Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Beynimizin İşleyişini Geliştirerek Hayata Pozitif Bakmamıza Katkı Sağlayacak 7 Pratik

-

Beynimizin işleyişini geliştiren, hayata daha enerjik ve pozitif bakmamıza katkıda bulunan günlük pratikler.

Günlük hayatın getirdiği monotonluk ve rutinlerle körelen beynimizin kapasitesini genişletebilir ve yaşamımıza hem bedenen hemde ruhen daha pozitif katkılar sağlayabiliriz. Üstelik ekstra çaba gerektirmeyen bu basit 7 pratikler sayesinde kötü alışkanlıklarımızdan da uzaklaşabiliriz.

Beyninizi Kullanarak Yaşayın

*Bonus *

1. Vücudunuzda Farklılığa Gidin

Vücudunuzu değişik yeni yöntemler ile sınayın. Normalde hangi elinizi kullanıyorsanız bir günlüğüne saçınızı taramak, dişlerinizi fırçalamak, çayınızı karıştırmak gibi basit işlemlerde elinizi değiştirin. Gözünüzü kapatın ve eşyaları hissederek odanızın içinde dolasın. Sesleri dinleyin, çevredeki kokuları duymaya çalısın.

2. Yargılarınızı Sorgulayın

Normalde sorgulayıp, eleştireceğiniz bir kişi hakkında onu onurlandıracak bir iltifat bulmaya çalısın. Kişi hakkındaki yargınızı sorgulayıp, kendinizi onun yerine koyup durumu tekrar gözden geçirin.

3. Hafızanızı Zorlayın

Buzdolabınızı açıp, birkaç saniye içindekileri gözden geçirin. Kapatıp içinizden tekrarlayın. Ayni şeyi bir oda içindeki eşyalarda, bir mağaza vitrinindeki kostümlerde, duvarda asili detaylı bir resimde deneyin.

4. Empati Kurmaktan Kaçınmayın

Her gün beş dakika kendinizi başka bir insan yerine koyun. Sizin su anda olduğunuz durumda o kişinin neler hissedebileceğini, neler düşünebileceğini hayal edin.

5. Mutsuzluğunuzu Hedeflerinizle Yenin

Kendinizi moralsiz veya keyifsiz hissettiğinizde, hayatta en çok istediğiniz şeyin ne olduğunu hatırlayıp, başarılı olmanız için ne yapmanız gerektiğini tekrarlayın. Ne zaman negatif bir düşünceye kapılırsanız, kafanızda yarattığımız bu küçük pozitif filmi tekrarlayın.

6. Günlük Rutinlerinizin Bile Değerlendirmesini Yapın

Gün içerisinde her saat başı, birkaç saniye için önceki saat içerisinde ne olduğunu düşünün. Günün sonunda, tüm günün bir değerlendirmesini yapın. Hatırlayamadığınız küçük parçalar sizin gün içerisindeki çok fazla bilinçli olmadığınız dakikaları gösterir.

7. Her Gün Farklı Bir Etkinlikte Bulunmaya Çalışın

Günlük hayatınıza adaptasyon ve esneklik kazandırmak için her gün farklı bir şey yapın. Alışverişinizi değişik dükkândan yapın. Eve geliş yolunuzu değiştirin. Evde ekmek veya kek pişirin. Farklı bir spor yapın. Kendinizi yeni bir komsuya tanıtın.

Unutmayın çeşitli farklı uyarımlar, beynin kapasitesinin kullanımı için en önemli anahtardır.Ayrıca sizi zorlayan ve yoran rahatsız edici alışkanlıklarınızdan uzaklaşmanıza da kolaylık sağlar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir