Emniyet'ten 'Üç Dakika Sonra Oradaydık' Açıklaması: Tarihi Eminönü Balıkçısı'ndaki Yaşanan Darp Olayı Gündemde

 > 
552PAYLAŞIM

İstanbul’da bir vatandaş, Eminönü’nde balıkçı teknesi çalışanlarının kendisine ve kardeşlerine saldırdığını, polislerin olay sonrası vurdumduymaz davrandığını iddia etti. Emniyet ise iddiayı yalanlayarak ihbarı aldıkları andan 3 dakika sonra olay yerine gidildiğini, insan kalabalığı ve yürüme mesafesi nedeniyle  5-6 dakika sonra da yaralı kişiyle görüşüldüğünü açıkladı.

Ekşi Sözlük’te yayınlanan ‘Tarihi Eminönü balıkçısında yaşanan vahşet’ başlıklı paylaşımda 4 Ağustos Pazar günü, saat 17.00 sıralarında beş kişilik bir ailenin, teknedeki restorandan balık ekmek aldığı belirtildi.

Çıkan tartışma ardından 20 kişilik bir grubun aileye saldırdığı öne sürüldü.

Servis yapan garsonların aileden bir kadına birkaç defa çarpması üzerine tartışma çıktığı, çalışanın da hakaret ettiği aktarılan metinde, tartışmanın kavgaya döndüğü ifade edildi. 

Çalışanlar ve turşuculardan oluşan 20 kişilik bir grubun aileye saldırdığı, kavgada aileye karşı tekme ve yumruğun yanı sıra kesici alet kullanıldığı, bir kişinin kafasına kesici alet ile darbe aldığı, saldırganların yerde kan birikince uzaklaştığı aktarıldı.

"Tutanak tuttuklarını ve karakolda ifade verdikten sonra şikayette bulunabileceğimizi belirttiler"

Paylaşımda Emniyet mensuplarına yönelik bazı suçlamalar da yer aldı: 

“10 dakikalık yürüme mesafesindeki Sirkeci Karakolu’ndan en az 25 dakika sonra geldiler. 20 kişi tarafından saldırıya uğradığımızı ihbar etmemize rağmen sadece iki kişi gelmişlerdi. Hiçbir müdahalede bulunmadan olayla ilgili sorular sordular. Tutanak tuttuklarını ve karakolda ifade verdikten sonra şikayette bulunabileceğimizi belirttiler. Emniyet ekiplerinden yaklaşık 15 dakika sonra ambulans geldi. Ambulans geldiğinde emniyet ekipleri bir anda kayboldular. Hastanede üçümüz de darp raporu aldıktan sonra karakola ifade vermeye gittik. İşletmenin yetkilileri biz gittiğimizde oradaydı. Polis aracılığıyla özür dileyip uzlaşmak istediklerini söylediler, kabul etmeyip sürece devam etmek istediğimizde tutanağın tutulmadığını öğrendik. Tutanağın tutulmadığını duyan daha rütbeli olduğunu düşündüğümüz polis ‘Olay yerine kim gittiyse o uğraşsın’ deyip kapıyı çarparak odasına girdi. Bizimle hiçbir polis ilgilenmek istemiyordu.”

İstanbul Emniyet Müdürlüğü: "İhbar kavga değil darba uğramış vatandaş olarak geldi"

İstanbul Emniyet Müdürlüğü de iddiaları yalanlayan bir açıklama yayınlayarak ilk ihbarın saat 16.54’te komuta merkezine ulaştığını, “Çalışanlar ağabeyime sopayla vurdular” şeklinde olduğunu, ihbarın kavga değil darba uğramış vatandaş olarak geldiğini aktardı.

"Yaralı kişiyle ihbarı aldıktan beş-altı dakika sonra görüşebildik"

"Bölge ekibinin olay yerine saat 16.57’de ulaştığı, ‘insan kalabalığından ve yürüme mesafesinden dolayı’ yaralı kişiyle ihbarı aldıktan beş-altı dakika sonra görüşebildiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:

 “Ekip memurları yaralı şahısla mülaki olduklarında şahsın kafasından yaralandığını görmüş ve telsiz marifetiyle yaralı şahıs olduğunu 112 ekiplerinin acele etmesi konusunda uyarılmasını merkeze bildirmiştir. Yaralı şahsa olayı kimlerin yaptığı sorulduğunda yaralı şahıs, şu an yapanları gösteremeyeceğini, önce hastaneye gitmek istediğini belirtmiştir. Şahsın yanındaki aile bireylerine kimlerin yaptığı sorulmuş, onlar da şimdi söyleyemeyeceklerini, şahısların şu an orada olmadığını, daha sonra şikayetçi olacaklarını belirtmişlerdir. 112 ekiplerinin ivedi gelmesi için ekip memuru konu ile alakalı kendi cep telefonu ile 112’yi aramış, akabinde 112 ekipleri gelmiş ve şahsa ilk müdahaleyi yapıp Cerrahpaşa Hastanesi’ne götüreceklerini beyan etmişlerdir.

Diğer aile fertleri de kendi araçları ile gideceklerini, hastanedeki işlerinden sonra şikayetçi olacaklarını ifade etmiş, ekip memuru da bu konuda nasıl yol izlemeleri yönünde bilgi verdikten sonra devam eden bir konu olmadığını, şahısların daha sonra şikayetçi olmak istediklerini komuta merkezimize bildirdikten sonra olay yerinden ayrılmıştır."

Açıklamaya göre olaydan sonra 8 kişi gözaltına alındı, bu kişiler de savcılık talimatıyla ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir