Elindeki 10 Kiloluk Tümör Nedeniyle Yürümekte ve Hareket Etmekte Zorlanan Genç Kız

-

18 yaşındaki Hindistanlı gencin yaşadığı sağlık sorunu bütün hayatını olumsuz etkiliyor. Riskli ameliyatı ve yaşadığı sorunları sizler için Daily Mail'den derledik.

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/health/articl...

Hindistan'ın doğusunda Odisha eyaletinin bir kasabasında yaşayan 18 yaşındaki Mita Sabar, yaklaşık 10 kilo olan ve artık hiçbir fonksiyonu olmayan sağ eli ve pençeye benzeyen parmakları ile yaşamak zorunda.

Mita'nın bu durumu ise elini hiçbir şekilde kaldıramamasına neden olan pleksiform nörofibrom rahatsızlığından kaynaklanıyor.

Mita 12 yaşındayken sırtında bir büyüme olmaya başladı ve sonrasında eline kadar yayıldı. Yürüyememeye başladı ve okulu bırakmak zorunda kaldı.

Ablası Kumari kendisiyle ilgilendi. Kimsesiz olan bu gençlerin tedaviyi karşılayacak maddi durumları yoktu ve riskli prosedürlerden ötürü ölüm tehlikesi olduğu için ücretsiz tıbbi müdahaleleri de reddettiler.

Birçok danışmanla konuştuktan sonra Mita ücretsiz tedaviyi kabul etti. Kumari, kardeşi Mita'yı hastaneye götürdü.

İlk başlarda tedaviyi karşılama imkanları olmadığı için geri çevrildiler. 2014 yılında eyaletteki sağlık çalışanlarının girişimiyle 19 yaş altındaki herkesin bütün sağlık sorunlarıyla ilgilenilmesi kararı alındı. Bu çalışanlar Mita'yı da yaşadığı yerde buldular. Rayagada'daki hastaneye götürdüler. Hastanede, ameliyat riskini kabul etmeleri yönünde bir evrak imzalamaları istendi. Okuma yazması olmayan kız kardeşler imzalamayı reddettiler.

Hastaneyi terk eden kardeşler 2017 yılında yeniden bulundular. Sağlık görevlilerinden Rajeshwar Patnaik konuyla ilgili açıklamada bulundu.

'Kızın şiddetli bir ağrısı vardı. Eli gittikçe büyüyordu ve sağlığı kötüye gidiyordu. Hastaneye götürüldü ama ablası ameliyatın riskini kabul ettiğine dair evrakları imzalamayı reddetti. Birçok danışmanla olan görüşmesinden sonra 30 Temmuz'da yeniden hastaneye getirildi. Kızlar tedavi için onay verdiler.'

Mita'nın tedavisinden bahsetmişken, hastanenin estetik cerrahi bölümü başkanı Dr. Ananda Prasad Patnaik de tedaviye dair açıklamada bulundu.

'Birçok birimin yer aldığı bir komite oluşturduk ve gereken bütün testleri yapacağız. Durumunu daha net anlamak için kan örnekleri alacağız. Şu an durumla ilgili yorum yapamıyoruz ama pleksiform nörofibromun nadir bir türü gibi duruyor. Bu da aslında iyi huylu bir tümördür. Normal şartlarda bu tarz tümörleri görürüz ama Mira'nın durumu tümörün boyutundan ötürü eşsiz diyebiliriz. Sırtından eline kadar yayılmış. Ağırlığından ötürü rahatsızlık ve acı veriyor. Elinde herhangi bir fonksiyon yok şu an ve eliyle herhangi bir şey yapamıyor. Tedavisinin ne kadar süreceğine dair bir şey söyleyemeyiz ama tanı konulunca hemen tedaviye başlayacağız.'

Umarız en kısa zamanda iyileşirsin Mita! 🙏🙏

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Ne aptal cahil ablası var kız o elle yaşacağına daha doğru yaşayamacağına ameliyatın sonuçları riske etmesi gerekirdi zaman geçtikçe büyümüş daha tehlikeli hal almış yani şunu Hindistan bana Türkiye'de yaşadığım için şükrettiyor...

gzm-ynklr

Umarım en kısa zamanda iyileşirsin Mita! sağlık hayattaki en önemli şey

Görüş Bildir