Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Borsa İstanbul'dan Halkbank Dahil 7 Banka Hissesine 'Açığa Satış' Yasağı: Peki Bu Ne Anlama Geliyor?

 > 
10PAYLAŞIM

Borsa İstanbul AŞ, BIST 30 Endeksi dahilindeki HalkbankAkbank, Garanti BBVA, TSKB, Vakıfbank, Yapı Kredi ve İş Bankası hisselerinde bugünden itibaren açığa satışın geçici olarak yasaklandığını açıkladı. 

KAP'a yapılan açıklamada yasağın geçici olduğu ifade edildi ancak ne kadar süreceği belirtilmedi.

Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda yayımlanan duyuruya göre, Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürlüğünce, BIST 30 Endeksi dahilinde olan Akbank (AKBNK.E), Garanti Bankası (GARAN.E), Halkbank (HALKB.E), İş Bankası (C) (ISCTR.E), Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB.E), VakıfBank (VAKBN.E) ve Yapı Kredi (YKBNK.E) paylarında bugünden itibaren geçici olarak açığa satış yasağı getirildi.

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan yapılan basın duyurusunda 7 bankada açığa satış yasağının "yatırımcıları korumak" için alındığı belirtildi.

SPK'nın resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamaya göre, sermaye piyasalarının güvenilir, şeffaf ve istikrarlı bir ortamda işleyişinin sağlanması ile yatırımcıların hak ve yararlarının korunmasını teminen Akbank (AKBNK.E), Garanti Bankası (GARAN.E), Halkbank (HALKB.E), İş Bankası (C) (ISCTR.E), Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB.E), Vakıfbank (VAKBN.E), Yapı Kredi (YKBNK.E) paylarında bugünden itibaren geçici olarak açığa satış işlemlerine yasak getirildi.

Gün içinde açığa satış tuşuna basılmadan yapılan ve aynı gün içinde kapatılan pozisyonlar da söz konusu yasak kapsamına dahil edildi.

Yatırımcılar tarafından satışa konu edilecek söz konusu banka payları için depo şartı uygulanacak. Mülkiyetinde adı geçen bankaların payı bulunan yatırımcılar, söz konusu kıymetlerin satışını sadece ilgili kıymetlerin bulunduğu yatırım kuruluşları üzerinden yapabilecek.

Kurul kararına uyumun kontrol ve takibinde sorumluluk yatırım kuruluşlarında olacak.

'Açığa Satış' nedir?

Açığa satış, pay piyasalarında, hisse fiyatlarının yükselişi yerine düşüşünden kazanç elde etmek isteyen yatırımcıların, sahip olmadıkları hisse senedini ödünç almak kaydıyla satması anlamına geliyor.

Uzman görüşü: "Açığa satış yasağı volatiliteyi törpülemeyi amaçlıyor"

Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdürü Üzeyir Doğan Bloomberg HT'ye kararın piyasaların istikrar kazanması ve volatiliteyi sınırlaması açısından yerinde bir karar olduğunu söyledi.

Doğan "piyasalarda volatilitenin azalması ve güvenin artması adına bu tarz kararlar Avrupa ve ABD'de de alınabiliyor. Ama bir hissede düşüş yönünde pozisyon açmanın tek yolu açığa satış değil. BIST 30'da yer alan bankaların bir kısmı vadeli piyasalarda işlem gördüğünü ya da yurtdışı tezgahüstü ürünlerde buna aracılık eden farklı enstrümanlar olduğunu biliyoruz. O nedenle alınan kararların tüm etkiyi ortadan kaldırması mümkün değil. Ama piyasanın istikrar kazanması, kısa vadede volatiliteyi sınırlaması açısından yerinde bir karar" şeklinde yorum yaptı.

Doğan piyasaların biraz daha sakinleşmesi ve haber akışının normalleşmesiyle yasağın kaldırılacağını belirterek "Piyasalara istikrar kazandırmak için önemli bir hamle ama tek başına satışları durdurabilecek ya da olumsuz havayı kaldıracak bir etkisi olmayacaktır" diye konuştu.

Ak Yatırım hafta başında bankalardaki sert satış dikkate alındığında geçici açığa satış yasağının yoğun haber akışı nedeniyle piyasada yaşanılabilecek olası volatiliteyi törpülemek amaçlı olduğunu bildirdi.

Meksa Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Figen Özavcı Gümülcineli ise kararı desteklediğini ancak sadece bazı hisselere açığa satış yasağı gelmesinin konuyu spekülasyona açık hale getirdiğini söyledi. Gümülcineli "BIST 30 hisselerinin tamamı için alınsaydı daha etkili olurdu. Bugünkü haberin etkisi sınırlı kalabilir.." diye konuştu.

Borsa İstanbul'un hamlesi sosyal medyanın gündeminde...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir