Şanlıurfa'da Neler Oluyor? Birçok Müşahit Darp Edildi ve Blok Oy Kullanıldı İddiası

 > -

Seçimin ilk "şaibeli oy" ve usulsüzlük haberi Şanlıurfa'dan geldi. Özellikle köylerde müşahitlerin sandık başına geçmelerine engel olunduğu, bazı müşahitlerin darp edildiği kaydedildi. Suruç'ta da bazı kişilerin toplu oy kullandığı belirtildi. Yetkililerden ise konuya ilişkin henüz bir açıklama gelmedi.

CHP milletvekili adayı Mehmet Ali Çelebi, partili gençlerin görevli oldukları sandığa gittiğini dün duyurmuştu.

O gençlerden biri bugün görevli olduğu sandıkta darp edildi.

Şanlıurfa'daki 2242 numaralı sandıkta ise, kimliği belirsiz bazı kişiler 'burada size oy yok' diyerek müşahitleri sandıklara yaklaştırmadılar.

Çelebi, şu ana kadar baskıya maruz kalan 30 CHP müşahitinin sandıktan uzaklaştırıldığını belirtti ve ekledi: 'İptalini sağlayacağız.'

HDP Eşgenel Başkan Yardımcısı Yıldırım ise paylaştığı görüntülerle toplu oy kullandığını belirtti.

İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, valiyi 'derhal açıklamaya yapmaya' davet etti.

CHP Milletvekili Murat Emir, vali ile görüştüğünü aktardı: 'Gerekli önlemler alınacak.'

Emir, yaptığı açıklamada Urfa Valisiyle durumu bizzat görüştüğünü, Valinin önlem alacağını söylediğini kaydeden Emir, “Ancak şimdiden sandıklar boşaltılarak, blok oy kullanmaya hazır hale getirildi. Biz tutanakları tuttuk. Gerekli itirazları yapacağız” dedi

HDP resmi hesabından yaptığı açıklama ile yetkilileri göreve çağırdı.

Sanatçı Haluk Levent de Twitter'dan görüntüleri paylaşarak, sordu: 'Niye?'

YSK Başkanı Sadi Güven'den açıklama: 'Gerekli girişimlerde bulunuldu.'

YSK Başkanı Sadi Güven, Şanlıurfa'da, özellikle de Suruç ilçesinde yaşandığı ifade edilen usulsüzlüklere ilişkin olarak bir açıklama yaptı. Güven, "Suruç'taki bazı sandıklara yönelik asayişle ilgili iddialar konusunda, idari ve adli işlem için gerekli girişimlerde bulunulmuştur" dedi.

Hükümet kanadından konuya ilişkin ilk açıklama Fakıbaba'dan geldi: 'Böyle bir şey bana gelmiş değil.'

Suruç ilçesinde bazı sandıklara yönelik asayişle ilgili iddiaların sorulması üzerine Fakıbaba, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ben devamlı takip ediyorum. Spekülatif olaylar çıkarıyorlar sanki Şanlıurfa'da bir şeyler varmış, Şanlıurfa’da bir şeyler oluyormuş gibi... Değişik düşüncede insanlar var ama kardeşçe hepimiz birbirimizi selamlayıp gidip oylarımızı veriyoruz. 'Şanlıurfa’da olaylar var, Suruç’ta olaylar var...' Böyle bir şey bana gelmiş değil. Takip ediyorum, arkadaşlarımız sükunet içerisinde çalışmalarını sürdürüyor. Kimse etkilenmesin diye oyumu kullandığım okulu bile dolaşmadım."

Şanlıurfa'dan gelen haberler sosyal medyanın da gündeminde 👇

#Urfaseçimleriiptaledilsin etiketi Twitter TT listesine girdi 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir