Boğaziçi İslam Araştırmaları Organizasyonunda, Ulu Önder Atatürk'e 'Şeytan' Benzetmesi Tepkilerin Odağında

2.3bPAYLAŞIM

Boğaziçi İslam Araştırmaları Topluluğu tarafından geçtiğimiz yıllarda düzenlenen bir organizasyona ait görüntüler ortaya çıktı. Etkinlikte, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk hakkında kullanılan ifadelere sosyal medyada büyük tepki gösterildi.

Görüntülerde Hamza Andreas Tzortzis isimli şahıs, Atatürk hakkında 'Bu Allah'ın dostu mu, şeytanın dostu mu?' ifadelerini kullanıyor. Ardından alkış sesleri yükseliyor.

Yunan asıllı İngiliz yazar Hamza Andreas Tzortzis, 5 yıl önce Boğaziçi İslam Araştırmaları Topluluğu tarafından düzenlenen bir organizasyonda şu ifadeleri kullanıyor: 

"Laik Türklerin nereden geldiğini bilmemiz gerekiyor. Hatırlayın ki büyük bir mücadele verdiler. Onların isimlerini söylemeyeceğim. İslamı bu ülkeden kaldırmak istediler. Bu kadar basit. Eğer kendi tarihinizi okursanız, bu şahsın ve diğerlerinin memleketinizden İslam'ı kaldırmak istediklerinizi anlarsınız. Beni de onun bu memlekette ne kadar çok resmi olduğu ilgilendirmez. Bu saçma. Hakikat, hakikattir. Sonuçta dininizi ortadan kaldırmak için bir uğraş verdiler. Örtünmeyi kaldırdılar, ezanı kaldırdılar, Arapçayı kaldırdılar, İslamı eğitimi kaldırdılar. Bu Allah'ın dostu mudur yoksa şeytanın dostu mudur? Siz düşünün. Ben bunun cevabını vermeyeceğim. Birisi size ezanı yasaklıyorsa, insanlara laik olmalarını söylüyorsa, Allah'ın kelamını saymayıp şeriatı kaldırıyorsa, örtünmeyi kaldırıyorsa, Arapçayı kaldırıyorsa, Kuran ve imamları atıyorsa... Bu Allah'ın mı şeytanın mı dostudur? Kimdir bu?"

5 yıl önce Tzortzis tarafından gerçekleştirilen bu konuşma, Türkçeye çevrilen kitabı nedeniyle gündeme geldi.

Videonun sosyal medyada yayılması ardından tepkier sürüyor. Öne çıkan bazı yorumlar şöyle 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir