Görüş Bildir
Haberler
Aşırı Koruyucu Ebeveyni Tanımanızı Sağlayacak 16 Kelime

Aşırı Koruyucu Ebeveyni Tanımanızı Sağlayacak 16 Kelime

diazepam
11.08.2014 - 14:58 Son Güncelleme: 11.08.2014 - 15:01

Biliyoruz aslında siz çocuğunuzun iyiliğini düşünen, gerekenden birazcık fazla dikkatli ebeveynlersiniz, ama yine de galerimize bir göz atın isterseniz.

1. Dur

1. Dur

Gün içinde en çok kullandığınız kelime buysa maalesef siz koruyucu ebeveynsiniz. Çocuğun yaptığı her şeyle ilgili olarak cümleye 'dur' diyerek başlıyorsanız olmaz!

2. Yapma

2. Yapma

Hemen ardından bu gelir. Çocuğun yapmak istediği her şey yapılamaması gereken tehlikeli şeylerdir zaten. Bir yerinin çizilmesine bile tahammülünüz yok değil mi?

3. Bekle

3. Bekle

Hep sizi beklesin, sizsiz hiçbir şey yapmasın, hep yanında siz olun, hep sizi beklesin...

4. Hayır

4. Hayır

İsteklerine karşı en sık verdiğiniz cevap. Çünkü her şeyin içinde tehlike var ve o yalnız başına bunları yapamaz, o yüzden 'hayır' tabii ki.

5. Sakın

5. Sakın

Ciddi olduğunuzu göstermek için kullandığınız pekiştirici. Sakın şunu yapma, sakın oraya çıkma, sakın şuradan inme, sakın bunu deme... sakın sakın sakın.

6. "Ayça Su nerede?"

6. "Ayça Su nerede?"

Gözünüzün önünden 5 saniye kaybolsa anında navigasyon sisteminiz devrede değil mi? Nerede acaba? Aman Allahım yoksa kaydırakta mı, olamaz!!!

7. Ay ay ay!

7. Ay ay ay!

Ayy düştü mü? Ayy kaydı mı? Ayy kolu mu çizilmiş, vah vah vah oysa ilk defa bir çocuğun başına geliyor bunlar ne şanssızlık!?

8. Cıs

8. Cıs

Daha küçükten başlamanız çok akıllıca, ağaç yaş iken eğilir ne de olsa, her şeye cıs deyin, ileride cıs olmayanlar ayıklarsınız nasıl olsa.

9. Dokunma

9. Dokunma

Bırakın önce anneniz, babanız bir dokunsun, tehlikeleri bertaraf etsin, ortamı güvenli kılsın sonra siz dokunursunuz gönül rahatlığı ile.

10. Çıkma

10. Çıkma

35 cm yükseklikten düşünce neler olur biliyor musunuz? Onun için hiçbir yere çıkarmayın çocuğu. Yerde, denize sıfır yaşasın gitsin. Neyine yetmiyor koca yeryüzü?

11. "Burkay Emre lütfen!!"

11. "Burkay Emre lütfen!!"

Kaç defa o dönen şeyin tehlikeli olduğunu izah ettiniz oysa, bu Emre de sırf sizi sinir etmek için yapıyor olabilir bütün bunları. Emre cidden lütfen ama salıncak çocuklara göre bir şey değil, kaç. kere söylediler bunu sana!?

12. Rahat bırakıyorum...

12. Rahat bırakıyorum...

Tabi ya, rahatlık dediğin nedir ki? illaki tanımını mı yapalım. Siz özgür bırakıyorsunuz ama işte, o anlamıyor bunu.

13. Aslında hiç müdahaleci biri değilim

13. Aslında hiç müdahaleci biri değilim

Al işte, çocuk dediğin nankör, siz onun için yıllarınızı verin adınız müdahaleci ebeveyne çıksın. Zalimlik, kıymet bilmezlik başka bir şey değil. Ne müdahale edeceğim ya?

14. Bu çocuğa ben de bakmasam

14. Bu çocuğa ben de bakmasam

Doğru, siz de olmasanız mazallah gayya kuyularına düşebilir, yer yarılıp içine girebilirdi. İyi ki siz varsınız ve onu kendisi dahil herkesten ve her şeyden koruyorsunuz. Allah eksikliğinizi göstermesin.

15. Yeter!

15. Yeter!

Tamam işte ayaklarını suya değdirdin daha neyin peşindesin ki? Yeter diyorsak bir bildiğimiz var herhalde. Yıllar içinde biriktirdiğim tecrübelerin bir sonucudur o 'yeter' kelimesi. Hadi lütfen dedirttirme bana.

16. Güvenli değil

16. Güvenli değil

Ebeveyn dediğin en az 30 yaşında, sana güvenli değil diyorsa güvenli değildir. Bir insanın tahterevalliden düşüp ölme oranının uçak kazasında ölme oranından yüksek olduğundan haberin var mı? Yok, boş boş konuşuyorsun işte.

Bu da olmasın tabi

Bu da olmasın tabi

Bir ortanız, normaliniz olsun ama, bu da olacak iş değil yani.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
5
1
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın