Eğitim Yılı Başlarken: Sarıyer'de Okulun Kapısına Kilit Vuruldu, Veliler Eylem Yaptı

 > -
Abone ol

Okulların açılmasına kısa bir süre kala Sarıyer'de bir ilkokula deprem riski nedeniyle tahliye kararı geldi. Okulun kapısına kilit vuruldu. Veliler okul önünde eylem yaptı.

Sarıyer Reşitpaşa Mahallesi'nde bulunan Tuncay Artun İMKB Doğanevler İlkokulu'na  deprem riski nedeniyle tahliye kararı verildi. Okulların açılmasına kısa bir süre kararı öğrenen veliler mağdur olduklarını söyledi.

Sabah erken saatlerinde okul önüne gelen velileri okulun kapatılma kararına tepki gösterdi.

"Bilgi verilmiyor"

Mahalle sakinlerinden Hülya Kına, “Okul tahliyesinde de bugün son gün. Hiçbir hakkın yok. Kapılar kapanmış, itiraz haklarınız ellerinden alınmış. Mahalledeki hiç kimsenin konu ile ilgili bir bilgisi yok. Öğretmenler zaten hiçbir bilgi vermiyor" diye konuştu.

Okul önünde bekleyişlerini sürdüren velileri alkışlayarak okulun yıkılma kararına tepki gösterdi.

İl Milli Eğitim Müdürü bilgi verdi

İstanbul Valiliği İstanbul Birimi Direktör Yardımcısı Yalçın Kaya ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, riskli bulunması nedeniyle tahliye edilen okulla ilgili olarak, Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde basın açıklaması yaptı.

Yalçın Kaya, 1999 depremi sonrası İstanbul'da riskin azaltılmasına yönelik projelerin başlatıldığını dile getirerek "O günden bugüne kadar devletimizin desteğiyle 2 milyar avroya yakın bir meblağ; İstanbul ilindeki deprem risklerinin azaltılması, haberleşme sistemlerinin geliştirilmesi ve halkın bilinçlendirilmesi konularında çocuklarımızın deprem esnasında ne yapacakları konusunda bilgilendirilmesi hususunda harcandı" dedi.

"Yıkılan okullarımız aynı yerde yeniden yapılacak"

Yıkılacak Tuncay Artun İMKB Doğanevler İlkokulu havadan da görüntülendi

En büyük hassasiyetlerinin tüm okulların 2007'de çıkan deprem şartnamesine göre çok detaylı incelenmesi olduğunu ifade eden Kaya, “Bu projemiz 1.4 milyon öğrenciye hitap eden çok büyük bir proje. Bu konuda İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte bu kadar büyük bir mevcudun hem hareketi hem eğitimin devam edilmesi koordineli olarak sayın Valimizin de başkanlığında bugüne kadar sorunsuz bir şekilde ilerledi. Bu iş için devletimiz 2.8 milyar TL'yi okullarımızın yıkılması ve güçlendirilmesine harcadı" dedi.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı da "Bu binalar yıkıldıktan sonra alınan destek ve fonlarla birlikte valiliğimizin alacağı önlemler ile yeni, daha modern binalar yapılacak. Ve bu yıkılan okullarımızın yerine arsalarımız sadece yine okul yapımı amacıyla kullanılacak" ifadelerini kullandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir