Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dar Bütçe İle Milyonluk Tasarım Uygulamaları

-
Abone ol

Dar bir bütçe ile nasıl milyonluk tasarım görünümü elde edersiniz? Bu soruyu tasarımcılara sorduk ve onların en değerli fikirlerini bizlerle paylaşmalarını istedik. Bakalım, basit bir kaç strateji ve bol bol yaratıcılıkla çok fazla harcama yapmadan eviniz sıkıcı görüntüsünden nasıl kurtarılabilir?

İlk ipucu; Aydınlatmalar

Mekanı etkili şekilde değiştirmenin yolu ışıklandırmadan geçer. Bu nedenle eğer mekanda kullanmıyorsanız, ışık azaltıcı anahtar olan dimmer kullanmaya başlamalı ve tavandan üzerinize doğrudan düşen ışığı azaltmalısınız. Eğer gerekiyorsa ve mümkünse, mekanda kullanılan abajur veya diğer aydınlatmaların kumaşlarını yeniden seçerek yine ışığın şiddeti ile mekan arasında uygun bir oran yakalanmalıdır. Bütçeye uygunsa biraz daha fazla ödeme ile ünlü tasarımcıların veya düzgün tasarıma sahip halojen lambalar da yine mekanın aydınlatılmasında kullanılarak, daha modern bir görüntüye ulaşılacaktır. Unutulmaması gereken bir unsur ise, ışığın mekanda üzerine düşen her doku, renk ve yoğunluğu değiştirebilir güçte olmasıdır. Hatta mekanda bulunan kişilerin ruh hallerini dahi değiştirebilecek etkiye sahiptir.

.. ve pencereler

Pencereler dekorasyonlarda göz ardı edilebilen unsurlar arasındadır ve bir o kadar da mekanda ilk etkiyi yaratabilecek potansiyele sahiptirler. O nedenle uygulamalarda pencere giydirmeye de bütçe ayrılması oldukça yerinde bir düşünce olacaktır. Standart perde ve tül asma yerine daha modern askı seçenekleri kullanılmalı ve seçilen kumaşa da (örneğin ipek) özen gösterilmelidir. Tabii ki iş sadece askı türü ve kumaş ile bitmiyor. Seçilen kumaşın rengi, ışığı kırma oranı ve gün ışığını ne kadar gösterdiği de mekanın etki oranında önemli yer tutuyor.

sıra koltuklarda

Dekorasyonda sadece koltukların yerlerini değiştirmekle yetinmeyin. Eğer dekorasyon konseptinize uymuyorsa ve bütçe uygunsa değiştirmeyi veya değişiklikler yapmayı düşünebilirsiniz. Örneğin yastıklar ve yastık kılıfları. Bu konuda en büyük etki sizin tarafınızdan dikilecek olanlar yaratacaktır. Çünkü neye ihtiyacınızın olduğunu sizin kadar kimse bilemez ancak buna alternatif olarak ve yine bütçeye göre yeni yastık veya kılıfları da satın alınabilirsiniz. Bu uygulamaların yanı sıra koltuk örtülerini de göz ardı etmemek gerekiyor tabii ki.

Yastıklarla koltuk kılıflarını yenilemenin veya kullanmaya başlamanın, mekan üzerinde nasıl etki bıraktıklarını tecrübe etmelisiniz. Emin olun bu uygulamalar basit ve fark yaratan uygulamalar olduğunu hemen göreceksiniz. Uygulamaları bazen rengarenk, bazen sonbahar tonlarında veya mevsimlik yapabilmeniz ise size ayrı bir serbestlik tanıyacağından mekanda sizi bağımsız hissettirecektir.

Bu konuda son olarak verilebilecek ipucu ise, bütün odalarınızda bulunan koltuklara aynı şekilde yaklaşmanız ve onları orantılı şekilde harmanlamanız olacaktır. Bazen yemek odasında ki bir koltuğun salonda kullanılması, bazen de yatak odasındaki bir berjerin farklı bir mekanda kullanılması yine o mekanın görüntüsünü tazelemenize yardımcı olacaktır.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir