Bolu Belediye Başkanı Özcan Suriyelilere Yardımı Kesti, Ağrı Belediye Başkanı Sayan Suriyelileri Ağrı'ya Davet Etti

 > -

Bolu'da belediye başkanı seçilen CHP'li Tanju Özcan, "İlimizde yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilere ayni ve nakdi yardım yapılmaması" talimatıyla Bolu'da yaşayan Suriyelilere yardımı kesti. 

Özcan'a Ağrı'da belediye başkanı seçine AKP'li Savcı Sayan'dan "Bolu’daki Suriye’lileri Ağrı’ya bekliyorum. Biz ekmeğimizi bölüşürüz." tepkisi gelirken, HDP'li Sırrı Sakık ise olayı 'ırkçılık' olarak değerlendirdi.

Bolu'da Belediye Başkanlığına seçilen CHP'li Tanju Özcan, geçtiğimiz gün Kuran'ı öperek göreve başlamıştı.

Seçim öncesi vaatlerinde, "Suriyelilere ruhsat vermeyeceğim. Onlar için 37 milyar dolar harcandı. Bu misafirlik fazla bile uzadı" diyen Özcan, verdiği talimatla yardımı kesti.

Özcan'ın Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'ne gönderdiği resmi yazı şu şekilde oldu:

Ülkemizde yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilere Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), Türk Kızılay'ı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 'Sosyal Uyum Yardımı' adı altında yardım yapılmaktadır.

Bu nedenle, ilimizde yaşamakta olan herhangi bir yabancı uyruklu kişiye Belediyemiz Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'nden ayni ve nakdi yapılmaması hususunda, gereğini rica ederim.

Olayın ardından, Ağrı'da belediye başkanı seçilen AKP'li Savcı Sayan'dan 'Bolu’daki Suriye’lileri Ağrı’ya bekliyorum. Biz ekmeğimizi bölüşürüz.' mesajı geldi.

HDP'li Sırrı Sakık da, 'Irkçılık suçtur' diyerek olayı eleştirdi.

Tanju Özcan ilk önce Savcı Sayan'a, ardından Sırrı Sakık'a yanıt verdi.

Özcan, 'Suriyelilere bir tek kuruş yardım yapılmayacaktır' diyerek kararının arkasında olduğu ifade etti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir