Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilim Açıkladı: Kediniz Sizi Sandığınızdan Daha Çok Seviyor!

-

Kediler çoğunlukla bencil, çıkarcı davranışlarıyla bilinirler. Independent'tan derlediğimiz habere göre yanlış anlaşılıyor olabilirler. Eğer kedi sahibiyseniz çok hoşunuza gidecek bir araştırma birazdan okuyacağınız.

Kaynak: http://www.independent.co.uk/life-style/...

İnsanlar kedileri ya sever ya da nefret eder, yani görünürdeki tablo bu. Bu kediseverler de kedilerine aşık olurlar.

Sevmeyenler de (genellikle köpekseverler), çoğunlukla kedilerin bencil yaratıklar olduğunu, hiçbir şekilde sevgi göstermediklerini ve insanları küçük gördüklerini iddia ederler.

Köpekler kıçını sallaya sallaya kendini sevdirmeye gelirken sahiplerini sevgiye boğarken kediler, bilirsiniz, ilgisizdirler.

Ancak yapılan yeni bir çalışmaya göre bunların hepsi numara. Çünkü kediler fazlasıyla akıllı.

Oregon State Üniversitesi'ndeki araştırmacılar; yemek, kedinanesi ve başka kedilerin varlığına nazaran kedilerin insanların arkadaşlığını tercih ettiğini ortaya çıkardı.

Araştırmaya öncülük eden Kristyn Vitale Shreve kedilerin çoğu akademik raporda "eğitilmesi zor, inatçı ve ilgisiz" olarak nitelendirilmesinden rahatsız olmuş. (Sanırım Vitale'in kedi insanı olduğunu söyleyebiliriz.)

Bunun doğru olup olmadığını test etmek için araştırmacılar 55 kedi üzerinde bir deney yaptı. Bunlardan 23'ü ev kedisiyken 22'si sokak kedisiydi.

Her kedi iki buçuk saatliğine kapalı bir hücreye konuldu ve araştırmacılar her birinin tercih ettiği yiyeceği (tavuk, ton balığı vs.), tercih ettiği oyuncağı, tercih ettiği kokuyu ve ne tarz insan etkileşiminden hoşlandığını çözmek için bu vakti kullandı.

Sonraki aşamada kediler çeşitli objelerle dolu bir odaya konuldu ve her birine ne kadar ilgi gösterdikleri ölçüldü.

Her biri tercih ettikleri objelerle çevriliydi ve hareket etmekte özgürdü.

Kedilerin tamamı deneyi anlayamasa da anlayan 38'i arasından 19'u zamanının çoğunu yemek, oyuncak veya koku yerine insanlarla geçirmeyi tercih etti.

Yemek ikinci en popüler tercihti, 14 kedi zamanını yemeğe harcarken, 4'ü oyuncaklara ve yalnızca 1'i kokuya harcadı.

Kedilerin çoğunlukla sosyal etkileşim yerine yalnızlığı tercih ettiği düşünülse de bu çalışma aksini kanıtlıyor.

Tabii bunun geniş çaplı bir çalışma olmadığını ve farklı kişilik özelliklerine sahip kedilerin farklı sonuçlar gösterebileceğini de hesaba katmak lazım.

Araştırmacılar bazı kedilerin diğerlerine göre insanlarla vakit geçirmeye daha az meyilli olduğunu kabul ediyor, ancak belki de arkadaş canlısı kediler gerçekten de vardır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
angeliss

Kediler cooldur gençler.

ozcan-basak

kedi de, köpek te, şahane varlıklar. Herbirinin yaşam hakkı, herbirimizin yaşam hakkıyla bir benim için. Bu bir kurbağa için de geçerli, bir kuzu için de. Bir balık için de geçerli, bir yengeç içinde. ve evet, ben gerçek bir hayvanseverim. ve evet ben bir veganım. Gurur ve onurla söyleyebileceğim bir özellik benim için bu.

elestirmen98

kedi sevmeyeni bende sevmem. evde dört tane sokaktan sahiplendiğim kedim var. ikisi evde doğdu. köpek dediğimiz hayvan kaypak ve yalaka benim için. köpek sevende efendi kompleksi vardır. köpek üzerinde egosunu tatmin edenler var.

samyeli90

Kim demiş bencil diye hiç de ne zaman çağırsam gelir hayırdan anlar ve çok sessizdir benim çocuğum onu diyen halt etmiş hiç elimi çizmez ısırmaz çok sakindir ayrıca cins değil normal sarı beyazlardan

karayel2009

kediler insanları ihtiyaç nesnesi olarak görür. bacaklarınıza sürtünmesi kokusunu bırakıp başka kedileri uyarmak içindir mesela. başını tuttuğunuzda ise hemen kaşıtmaya çalışır. çünkü dilleri oraya yetişmez.

drakoon

oo bilim adamı :dd

Görüş Bildir