Bir 'Pardon' Vak'ası: Cinayet İddiasıyla 36 Yıl Hapis Yatırılan Üç Arkadaşın Masum Olduğu Anlaşıldı

 > 
23PAYLAŞIM

ABD'nin Baltimore eyaletinde cinayet işledikleri iddiası ile hapse atılan üç arkadaş 36 yıl sonra masum olduğu ortaya çıktı. Kendilerinden özür dilenen Alfred Chestnut, Ransom Watkins ve Andrew Stewart için eyalette herhangi bir tazminat mekanizmasının bulunmadığı aktarıldı.

Üç arkadaş 1983 yılında ortaokul öğrencisi DeWtii Duckett'ı öldürdükleri gerekçesiyle birinci dereceden adam öldürme suçundan ceza aldı.

Euronews'te yer alan habere göre, hapse girdiklerinde 16 ve 17 yaşında olan mahkumlar için verilen kararın yanlış olduğu Chestnut'un bir bilgi talebi üzerine ortaya çıktı.

Chestnut bir delilin mahkeme sırasında avukatlarından gizlendiğini farketti ve eski davalarla ilgilenen Baltimore Hüküm Doğrulama Birimi'ne başvurdu.

Chestnut suçlamaları hiçbir zaman kabul etmedi ve bu nedenle hakkında erken tahliye kararı da verilmedi.

14 yaşındaki Duckett üzerindeki kolej ceketi üzerinden öldürülmüş o sıralarda liseye giden 3 arkadaş da tanık ifadeleri ve Chestnut'ın evinde bulunan aynı ceket nedeniyle suçlu bulunmuştu.

Öte yandan ceket üzerinde herhangi bir silah ya da barut izi bulunmazken Chestnut'ın annesi de ceketi satın aldığına dair alışveriş fişini ibraz etmişti. Chestnut'ın avukatları sorgulama sırasında tamamı her üçü de 18 yaşın altında bulunan zanlıları yanlarında velileri olmadan sorgulandığını görgü tanıklarını ise ifadelerini tek tek almak yerine grup halinde konuşarak ortak bir hikaye anlatmalarını istendiğini belirtti.

Avukat öte yandan aynı ceketi giydiği görülen ve cinayeti itiraf eden başka bir zanlı olduğu yönünde gelen isimsiz telefonların ise savunmadan gizlendiğini belirtti.

Söz konusu zanlının öldüğü ve tanıkların ise ifadelerini geri çektiği belirtildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir