Görüş Bildir
Haberler
DAEŞ'li Türklerin Yöneticisinin İfadesi Ortaya Çıktı: 'Bedelli Askerlik Yapacağım, Oy Kullanırım'

DAEŞ'li Türklerin Yöneticisinin İfadesi Ortaya Çıktı: 'Bedelli Askerlik Yapacağım, Oy Kullanırım'

DAEŞ’li Türklerin Suriye’deki yöneticisi Muhammed Cengiz Dayan’ın emniyet ifadesi ortaya çıktı. 10 Ekim katliamıyla bağlantısı olduğu ileri sürülen Dayan’ın, katliama ilişkin, “İnsanlık ve katliam suçu olarak lanetliyorum” dediği tutanağa yansıdı. Dayan, kendisini yakalayan polislere teşekkür ederken “Para biriktirip bedelli (askerlik) yapacağım” ve “Seçimlerde oy kullanırım” diyerek DAEŞ’li olmadığını anlatmaya çalıştı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

DAEŞ'in 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Tren Garı önünde gerçekleştirdiği canlı bomba saldırılarına ilişkin Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde firari sanıklar yönünde devam eden davaya, DAEŞ yöneticisi Muhammed Cengiz Dayan’ın dosyası da girdi.

Mağdur avukatlarının 10 Ekim katliamının emrini veren Ebu Zeynep’ten sonra ikinci isim olarak değerlendirdiği Dayan’ın, katliamdan 28 gün sonra Gaziantep’te yakalandığı ve yargılandığı anlaşıldı. DAEŞ’in ‘medya bakanı’ Ömer Yetek, ifadesinde, DAEŞ'li Türk ve Azerilerden oluşan ‘Fursanül Hilafe Ketibesi’nin başında Dayan’ın olduğunu söylemişti.

Yakalanmamak için polise ateş açmış

Yakalanmamak için polise ateş açmış

Dosyada yer alan belgelerden; Dayan’ın, yakalanmamak için polise ateş açtığı ve yakaladığı araçta 2 adet tabanca ve 532 adet mermi ele geçirildiği görüldü. 10 Ekim katliamı sanığı olan ve ‘insanlığa karşı suç işlemek’ suçundan yargılaması süren Erman Ekici, katliamın öldürülen organizatörü Yunus Durmaz ve Dayan’ın, Antep’teki dosyada beraber yargılandığı anlaşıldı. Ekici, bu dosyadan ‘delil yetersizliği’ nedeniyle beraat ederken Dayan, 10 yıl 10 ay 37 gün hapis cezası aldı.

Dayan’ın, Antep’te yakalandıktan sonra, 9 Kasım 2015 tarihinde emniyette verdiği ifade de 10 Ekim davası dosyasına girdi. Dayan, emniyet ifadesinde DAEŞ’e ilişkin, “Ben böyle bir örgütü tanımıyorum” dedi. Dayan, polisin Durmaz ve 10 Ekim katliamıyla ilgili sorusunu da yanıtladı. Dayan, Durmaz’ı tanımadığını söylerken 10 Ekim katliamına ilişkin, “İlgi ve alakam yoktur. Bu olayı insanlık ve katliam suçu olarak lanetliyorum. Bu konuda herhangi bir bilgim olursa vatandaşlık görevimi yapmaya hazırım” dediği emniyetin ifade tutanağına yansıdı.

DAEŞ'le alakası yokmuş

DAEŞ'le alakası yokmuş

Dayan, ifadesinde, DAEŞ’le ilgili sorulara “Alakam yoktur” yanıtını verirken Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Anayasa’sını benimsediğini belirtti. Dayan, “Darü’l harp kavramını bilmediğim için cevap veremiyorum. Seçimlerde oy kullanırım” dedi.

Dayan, “İfadenize eklemek istediğiniz başka bir husus var mı” sorusuna şöyle yanıt verdi:

Dayan, “İfadenize eklemek istediğiniz başka bir husus var mı” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Bu olayla alakalı olarak ölmediğimden ve başıma bir şey gelmediğinden dolayı Allah’a şükrediyorum. Türkiye Cumhuriyeti’ni seviyorum. Güvenlik güçlerine teşekkür ediyorum. Onların başarılı olmasını istiyorum. Olayla alakalı mağduriyetimin giderilmesini istiyorum. 2010 yılında, o dönem çalışan polisler bana kumpas kurdular. Beni gözaltına aldılar. Tutuklandım. Bu yüzden askere gidemedim. O dönem bana kumpas kuran polislerin açığa alındığını biliyorum. Bu olayın da bu tarz olayların da olmasından korkuyorum. 2010 yılında bu kumpas kurulduktan sonra oluşan psikolojiden dolayı asker olmak ve elime silah almak, terör örgütü tarafından öldürülmekten korkuyorum. Para biriktirip bedelli (askerlik) yapacağım. Sahte kimliği taşımamın tek sebebi budur. ”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
55
24
12
2
1
1
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Burak

bence askerlik yapsın. bedeli neyse alınsın. acemi askerlere hareketli hedef olarak kullansınlar. ya da tanklarda kullanılan mühimmatla patlama deneyi de yap... Devamını Gör

Turgut Güler

İki ay formaliteden cezaevinde kalır, ondan sonra denetimli serbestlikle çıkar

anck su namun

Orrospunun ewladı. Her boku ye , onlarca insanı öldür. Boy boy fotoların dökülsün ortaya.. yakalanınca masum ayaklara yat.seni doğuran anne