Görüş Bildir
Haberler
Biri 3 Bin Yıllık Lahit, Diğeri 800 Yıllık Medrese: Sprey Boyalarla Tarihi Kirlettiler

Biri 3 Bin Yıllık Lahit, Diğeri 800 Yıllık Medrese: Sprey Boyalarla Tarihi Kirlettiler

Bartın'ın Amasra ilçesinde müzede sergilenen ve Roma dönemine ait olduğu belirtilen 3 bin yıllık geçmişe sahip lahit mezara sprey boyayla yazı yazıldı. Yazanların tespiti için çalışma başlatıldı. Öte yandan Sivas'ta 800 yıllık Şifaiye Medresesi'nin duvarına da yine sprey boya ile yazı yazdığı anlaşıldı. Yazıyı yazan lise öğrencisine 320 lira para cezası kesildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Milattan önce 3000'li yıllarda kurulduğu bilinen, Helenistik, Roma, Bizans ve Ceneviz dönemi yerleşim merkezlerinden olan ve bu dönemlere ait çok sayıda eserin bulunduğu ilçede, Amasra Müzesi önündeki lahit mezar taşına sprey boyayla yazı yazıldığı tespit edildi.

Amasra Müze Müdürlüğü bahçesinde yer olmadığı için 15 yıl önce müze önünden geçen yürüyüş yoluna konulan Roma dönemine ait olduğu belirtilen lahit mezarının üzerine kimliği belirsiz kişi veya kişilerce sprey boyayla 'Gülay' yazıldığı görüldü.

"Bu manzara bize yakışmıyor"

"Bu manzara bize yakışmıyor"

Amasra Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Hüseyin Boran, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçenin 5 bin yıllık tarihi geçmişe sahip olduğunu söyledi.

Geçmiş yıllarda Kuşkayası Yol Anıtı ve Amasra Kalesi duvarlarına da benzer şekilde spreyle yazılar yazıldığını aktaran Boran, 'Bugün yine tarihi eserlerin üzerine aynı şekilde yazı yazıldığını görüyoruz. Amasra Müze Müdürlüğünün bahçesinde yer olmadığı için bu lahitler sergilenmek üzere 15 yıl önce yürüyüş yoluna konulmuştu. Ancak üzerine yazı yazılması çok üzücü. Bu manzara bize yakışmıyor. Gelen turistlerimizden rica ediyoruz, tarihimize saygı göstersinler.' diye konuştu.

Yazı kumlama yöntemiyle silinecek

Yazı kumlama yöntemiyle silinecek
İçeriğin Devamı Aşağıda

İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun da yazıyı yazan kişi ya da kişilerin tespit edilmesi için çalışma başlatıldığını, söz konusu yazının da kumlama yöntemiyle silineceğini kaydetti.

800 yıllık medresenin duvarlarına sprey boya ile kirlettiler

800 yıllık medresenin duvarlarına sprey boya ile kirlettiler

Sivas'ta tarihi Eskikale Mahallesi'ndeki Selçuklu sultanlarından 1. İzzettin Keykavus tarafından yaptırılan tarihi Şifaiye Medresesi'nin duvarına sprey boyalar ile çeşitli mesajlar yazılarak zarar verildi. Olayla ilgili çalışma başlatan polis ekipleri, yazıları lise öğrencisi S.T.'nin yazdığını tespit etti. 

Gözaltına alınan S.T.'ye, kamu malına zarar vermek suçundan 320 lira para cezası uygulandıktan sonra serbest bırakıldı. Söz konusu yazının S.T.'nin Instagram adresi olduğu anlaşıldı. S.T.'nin olaydan kısa bir sonra hesabını kapattığı görüldü.

Sivas Valisi Ayhan: "Seven adam bunu yapmaz"

Sivas Valisi Ayhan: "Seven adam bunu yapmaz"

Sivas Valisi Salih Ayhan, 'Sevgili gençler, duygularınızı ifade etmek ve sevdiğinizin kalbinde, aklında yer etmek için faklı bir yol seçin. Bu sizin için daha etkili olacaktır. Zira, seven adam bunu yapmaz. Tarihine, kültürüne, ecdadının hatırasına zarar veren, unutmayın ki kendi geleceğine zarar verir!' ifadeleriyle tarihi yapıya zarar verilmesine tepki gösterdi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
123
23
16
8
3
2
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Alp Yasar

320 lira mi? Bu aptal yuzunden zamanini harcayan herkesin, temizlemek amaciyla kullanilan tum ekipman ve malzememin bu serefsize odetilmesi lazim.

Melis Nur Töre

biz gerçekten su katılmamış salak bi topluluğuz

Rain0309

320₺ ile akıllanırlar zaten, bekleyin.