Cesur Sahneleriyle Yarattıkları Sansasyona Rağmen Son 10 Yıla Damgasını Vurup IMDb'de En Yüksek Puanları Kapan 17 Film

307PAYLAŞIM

Bu filmleri, sadece ama sadece yalnız olduğunuzda izleyin. Bizden söylemesi... 😅

17. Aşk (2015) Love

IMDb: 6.1

Enter the Void'in ardından uzun süreli bir sessizliğe gömülen Gaspar Noe, 2015 yılında "Love" ile bu sessizliği bozmuştu. Bu filmini erotik melodram olarak tanımlayan Noe, coşkulu bir şekilde buram buram erotizm kokan bir ilişkinin kucağında kendisini bulan bir erkek ve iki genç kadının öyküsünü perdeye taşımıştı. Noe'un olay yaratan filminin başrollerinde ise Aomi Muyock, Karl Glusman, Klara Kristin gibi isimler yer alıyor.

16. Yasak Aşk (2013) Adoration

IMDb: 6.2

Simon’ın anne babası bir trafik kazasında ölmüşlerdir. Okulda Fransızca öğretmeninin teröristler tarafından bir uçağa saldırıldığına dair okuduğu makale, Simon’a ilham verir. Haberde bahsi geçen ailenin yerine kendi ailesini koyarak olayı kafasında yeniden kurgular.

Hikayesini sınıf arkadaşlarıyla ve öğretmeniyle paylaşmakla kalmayan Simon, bunu internette de yayınlar. Hiç ummadığı kadar fazla insan tarafından okunan hikayesi pek çok tepki alır. Bunlar arasında o saldırıdan sağ kurtulan insanlar da vardır. Ayrıca Simon, hikayesi sayesinde kendi anne babasıyla ilgili detayları da keşfedecektir.

15. Bağlanmak Yok (2011) No Strings Attached

IMDb: 6.2

Yıllar önce henüz ergenken çıkma teklifini reddettiği Adam Franklin'le şans eseri karşılaşan Emma Kurtzman için bu olay unutamayacağı yeni bir aşkın fitilini ateşler. İlişkilere karşı soğuk bir tavrı bulunan Emma ve aşka tövbe eden Adam'ın yıllar sonra meydana gelen bu tesadüfi karşılaşması, ergen dönemlerinde yaşanan deneyimin tam tersidir.

14. Arkadaştan Öte (2011) Friends with Benefits

IMDb: 6.5

New York’ta yaşayan Jamie (Mila Kunis) bir şirketin oldukça becerili insan kaynakları sorumlusudur. Dylan (Justin Timberlake) ise Los Angeles’ta çalışan bir sanat yönetmenidir. Jamie yeteneklerini kullanıp Dylan'ı New York'a yerleşmeye ikna edince, yolları da kesişir.
Aşktan ve ciddi ilişkilerden canı yanmış olan Dylan ve Jamie, tanıştıktan sonra bağlanmanın olmadığı sadece eğlencenin ve sorgusuz seksin ağır bastığı bir 'arkadaşlık' kurarlar.

13. Deccal (2009) Antichrist

IMDb: 6.6

Katıldığı bir ödül töreninde Nazi döneminin mimari anlayışına hayran olduğunu açıklayarak geniş kitleleri şok eden Lars von Trier, korku gerilim filmi projesi Antichrist ile beyaz perdeyi de sarsmayı başardı. Senaryosunu Trier’le beraber Anders Thomas Jensen’ın yazdığı film, çocuklarını kaybettikten sonra, bir orman kulübesinde olayı unutmaya çalışan bir çiftin yaşadıkları travmayı, epik bir görsel şölen eşliğinde sinemaseverlere aktarıyor. Willem Dafoe'nun bu filmdeki performansı konusunda destan yazdığını söylemek abartılı olmayacaktır.

12. Aşk Sarhoşu (2010) Love & Other Drugs

IMDb: 6.7

Yavaş yavaş yıldızını parlatan güzel oyuncu Anne Hathaway’in hayat verdiği Maggie, özgür ruhlu güzel bir genç kadındır. Kimseye kolay kolay bağlanmayan bu kadının, karşı konulmaz bir çekiciliğe sahip olan Jamie ile karşılaştığında ona aşık olacağını ise kimse tahmin etmemiştir...

11. İtiraf 1-2 (2013) Nymphomaniac 1-2

IMDb: 6.9

Nemfomanyak bir kadın olan Joe'yu merkeze alan film, baş karakterinin doğumundan 50 yaşına kadar olan hayatına, özellikle de cinsel serüvenlerine odaklanıyor. Soğuk bir kış gecesi yakışıklı bir bekar olan Seligman, yolda dövülmüş halde Joe'yu bulur. Onu evine getirip, yaralarını sarar. Joe bu adamın evinde dinlenirken kendi hikayesini de anlatmaya başlar... Filmin oyuncu kadrosu ise Charlotte Gainsbourg, Stellan Skarsgård, Stacy Martin, Shia LaBeouf, Jamie Bell, Christian Slater, Uma Thurman ve Willem Dafoe gibi pek çok sürpriz ismi bir araya getiriyor.

10. Climax (2018)

IMDb: 7.1

Climax, Fransa’daki köhne bir dans kulübünde geçen uzun bir geceyi takip ediyor. 90’ların ortasında 20 dansçı, üç günlük bir prova için ormandaki yatılı bir okulda bir araya gelir. Birbirini yeni tanıyan ekip provalar dışında da eğlenceli vakit geçirirler. Provalar bitmesinin ardından ayrılmadan önce son bir parti düzenlerler. Fakat içkilerin sayısı arttıkça içlerinden bazıları tuhaf davranışlar sergilemeye başlar. Gençler bir süre sonra tamamen kontrollerini kaybeder. Artık onların içine düştükleri girdaba direnmeleri neredeyse imkansızdır. Müzik, dans, gerilim ve cinsellik dolu bu ortamda kimileri cennette olduğunu hissederken kimileri içinse durum cehennemden farksızdır.

9. Carol (2015)

IMDb: 7.2

Orta yaşının güzelliğini süren Carol; 1950’lilerin New York’unda pek çok Amerikalı kadının imreneceği bir hayat sürmektedir; sosyetenin tanınmış, zengin isimlerinden. Evli olmasına rağmen kocasından boşanmak ister ve kızının velayetini alabilmek için savaş vermektedir. Therese henüz yolun başında genç bir kadındır. Bir butikte mağaza görevlisi olarak çalışmakta, günlerini sıradan bir şekilde doldururken, bu koca şehirde kimliğini aramaktadır. Bu iki farklı dünyaya ait kadının, Carol ve Therese’nin yolları Manhattan semtinin bu lüks butiğinde kesişir. Carol, Therese’yi görür görmez genç kadının güzelliğinden etkilenir.

8. Utanç (2011) Shame

IMDb: 7.2

Brandon 30'lu yaşlarında New York'ta yaşayan, kelimenin gerçek anlamıyla seks bağımlısı bir adamdır. Fakat asi kız kardeşi onun yanına taşınınca Brandon'ın hayatı da beklenmedik biçimde değişecektir. Zira kız kardeşi Sissy (Carey Mulligan) ikisinin de geçmişinden gelen acı dolu hatıraları da beraberinde getirecektir...
Toronto Film Festivali'nde görücüye çıkan Utanç/Shame, cinselliğin merkezde olduğu bir New York draması olarak niteleniyor. Ses getiren Açlık (Hunger) filmiyle tanıdığımız ve son dönemlerin gözde yapımlarında yer alan Michael Fassbender'ın başrolü canlandırdığı yapım İngiliz sinemacı Steve McQueen'in hem senaryoyu hem de yönetmenliği üstlendiği henüz ikinci film...

7. Enter the Void (2009)

IMDb: 7.3

İlk gösterimi 2009 yılında Cannes’da yapılan Boşluk, transa benzer görsel üslubu ve birinci şahıs gözünden öznel anlatımıyla epey tartışma yarattı. Filmi, Tokyo’da küçük çaplı işler çeviren uyuşturucu satıcısı Oscar’ın gözünden izliyoruz. Oscar bir gece bir polis baskınında yakalanır ve vurulur. Ölüm döşeğinde, ruhu dünyadan ayrılmaya direnir ve kız kardeşi Linda’yı korumak üzere kızın peşine düşer.

6. Dikkat, Şehvet (2007) Se, Jie

IMDb: 7.6

Savaşın her yeri talan ettiği bir dönemde bir ülkenin hali duman olsa da kişisel boyutta duygusal dünyaların da ayrı ayrı hırpalanması göz ardı edilemez. Mr Yee, Şangay’da önemli bir politikacıdır ve İkinci Dünya Savaşı sürerken zor zamanlar yaşamaktadır. Öte yanda duygusal dünyası da buna paralel iniş çıkışlar sergiler. Karısının bir arkadaşı ile şehvet dolu bir hikayenin içindedir. Şimdi gerçek bir ruletin oynanma zamanıdır. Cinayet ise aşkı tanımlayacak unsurlardan biri olacaktır. Usta yönetmen Ang Lee imzalıdır film. Ang Lee, Brokeback Dağı ile En İyi Yönetmen Ödülü’nün sahibi olmuştur.

5. Kefaret (2007) Atonement

IMDb: 7.8

1935 yazının en sıcak günlerinden birinde, On üç yaşındaki Briony Tallis, yanlış zamanda yanlış yerde bulunarak görmemesi gereken bir şeyi aklına kazır: Ablası Cecilia ve hizmetçilerinin oğlu Robbie’nin gizli bir şekilde cilveleşmelerine tanık olmuştur. Çocuk aklı ile gördüklerini yanlış yorumlaması yıllarca sürecek büyük bir trajedinin yaşanmasına neden olacaktır. Bir daha hiç düzelmeyecek kadar trajik bir şekilde kaderleri birbirlerine bağlanan bu üç insan da, hak etmedikleri bir kefaretin farklı şekillerde kurbanı olacaklardır. Dört dalda Oscar adayı olan Aşk ve Gurur’un yönetmeni Joe Wright, bir başka kitap uyarlaması olan Kefaret ile yeniden romantizmin ve dramın etrafında dolaşıyor. Başrolde ise yine Aşk ve Gurur’da birlikte çalıştığı gizemli yıldız Keira Knightley var. Çatışkılı ve zorlu kadın karakterleri hakkıyla beyazperde'de canlandıran Knightley, yine büyüleyici bir performans sergiliyor.

4. Mavi En Sıcak Renktir (2013) La vie d'Adèle

IMDb: 7.8

15 yaşındaki Adele'in emin olduğu iki şey vardır; o bir kızdır ve kızlar erkeklerle çıkar. Bir gün büyük meydanda Emma'nın mavi saçlarını farkediverir ve işte o an hayatının değişeceğini anlar. Kendi ergenlik sorularıyla yapayalnız, bakışlarını kendine ve başkalarının bakışlarını kendine çevirir. Emma'yla yaşadığı aşkı bir kadın olarak, bir yetişkin olarak yaşamaktadır. Fakat Adele ne kendisiyle ne ailesiyle ne de bu absürd dünyayla barış yapmayı becerememektedir. Abdellatif Kechiche tarafından yönetilen filmin başrollerini Léa Seydoux, Adèle Exarchopoulos ve Catherine Salée paylaşıyor.

3. Beni Adınla Çağır (2017) Call Me by Your Name

IMDb: 7.9

1983 yılı yazı sırasında 17 yaşındaki Amerikalı-İtalyan Elio Perlman günlerini ailesinin İtalya'nın kuzeyindeki 17. yüzyıldan kalma villasında klasik müzik yaparak, okuyarak ve arkadaşı Marzia ile flört ederek geçirmektedir. Elio, Greko-Roma kültüründe uzmanlaşmış seçkin bir profesör olan babası ve onu elit kesim meyveleriyle, doğal lezzetlerle şımartan, çevirmen olan annesi Annella ile bir arada olmaktan ziyadesiyle memnundur. Elio'nun olgunluğu ve entelektüel birikimi, onu tam teşekküllü bir yetişkin gibi gösteriyor olsa da, özellikle kalpteki konularda onun hakkında hala masum ve biçimlenmemiş olan çok şey vardır. Bir gün, doktorasını sürdüren büyüleyici bir Amerikalı bilim adamı olan Oliver Elio'nun babasına yardım etmek göreviyle yıllık yaz stajyeri olarak villaya gelir. Güneşin ışıltılarının arasında Elio ve Oliver hayatlarını sonsuza dek değiştirecek bir yaz boyunca yeşermekte olan arzunun güzelliğini keşfedeceklerdir...

2. Siyah Kuğu (2010) Black Swan

IMDb: 8.0

New York’ta yaşayan Nina genç ve yetenekli bir balerindir. Hayatının tamamını kapsayan dans en büyük tutkusu, yaşam amacıdır. Nina, eski bir balerin olan ve kızına sürekli dans konusunda hırs aşılayan annesi ile birlikte kalıyordur. Kuğu Gölü balesini sahneye koyan bale yönetmeni Thomas Leroy, yeni sezonda Beyaz Kuğu'yu canlandıran baş balerini değiştirmeye karar ve ilk terci olarak da Nina'yı görür...

1. Hizmetçi (2016) Ah-ga-ssi

IMDb: 8.1

Hizmetçi, bir dolandırıcı tarafından kiralanan bir hizmetçinin hanımefendisine duyduğu gizli aşkı konu ediyor. 1930'larda geçen hikayede kendisini Kont olarak tanıtan bir dolandırıcı, gizemli ve saf görünen Japon varis Leydi Hideko'nun zenginliğini ele geçirmek için onu kendisine aşık etmeyi planlar. Sook-hee'yi ise ona yardım etmesi için Leydi'ye hizmetçi olarak kiralar. Ancak bu hizmetçinin her şeyden habersiz hanımefendisine delicesine aşık olması işleri karıştıracaktır... Film, Sarah Waters’nın Fingersimth adlı romanının modern bir Kore uyarlamasıdır. Filmin yönetmenliğini Chan-wook Park üstleniyor. Oyuncu kadrosunda ise Jung-woo Ha, Min-hee Kim, Jin-woong Jo ve Tae Ri Kim gibi isimler yer alıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bbbbb

