Erbil'de Restorana Silahlı Saldırı: Başkonsoloslukta Görevli Bir Türk Diplomat Şehit Oldu

 > 
88PAYLAŞIM

Irak'ın Erbil kentinde bir restorana düzenlenen silahlı saldırıda Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu'nda çalışan diplomat Osman Köse şehit oldu. Ayrıca saldırıda yaralanan iki Irak vatandaşından biri hayatını kaybetti. 

Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğunda görevli diplomatlar, yemek yemek için gittikleri restoranda silahlı saldırıya uğradı.

Restoran sahibi, sivil giyimli ve üzerinde iki silah taşıyan saldırganın doğrudan konsolosluk çalışanlarını hedef alarak ateş açtığını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bugün (17 Temmuz) öğleden sonra Erbil Başkonsolosluğumuzun bir görevlisi Başkonsolosluğumuz binası dışında bulunduğu bir sırada uğradığı menfur silahlı saldırı neticesinde şehit olmuştur.

Saldırının faillerinin süratle bulunması için Irak makamları ve yerel yetkililer nezdinde girişimlerimiz sürmektedir.

Şehidimize Allah’tan rahmet, acılı ailesine ve tüm Türk Milletine sabır diliyoruz."

Saldırıya ilişkin Twitter hesabından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, faillerin bulunması için çalışmaların sürdüğü mesajını verdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da "gereken cevap verilecektir" dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Erbil'deki saldırıyla ilgili Bağdat ve Erbil ile temas halinde olduklarını, gerekirse heyet gönderileceğini açıkladı. 🎥

Çavuşoğlu'nun açıklaması şöyle:

''Erbil Başkonsolosluğu'nda görevli bir arkadaşımız bir lokantada yemeğini yerken edindiğimiz bilgiye göre 3 kişi tarafından saldırıya uğruyor. Çalışma arkadaşımız şehit oldu. Allah rahmet eylesin.

Saldırganlar yine yan masada Iraklı 2 kişiye daha saldırıyorlar birisi vefat ediyor diğeri de ağır şekilde yaralı. Hem Bağdat ile hem Erbil ile temas halindeyiz. Saldırganların yakalanması arkasında ne var bunların detayları ile ortaya çıkması için temaslarımızı sürdürüyoruz. Kendi içimizde de istihbaratımız ve diğer arkadaşlarımızla da aynı şekilde süreci birlikte yürütüyoruz. Gerekirse heyet de göndeririz tabii.''

Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu görevlisi Osman Köse'nin acı haberi Mersin'deki ailesine ulaştı.

36 yaşındaki Köse'nin evli ve 2 çocuk babası olduğu öğrenilirken, yarın Ankara'da toprağa verileceği aktarıldı.

Dio İçerik Altı Banner
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir