Canan Karatay Tavuk Dönere Savaş Açtı: Dönerciler 'Satışlarımız Düştü' Diyerek Suç Duyurusunda Bulundu

 > -
Abone ol

Zaman zaman yaptığı ilginç çıkışlarla gündeme gelen Prof. Dr. Canan Karatay bu kez de dönercilerle karşı karşıya geldi. Tavuk döner satışı yapan işletmeciler "Tavuk döner olan büfelerin önünden geçerken bile midem bulanıyor" diyen Karatay hakkında suç duyurusunda bulundu. İşletmeciler Karatay'ın açıklaması sonrası döner satışlarının en az yüzde 30 düştüğünü de belirtti.

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) üyesi bir grup Canan Karatay hakkında "Fiyatları etkileme" iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Çağlayan Adliyesi'nde yapılan suç duyurusunun ardından TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl basın açıklaması yaparak şunları söyledi: 

"Türkiye'de gerçekten kötü ürün yapan, insan sağlığıyla alakalı zararlı olan tüm ürünlere, tüm firmalara biz TÜRES olarak yıllardır karşıyız ve mücadele ediyoruz. Ama artık Türkiye'de iş o hale geldi ki kişilerin bir kişinin beyanatıyla ekonominin temel taşı olan milyonlarca insanın ekmek yediği sektöre etki edebiliyor. Ve dolayısıyla aynı zamanda Türkiye'nin de ekonomisi etkileniyor."

Size şöyle bir örnek vereyim, Canan Karatay hanımefendiye de söylüyorum; ben geldim adliyeye Anadolu'dan, oradan buradan. Cebimde de 10 lira para var. Karnım da aç, ne yiyeceğim arkadaş? Bana bir alternatif göster. 

İkinci ayağı, örneğin dükkanı var bir adamın. İyi yapıyorum, insan sağlığına uygun yapıyorum. 7 liraya gayet sağlıklı döner yiyebilirim. Şimdi bu genellemeyi yapınca beni hem aç bırakıyorsun, hem ekmeğimle oynuyorsun. Genelleme yapılabilir mi? Bıktık usandık. 

Burada Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu var. Gıda ve Tarım Bakanlığı var. Sağlık bakanlığı var. Bu ürünlerde bir şey varsa zararlı olarak bu bakanlıklar, bu devlet bu kurumlar ne işe yarıyor. O zaman bunları kapatalım. Sadece Canan Karatay hanımefendi ve onun gibileri dinleyelim. Ekonomiye verdiği zarar inanılmaz boyutta. Bundan sonra bu ülkede TÜRES olarak bu tür beyanatların peşindeyiz. Genelleme yapılmasını asla istemiyoruz" şeklinde konuştu.

"Sadece tavuk döner değil, diğer dönerciler de etkileniyor"

Dernek Genel Başkan Yardımcısı ve avukat Ahmet Küçük de Canan Karatay'ın açıklamalarına değinerek tavuk döner üreticilerini tahkir edici, mesleki faaliyetlerini engelleyici, maddi zarara uğratıcı beyanları söz konusu olduğunu belirterek "Bu beyanların bilimsel bir temeli bulunmamakta. Bunu sürekli tekrar ediyor. Bunu basın yoluyla halk nezdinde karşılık bulabileceğini bilerek kasıtla yapmış olabileceğini mütalaa ediyoruz. Sektörü hedef aldığı kanaatiyle suç duyurusuna bulunduk" dedi.

"Satışlar en az yüzde 30 düştü"

Satışların etkilenip etkilenmediğinin sorulması üzerine Ramazan Bingöl, "Bana gelen veriler açıklamadan sonra en az yüzde 30 düştüğü, sadece tavuk döner değil, diğer dönerciler de etkileniyor" dedi.

Prof. Dr. Canan Karatay'ın tartışmalara neden olan o sözleri 👇

Karatay dönerde çeşitli hilelerin olduğunu belirtmiş ve "Tavuk döner olan büfelerin önünden geçerken bile midem bulanıyor. Tavuk, zaten tavuk değil. Bildiğiniz bir yerden pahalı da olsa istediğiniz kadar döner yiyebilirsiniz" demişti.

Canan Karatay'ın ilginç açıklamarından oluşan içeriğimiz 👇

Bizimle Dalga Geçiyor Olabilir mi? Canan Karatay'ın Şok Etkisi Yaratan "Çaya Tereyağı Koyun" Önerisi ve Sosyal Medya Tepkileri - onedio.com
Bizimle Dalga Geçiyor Olabilir mi? Canan Karatay'ın Şok Etkisi Yaratan "Çaya Tereyağı Koyun" Önerisi ve Sosyal Medya Tepkileri - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir