Çaldılar mı, Üzerini mi Boyadılar? Banksy'nin 'Brexit' Çalışması Ortadan Kayboldu

 > -
Abone ol

Sokakta yarattığı eserler ile politik göndermelerde bulunan İngiliz sanatçı Banksy'nin bir çalışması ortadan kayboldu. Eserin görünmemesi için üzerinin boyandığı ve satılmak için söküldüğü ihtimalleri üzerinde duruluyor. 

Banksy, Fransa'nın Calais kentine seferlerin yapıldığı Dover Feribot Terminali yakınlarındaki metruk binaya 'Brexit' çalışmasını yapmıştı.

Mayıs 2017'de beliren resimde bir inşaat işçisi AB bayrağındaki bir yıldızı elindeki keskiyle parçalıyordu.

Fakat Banksy'nin çalışmasının yerini inşaat iskelesi aldı.

Binanın sahibi olan Godden ailesinin üyeleri, iskelenin kurulmasından bir gün sonra kaybolan resmi ne yapacaklarına karar vermediklerini ancak "Muhafaza etme, üzerini boyama ya da satma seçeneklerini incelediklerini" açıklamıştı.

Aile daha önce yine kendi binalarından birine ait bir Banksy resmini satmaya çalışmış ancak Yüksek Mahkeme'de görülen davayı kaybetmişti.

BBC Türkçe'nin aktardığı bilgiye göre, Godden ailesi, Brexit resminin ortadan kaybolmasıyla ilgili henüz açıklama yapmadı. İskeleyi kuran şirketin yetkilileri de "İskelenin özel bir amaçla kurulduğundan haberleri olmadığını" açıkladı.

Dover'da gözde bir selfie noktası haline gelen duvar resminin ortadan kaybolması, sosyal medyada büyük yankı buldu.

Bazı Twitter kullanıcıları, resmin kaybolmasını "kültür vandalizmi" ve "facia" olarak nitelerken bazı kullanıcılar İngiltere'nin AB'den ayrılmasını savunan siyasileri ima ederek "resmin yukarıdan gelen emirle" kaldırılmış olabileceğini öne sürdü.

David Joseph Wright adı bir Doverlı ise CNN'e "Resmin ortadan kalkmasına memnun oldum. Çünkü bana her gün Brexit'i hatırlatıyordu" dedi.

Ekim 2018'de Banksy'nin "Balloon Girl" (Balonlu Kız) adlı eseri Londra'da Sotheby's müzayede salonunda 1 milyon sterline satılmıştı.

Tarihe Geçen Açık Artırma: Banksy'nin Eseri 1.4 Milyon Dolara Satıldıktan Hemen Sonra Kendini İmha Etti! - onedio.com
Tarihe Geçen Açık Artırma: Banksy'nin Eseri 1.4 Milyon Dolara Satıldıktan Hemen Sonra Kendini İmha Etti! - onedio.com

Satıştan hemen sonra tablonun içine yerleştirilen bir kağıt öğütücü resmin üçte ikisini doğramıştı. Resmin kendi kendini imha etme düzeneğini Banksy'nin planladığı ortaya çıkmış, eserin değerinin bu haliyle en az iki katına çıkmış olabileceği belirtilmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir