Görüş Bildir
Haberler
Çin Apple Ürünlerini Yasakladı

Çin Apple Ürünlerini Yasakladı

Ulaş
11.08.2014 - 10:27

Edward Snowden’in ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) gözetleme faaliyetlerini ortaya çıkarması, diğer ülkelerin ABD ürünlerine yaklaşımını değiştirdi.

Çin hükümeti, devlet kurumlarına gönderdiği bir talimatla, Apple donanım ürünlerinin resmi kurumlarda kullanılmasını yasakladı. Çin Ulusal Geliştirme ve Reform Komisyonu, aralarında iPad ve MacBook’ların da bulunduğu 10 cihazlık bir yasaklı cihaz listesi hazırladı.

Apple’ın yasaklanan 10 cihazı, haziran ayında Çin hükümeti tarafından onaylanmış ve devlet kurumları için açılan cihaz ihalelerine girebilmeye hak kazanmıştı. Bir ay sonra ise bu cihazlar yasaklandı.

Çin’in ABD teknolojilerine bu denli sert tavır almasının tek sebebi Edward Snowden’in ortaya çıkardığı dev gözetleme faaliyetleri değil. ABD, 10 Çin askerini siber ajanlık yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alarak, Çin hükümetini kızdırmıştı. Ayrıca Huawei gibi firmaların ABD’de ‘ırkçılık’ ile karşılaştığı ve adil rekabete tabii tutulmadığı iddialarının da Çin’i rahatız ediyor olması kuvvetle muhtemel.

  • Stuff
Kaynak: http://www.stuff.com.tr/2014/08/cin-a...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın