıyanlar Kim? - onedio.com
İçişleri Bakanlığı 'Biz Vermedik' Dedi: Peki 'Tam Erişim' Yazılı ve Karekodlu Kart Taşıyanlar Kim? - onedio.com

YSK Başkanı Sadi Güven, Suruç'taki iddialara ilişkin "idari ve adli işlem için gerekli girişimlerde bulunulmuştur" dedi.

Güven, "Duyumlar üzerine kurulumuzca idari, adli ve seçim hukuku açısından işlem yapılması için ilgili makamlara gerekli girişimlerde bulunulmuştur" dedi.

Başkan Güven, 08.00'de başlayan oy verme iş ve işlemleriyle ilgili şu ana kadar önemli bir olumsuzluğun kendilerine bildirilmediğini de dile getirdi.

Seçimin ilk usulsüzlük haberi Şanlıurfa'dan geldi. #Urfaseçimleriiptaledilsin etiketi Twitter'da TT oldu 👇

Şanlıurfa'da Neler Oluyor? Birçok Müşahit Darp Edildi ve Blok Oy Kullanıldı İddiası - onedio.com
Şanlıurfa'da Neler Oluyor? Birçok Müşahit Darp Edildi ve Blok Oy Kullanıldı İddiası - onedio.com

'Seyyar sandık' ile hasta ve engellilere evde oy kullanabilme imkânı ilk kez hayata geçirildi.

DHA

Oy verme işlemi TSİ 08.00'de başladı.

AA

Görev alan sandık başkanları ve memurlar ile parti gözlemcileri, sabah erken saatlerde görev yapacakları okullara geldi.

DHA objektiflerine yansıyan bir fotoğraf... Oy verme işlemeni başlamadan önce hazırlıklarını yapan görevliler sandık başkanları tarafından söylenen kelimeleri tekrar ederek yeminlerini etti. 

Sandık başındaki görevlilerin yemini ise şöyle:

"Hiçbir tesir altında kalmaksızın, hiç kimseden korkmadan, seçim sonuçlarının tam ve doğru olarak belirlenmesi için, görevimi kanuna göre, dosdoğru yapacağıma namusum, vicdanım ve bütün mukaddesatım üzerine ant içerim."

📩 YSK 18 Görsel ile Anlattı: Kullandığınız Oy Geçersiz Sayılmasın! - onedio.com
📩 YSK 18 Görsel ile Anlattı: Kullandığınız Oy Geçersiz Sayılmasın! - onedio.com
Peki Oylar Nasıl Hesaplanacak? Öne Çıkan Başlıklar ile Siyasette 'İttifak' Dönemi - onedio.com
Peki Oylar Nasıl Hesaplanacak? Öne Çıkan Başlıklar ile Siyasette 'İttifak' Dönemi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir