Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Cizre Trajedisi: 10 Yaşındaki Cemile 3 Gün Buzlukta Bekletildi

 > -
Abone ol

Cizre'de sokağa çıkma yasağı tam 3 gündür devam ediyor.

Öyle ki, 4 Eylül'den bu yana milletvekilleri de Cizre'ye ulaşmaya çalışıyor. İlçede günlerdir elektrik ve su yok. Kamu kuruluşlarının tamamı kapalı ve hamileler, hastalar, yaralılar hastaneye götürülemiyor... Dializ hastaları ölümle burun buruna.

Sokağa çıkma yasağının ardından sosyal medyaya düşen haberler, 3 can kaybı olduğunu gösteriyor: 1 bebek, 1 çocuk, 1 genç.

19 yaşında bir genç, 10 yaşında bir kız çocuğu ve henüz 35 günlük bir bebek...

İlk kayıp 19 yaşındaki Sait Çağdavul. Sait, zırhlı araçtan açılan ateş sonucu yaşamını yitirmiş.

Hemen ardından gelen bir başka fotoğraf ise, Muhammed Tahir Yaramış'a ait. 35 günlük bir bebek. Önce hastalanıyor. Ancak Cizre'de "sokağa çıkma yasağı" var. Muhammed'in hastaneye götürülmesi, güvenlik güçlerince engelleniyor ve ölüm haberini alıyoruz.

Çok geçmeden bir ölüm haberi daha düşüyor sosyal medyaya: Cemile Çağırga.

Cudi mahallesinde tepelere yerleştirilen zırhlı araçlardan gelen ateş sonucu 10 yaşında bir kız çocuğu hayatını kaybetmiş... Sokağa çıkma yasağı olduğu için Cemile de ailesiyle evindeymiş, ancak kurşun orada da bulmuş onu.

Ancak Cemile'nin, Sait'in ve Muhammed'in gömülmesine izin verilmiyor: çünkü sokağa çıkma yasağı var.

Cizre’nin 40 derece sıcağında kokmasın diye annesinin biricik yavrusunun cansız bedenine buzlar sürdüğünü görüyoruz. Cemile’nin annesi daha bir gün önce kokusunu içine çektiği evladının cansız bedenini bir yandan öpüyor, bir yandan buzla ovalıyor.

Cemile’nin cansız bedeninin buzluktaki görüntüsü... Cenazenin kaldırılmasına izin verilmediği için, Cemile’nin bedeni bir buzlukta bekletiliyor.

Cenaze nihayet ambulansa bindirilerken, anneler beyaz bayrak taşıdı.

3 günün ardından, cenazeleri evden almaya gelen halk ile güvenlik güçleri arasında gerginlik yaşanmasın diye anneler beyaz bayrak açtılar.

Hiçbir ana bu acıyla başbaşa kalmasın...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
quantum

Paçavra bir içerik. Onedio yine kanıtladı terör sempatizanı olduğunu. Teröre destek veren herkes şerefsizdir. Filistindeki görüntüleri cizredeymiş gibi gösteriorsunuz adi teröristler.

sturmgeist

ajanmısın nesin bildiğin pkk sempatizanlığı yapıp suçu biz Türklere atmış kınıyorum!

sturmgeist

siktir lan o buzluk olayı yalanlandı suriyede çekilmiş bi resim o provakatörmüsün nesin !

gabriela-stevenson

Keşke elektrik olmadığı halde buzdolabının nasıl çalıştığına kafa yoracağınıza,bu ülkenin nasıl aydınlığa kavuşabileceği üzerine kafa yorsanız... Belki bizde buzluktaki çocuklar yerine başka şeylerden konuşuruz ...

gabriela-stevenson

Yazık size ya hakikaten yazık ,bize de yazık ki size sadece acıyabiliyoruz ! Keşke azıcık sizden olmayan ,muhalif medyanın ne yazdığına falan da baksanız ara sıra .Belki devleti elinde silahla suç üstünde yakalarsınız.Bu devletin "başbakanı " çıkıp tv kanalında "35 günlük bebek ölmüş cenazesi kaldırılamıyor ,neden çünkü ambulansa ateş saçılıyor" diyor .Pardon ama siz bunu bildiğiniz halde nasıl rahat bir şekilde sarayınızda oturabiliyorsunuz?Sizin amacınız bu insanları yaşatmak değil mi ?

gabriela-stevenson

Ayrıca o bebek dışında yaklaşık 20 kişi hayatını kaybetti.Daha doğrusu öldürüldü. O bölgede 120.000 kişi yaşıyor ve bölge abluka altında .Bu ,daha küçük nüfuslu bir yahudi kampından farksızdır.İnsanlara "bu gece hepiniz öleceksiniz ","hepiniz Ermenisiniz " şeklinde anonslar yapılıyor.

Görüş Bildir