Amerika'da Eğitimin Anahtarı IELTS Sınavında Başarılı Olmanız İçin Gereken 11 Altın Kural

167PAYLAŞIM

Hayallerinizde Amerika’da eğitim almak mı var? Öyleyse ilk adım IELTS sınavından yeterli puanı almak; çünkü Amerika’da çok sayıda prestijli okul IELTS sınavını kabul ediyor. 

Peki başarıya ulaşmak için neler yapmalısın?

1. Sınav formatına hakim olun. Sınav günü sürprizlerle karşılaşmamak için sınav düzeninin nasıl işlediğini bilin.

IELTS 4 aşamadan oluşmaktadır: Dinleme (30 Dakika), Okuma (60 Dakika), Yazma (60 Dakika) ve Konuşma (11-14 Dakika). Toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır. 🕓

2. Değerlendirme kriterlerini ve puan sistemini iyi bilin. Aldığınız puanın ne demek olduğunu analiz edebilin.

IELTS sınavını ölçmek ve tutarlı bir şekilde sınav puanı belirlemek için 9 bant puanlama sistemi kullanılır. Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma sınavları ayrı puanlandırılıp 1-9 bant sistemi üzerinden ortalama tam puan hesaplanır.

Genelde; 0: Sınava katılmamış, 1: Bilmeyen, 2: Kesintili çok zayıf, 3:Aşırı sınırlı kullanıcı, 4: Sınırlı, 5: Orta dereceli, vasatın altında, 6: İşin ehli yetenekli, 7: İyi, 8: Çok İyi, 9: Uzman olarak sıralanır. ✅

3. Bol bol başkalarıyla ya da kendi kendinize pratik yapın. Konuşma bölümü deneme sınavları çözerken sesinizi kaydedebilirsiniz.

Özellikle Speaking için bu size oldukça yardımcı olacaktır. Konuşmada kendinizi tanıtın; hobilerinizden, sevdiğiniz şeylerden bahsedin. 😌

4. Her zaman anahtar kelimelerin altını çizin. Okuma, yazma ve dinleme sınavlarında cevapta tam olarak ne istendiğini anladığınızdan emin olun.

Böylelikle ayrıntılar içerisinde çok kaybolmazsınız. ☺️

5. Birbirlerine benzeyen ama farklı anlamlı ya da eş anlamlı olan kelimeleri iyi öğrenin.

Listening ve Reading sınavlarında birçok zaman sorudaki önemli kelimelerden herhangi biri yerine, metinde eş anlamlı bir kelimenin kullanıldığını göreceksiniz. Bu kelimeler arasındaki bağlantıyı kurabilmeniz oldukça önemli. 😌

6. Kelimenin tek başına olan anlamına değil de cümledeki anlamına daha çok dikkat etmeye çalışın.

Metnin gidişatı, cümlenin ne anlattığı aslında size kelimenin anlamını çoğu kez verebilir. Bu yüzden cümle içerisinde nasıl kullanıldığı her zaman daha önemli. 😏

7. Günlük çıkan İngilizce gazetelerde yer alan makaleleri okuyun. Anlamadığınız cümleler olursa tek tek çıkarım yapıp çözümlemeye çalışın.

Makaleleri okurken, zaman geçtikçe daha çok anladığınızı göreceksiniz

8. Her akşam gününüzün nasıl geçtiğini günlük tutar gibi İngilizce olarak bir deftere yazın. Bir süre sonra kullandığınız kelimelerin daha çok çeşitlendiği dikkatinizi çekecektir.

Okuduğunuz makalelerin yardımıyla da daha geniş çerçevede kelimeler kullanmanız, cümleler kurmanız kaçınılmaz. 😎

9. İngilizce romanlar okuyun, İngilizce şarkılar öğrenmeye ve söylemeye çalışın. Böylelikle öğrenmek daha eğlenceli hâle gelecektir.

Eğlenerek öğrenmek paha biçilemez. 📚✌️

10. Ünlü konuşmacıların 10-20 dakika süren konuşmalarını dinleyin ve bu konuşmalarının özetini çıkarmayı, not almayı deneyin.

Geri dönüp altyazılı olarak konuşmalarının olduğu videoları izleyin ve yanlışlarınızı düzeltmeye çalışın. 🤗

11. Sınavın Writing aşamasındaki ilk kısmında 150-180 kelime arası, ikinci kısmında ise 250-290 kelime arası yazmaya dikkat edin.

6 ve üstü bir puan almanız için bu neredeyse şart. 😉

Amerika’da eğitim için IELTS’e British Council güvencesiyle girmek, Amerika’daki burs olanaklarını görmek ve sınava nasıl başvuracağınızı öğrenmek için sitemizi ziyaret edin.

Ayrıca IELTS sınavına hazırlık için online kaynaklarımıza göz atmayı unutmayın.İstediğiniz puanı almaya bir adım daha yaklaşın.

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ferdix

Dünya Dilleri Merkezi Bağdat Caddesi şubesi IELTS özel ders programlarına katılarak sınavda başarı elde edebilirsiniz.

Gizli Kullanıcı

10 aralıkta sınava gireceğim kanadaya göç etmek istiyorum, lütfen çok acıtmayın acıtırsanız da kanada da 3 ay eğitim alıp orda geçebilecek hale geleyim bari :(

ilknur-ocak1

Amerika Toeflla alıyor tatlım, Ielts ingiltere için gerekli

ozlem-yalcin-ergun

IELTS Amerika'da da kabul ediliyor.

Gizli Kullanıcı

Amerika'da TOEFL gecerli diye biliyorum ama belki ben eksik biliyorum.

ozlem-yalcin-ergun

IELTS de kabul ediliyor.

Gizli Kullanıcı

Olabilir, ama sadece TOEFL isteyen IELTS kabul etmeyen kuruluslar ya da okullar var ve bunlar ABD'de daha cogunlukta. Bir sinav butun kapilari acar mantigi ile degil de basvuracaginiz yerin ne istedigine bakarak hangi sinava girilecegini bilmek daha iyi olur.

Görüş Bildir