Mavi En Sıcak Renktir filmi de yönetmeni leş. Yönetmenin saçma sapan fantezileri oyuncuların psikolojisini bozmuş. Kefaret filminde öyle ahım şahım erotik sahne yok, keza buradaki bazı filmler gerçekten de öyle cesur denilecek sahneler içeren filmler değil.

bbbbb

Sizinle aynı fikirde olmak zorunda olduğumu düşünmüyorum.

bbbbb

Ya da herkes sırf homofobik görünmemek için saçma sapan filmleri beğeniyormuş gibi yapmayabilir.

bbbbb

O zaman bariz şekilde neden filmi beğendiğiniz ortada. Bana göre film güzel değildi, kamera arkası olayı da tuz biber oldu. Düşüncemin ayıp olduğunu düşünmüyorum. Sizi homofobik olmadığıma da inandırmak zorunda değilim :)

bbbbb

Şimdi sana malum kişiye anlatır gibi anlatıyorum, iyi oku. Dizi/ film sektörü daha çok hetero ilişkiler üzerine kurulduğu için hetero biri o filmleri izleyince cinsel yönelim yüzünden sevmiş olmayabilir ama olabilir de. Çünkü insanların bir filmde neyi sevip neyi sevmediği değişkendir. Ama içinde aşk varsa muhtemelen bu sevilmesinde daha çok paya sahiptir. Eşcinsellik konulu filmler ise daha azdır çünkü negatif ayrımcılık vardır. Dolayısıyla eşcinsel birey kendi durumuna benzer olayları anlatan ya da empati kuracağı şeyleri paylaşan bir film bulunca sevmesi normaldir. Siz de demişsiniz zaten ''aralarındaki aşk çok güzel anlatılmıştı'' diye. Mesela ben aralarındaki aşkı güzel bulmadım, Adele' in Emma' yı aldatmasını kabul edemiyorum. Adele' in cinsel kimliğini keşfetme olayını beğendim. Fakat genel olarak film bana hitap etmedi.

bbbbb

Mesela Brokeback Dağı filmi de eşcinsellik içeren bir filmdi ve ben o filmi bayağı beğenmiştim, aralarındaki aşk daha gerçekçi gelmişti keza yaşadıkları ortam, kendilerini gizleme çabaları, filmin sonu vs. beni aşırı etkileyen bir filmdi. Yani demek istediğim konu homoseksüellik değil, konu bana hitap etmemesi. Fakat siz hala insanların aynı fikirde olması gerekiyormuş gibi davranıyorsunuz. Bu tarz şeyler özneldir ve ben beğenmek zorunda değilim.

bbbbb

Şimdi ne yapıyorsun biliyor musun, bana attığın ilk mentionlara bakıyorsun. Sonra ilk kimin tanımadan etmeden yargıladığını öğreniyorsun.

bbbbb

İkisi de aynı bokun laciverti. Ne güzel dünya ya sen insanlara istediğini söyle, tanımadan etmeden sırf aynı zevkleri paylaşmıyorsun diye saçma sapan konuş. Ama beni tanımıyorsun negatif ayrımcılık yapıyorsun bla bla bla he canım he. Git önce üslup nedir ve nasıl olunmalıdır öğren ondan sonra gel bana laf söyle.

bbbbb

Film zevkimi eleştirmedin direkt zevksiz olduğumu söyledin ki bu gayet de hakarettir. Ayrıca dar görüşlüsün ama cinsel yöneliminden dolayı değil, aynı fikri paylaşmadığın insanlara saygı duymayı bilmediğin için. Saygı duymamaktan öte senin yaptığın. Neyin saygısızlık olup olmadığını bilmiyorsun. Kendimle çelişmediğimi aksine gayet yerinde düşündüğümün farkına varman önemli değil, nasıl olsa bunu da anlamayacaksın. Ne anlatsam boş, beni tartışma içine çekip zeytinyağı gibi su yüzüne çıkmaya çalışmaya devam. Biliyor musun sen ben olsan asla böyle cevap veremezdin :)

viyol10sel

onedio editörleri yıllardır bir karakalem calismasinda görünen göğüs nedeniyle titanic'i ve filmde çıplaklık olmamasina ragmen bir mastürbasyon sahnesi nedeniyle siyah kugu filmini erotik film sınıfına koymaktan bir türlü bikmadi... yerli filmlerde bile daha erotik sahneler var kim bu editorler ensarci menzilci süleymancı gerici zihniyet mi hangi kafa bu.?

yesilzeytinn

sadece siyah kuğuyu izledim

yilmaz-kesgin

Hizmetçi muhteşem bir filmdi..

karudss

hızlanıyorr

Görüş Bildir