Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Beyaz Saray Doğruladı: İran'a Yönelik Yaptırımlarda, Türkiye Dahil 8 Ülkeye Muafiyet Kalkıyor

 > 
29PAYLAŞIM

ABD’nin 8 ülkeye yönelik muafiyeti uzatmayacağı yönündeki haberler, Beyaz Saray tarafından doğrulandı. Beyaz Saray, "İran'dan petrol ithal eden ülkelere yaptırım muafiyetleri mayıs ayında yenilenmeyecek" açıklaması yaptı. ABD'nin petrol alımında Türkiye ve diğer 7 ülkeye tanıdığı ayrıcalığı kaldıracağı aktarılıyor. Konuyla ilgili bugün Washington’da Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun bir açıklama yapması bekleniyor. 

Muafiyet hakkı uzatılmayacak 8 ülke: Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Tayvan, İtalya, Yunanistan ve Türkiye.

Beyaz Saray'dan konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada "İran'dan petrol ithal eden ülkelere yaptırım muafiyetleri mayıs ayında yenilenmeyecek. Trump'ın kararı İran'ın petrol ihracatını sıfıra indirmeyi hedefliyor" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, İran'ın uluslararası enerji piyasalarından dışlanmasıyla oluşacak petrol arzı açığının, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin üretim artırarak kapatacağı belirtildi.

Amerikan Washington Post gazetesinin köşe yazarlarından Josh Rogin, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun bugün, 2 Mayıs'tan itibaren 8 ülkenin  İran'a yönelik yaptırımlardan muaf tutulmasına son verileceğini açıklayacağını kaleme almıştı.

Ne olmuştu?

İran ile olan Nükleer Anlaşma’yı tek taraflı fesheden ABD, İran’ı nükleer silah yapmak ile suçlamış ve yaptırım kararı almıştı. 

İran ise, ABD’nin yaptırımlarına karşı sert cevaplar vermiş ve iki ülke arasındaki siyasi ve askeri tansiyon artmıştı.

ABD, kasım ayında uygulamaya başladığı ambargolardan Çin, Hindistan ve Türkiye gibi toplamda 8 ülkeye 6 aylık geçici muafiyet uygulamıştı.

ABD, İran'a Yeni Ekonomik Yaptırımlar Uygulamaya Başladı: Muaf 8 Ülkeden Biri Türkiye - onedio.com
ABD, İran'a Yeni Ekonomik Yaptırımlar Uygulamaya Başladı: Muaf 8 Ülkeden Biri Türkiye - onedio.com

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, geçen haftaki açıklamasında Türkiye’ye muafiyetin devam etmesini beklediklerini ve bunun için ABD’den talepte bulunduklarını açıklamıştı.

Kalın, İran’a Türkiye’nin de yaptırım uygulayıp uygulamayacağı sorusuna ise, ‘’ İnsanlar, Türkiye'nin İran'a sırtını dönmesini beklememeli. Biz yaptırımdan ziyade daha fazla sözleşme yapmak için bekliyoruz. Türkiye, İran ile nükleer anlaşmayı en başından beri destekledi ve bu anlaşmanın devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz’’ cevabını vermişti.

ABD ile yaşanacak olası gerginlik TL üzerindeki baskıyı artırabilir.

Türkiye’nin 2 Mayıs’ta sonra erecek muafiyet uygulamasının ardından nasıl bir karar alacağı ve ABD ile olan ilişkiler piyasalardaki en önemli gündem maddelerinden biri ve ABD ile yaşanacak olası gerginlik, TL üzerindeki baskıyı artırabilir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir