Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Artık Devir Değişti! Yeni Neslin Çocuk Sahibi Olmak İstememesinin 10 Mantıklı Nedeni

23PAYLAŞIM

Cultura Collectiva'dan derlediğimiz bu içerikte Maria İsabel Carrasco'ya dayanarak artık çoğu insanın planları arasında aile kurmak olmamasının 10 nedeninden bahsettik.

Kaynak: https://culturacolectiva.com/lifestyle/r...

Çoğumuz çocukken gelecekle ilgili hayaller kurarız; hangi mesleği yapacağımıza, nerede yaşayacağımıza, ne zaman evleneceğimize, kaç çocuk yapacağımıza hatta olmayan çocukların isimleri hakkında bile varsayımlarda bulunuruz.

Maria İsabel Carrasco da çocukken planlar yapıyordu ancak herkesten farklı olarak aile kurma düşüncesini hiç hesaba katmamıştı...

Şimdi 26 yaşında  ve hala hayattaki amaçları arasında bir aile kurmak yok, daha başarmak istediği çok şey olduğunu düşünüyor.

Carrasco'ya göre artık birçok insanın planları arasında aile kurmak yok. Peki neden?

1. "Kendi masraflarımı bile zar zör ödüyorum."

Carrasco'ya göre en yaygın sebeplerden biri maddi durum. Herkes hayal kurarken kendini çok iyi işlerde görüyor ancak gerçek öyle olmuyor...

2. "Bir canlıyı böyle bir dünyaya getirmek sadece bencillik..."

Bu Carrasco'nun kişisel görüşü olsa da çoğu insan bu fikre katılıyor olsa gerek.

3. "Vücudumun doğumun sebep olacağı etkilere maruz kalmasını istemiyorum."

Bu düşüncenin bencillik olduğunu düşünenlere yanıt olarak "benim vücudum,benim hayatım" diye düşünen birçok kadının varlığından bahsediyor Carrasco.

4. "Kariyerim ilk önceliğim."

Kendini gidebildiği yere kadar götürmek, başarının, kariyerin peşinde koşmak isteyen birçok kadın için çocuk sahibi olmak başlıca engellerden biri.

5. "Kendimi başka birine daha bakacak kadar olgun hissetmiyorum..."

Çılgınca hatta aptalca şeyler yapmayı seven birçok insan varken çocuk bakmak da nerden çıktı?

6. "Hala kendi başıma yapmak istediğim çok şey var."

Gezilecek, görülecek daha çok yer olduğuna ve insanların bunu bir çocukla değil tek başına yapmak istediklerine inanıyor Carrasco.

7. "Hayat tarzımı değiştirmek istemiyorum"

İşten eve gelip pijamaları giyip televizyonun karşısına serilmek varken çocuk sahibi olup işe bile gidememeyi göze alamayan birçok insan var diyor Carrasco.

8. "Çocuklarla iyi anlaşamıyorum"

Herkesin kendi karakteriyle alakalı olan bu durumda Carrasco kendi gibi düşünen insanlar olduğuna emin...

9. "Bir evcil hayvan edinmeyi tercih ederim"

Tüm sevginizi vermek için bir çocuk doğurmak zorunda değilsiniz, bir evcil hayvan da edinebilirsiniz diyor Carrasco.

10. "Özgürlüğüme düşkünüm"

Anlık kararlarla sorumluluk sahibi olmadan yaşamak varken bir çocuğun getireceği sorumlulukları üstlenmeyi kim ister ki?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kamburbalina

Bu bencil dusuncelerle bence hayvanda sahiplenmesin.

minikkelebek

Açıkçası yazının nerdeyse yarısından çoğu bencillik kokuyor. Hele ileride çocuk yapmayı düşünsem endişeleneceğim en son şey vücudum olur. Senden ve sevdiğinden bir parça gelecek dünyaya ve bu öyle bir sevgi ki-kendi ailelerimizden gördüğümüz kadarıyla- vücudum bozulacak diye endişelenmem. Hem spor ve sağlıklı beslenmeyle bu tür şeyler halledilir. Benim ise daha ciddi endişelerim var. Çocuğun ileride nasıl bir eğitim sistemiyle karşı karşıya kalacağını bilemiyorum. Çocuk taciz ve tecavüzleri hat safhada. Her ne kadar bilinçli erkekler olsa da hala hayatı paylaşma konusunda onların da bencil davrandığını düşünüyorum. Kariyer anlamında çocuk ciddi bir problem olabiliyor. En azından ilerleyen yaşlarda düşünülmesi gerekiyor. Ve yeni doğmuş bir bebeği büyütüp onu gerçekten karakterli bir insan haline getirmek bulunduğumuz çevre itibariyle çok zor.

emel-hacimahmutoglu

Çocuk sahibi olmak istememek çok doğal, toplum sana dayatıyo diye belli kalıplar içinde yaşamak zorunda değil kimse. Hiç istemeyeni, bana göre değil diyeni anlarım çünkü gerçekten en büyük sorumluluk bu hayatta. Ama aslında çocuk sahibi olmak isteyip, iyi bir ebeveyn olma potansiyeli olan ancak yukarıdaki içerikteki gibi düşünen insanlardan etkilenip çocuk sahibi olmaktan korkan insanlar da çok sayıda. eğer gerçekten kalpten istiyorsanız bu düşüncelerden korkmayın, evet yükü çok stresli yorucu ve tüketici, ama o kadar muhteşem duygular getiriyor ki beraberinde bu olumsuzlukların hiç biri bu sevgiyi bastıramıyor... Ayrıca tüm başarılı kadınlar bekar ve çocuksız değil, heryerde bunun örneklerini görebilirsiniz...

jenattte

En basitinden Leyla ve Eylül'ü, vakıflarda tecavüze uğrayan 45 çocuğu düşünün. Bu bile başlı başına çocuk yapmamak için bir etken.

blizzard

İkincisi çok mantıklı, anlaşılabilir ve makul.

Görüş Bildir