Edirne'deki Mülteciler Geri Gönderildi

 > -

Avrupa ülkelerine geçmek için gittikleri Edirne'de Sarayiçi'nde bekletilen Suriyeli mülteciler, günler süren bekleyişlerinin ardından, otobüslerle Türkiye'nin farklı şehirlerine geri gönderildi.

Yaklaşık 10 gündür Avrupa’ya geçmek için Edirne'de bekleyen Suriyeli sığınmacılar, Türkiye’nin farklı şehirlerine geri gönderildi.

Suriyeli sığınmacılar, Kurban Bayramı namazını kaldıkları Sarayiçi mevkiinde kıldı. Cemaate Suriye'de İlahiyat Fakültesi'nde görevliyken iç savaş nedeniyle Türkiye'ye gelen ve bir süredir Kahramanmaraş'ta yaşayan İlyas Ahmet imamlık yaptı.

"Müslümanlara ne zaman kardeş oldular?"

Yapılan duaların ardından konuşan Ahmet, sığınmacılardan Avrupa’ya gitmemelerini istedi. “Avrupa’ya gitmeyin, onlar ne zaman Müslümanlara kardeş oldu, bize ne zaman yardım ettiler? Onlar zaten bizim ülkemizi işgal ettiler” ifadelerini kullandı. Namazın ardından Suriyeliler, kendi aralarında sıraya girerek birbirleriyle bayramlaştı.

Dün gece Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nden sınırların açılmasına yönelik bekledikleri haberin gelmemesi, sığınmacıların umutsuzluğunu arttırdı. Sabah saatlerinde çantalarını hazırlayan sığınmacılar, kendilerine tahsis edilen İzmir, Adana, Bursa ve İstanbul’a gidecek otobüslere bindi.

Amaç Almanya'ya Gitmek

Sosyal medyada yaklaşık 10 gün önce yayılan "Almanya'nın çok sayıda sığınmacı alacağı" söylentisi üzerine çeşitli illerden sığınmacılar, İstanbul'a gelmişti. Sığınmacılardan bir bölümü yürüyerek Edirne'ye ulaşmış, diğer bölümü de kente araçlarla gitmek için Büyük İstanbul Otogarı'nda bekleyişe devam etmişti.

Suriyelilerin Sayısı Düştü

Büyük İstanbul Otogarı'nda bekleyen Suriyeliler, ikna çabaları sonucu yaşadıkları kamplara ve şehirlere gönderilmiş, Edirne'deki grubun bekleyişi ise devam etmişti. Dün gece giden 400 sığınmacının ardından Edirne’de bekleyen Suriyelilerin sayısı 500’e kadar düşmüştü.

DHA & AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir