Aldıkları Cesur Kararlarla Tarihi Değiştiren Askerler: Vasili Arkhipov ve Stanislav Petrov

99PAYLAŞIM

Geçmişte bazı insanlar dünyayı kurtaran kararlar almışlar. Buna rağmen, işin şöhret kısmıyla ilgilenmediklerinden biz onların ismini belki de hiç duyamadık. Bu kahramanlar kelimenin tam anlamıyla büyük hayatlar kurtardı ve doğru seçimi yapmak için bazen itaatsizlik etmenin gerektiğini kanıtladılar.

Vasili Arkhipov

Pek çoğumuz bu adamın kim olduğunu bilmiyor. Ancak 1962 Ekim'inde Vasili Arkhipov muhtemel bir nükleer savaşı önledi.

O dönemki gerginliği düşünün. Küba Füze Krizi zamanıydı. ABD ile Sovyetler Birliği arasındaki çatışma her gün hızla büyüyordu. ABD, İtalya ve Türkiye'de balistik füzeler kullanmıştı ve Sovyet balistik füzeleri Küba'da konuşlandırıldı.

Arkhipov, Sovyet Donanması'nda subaydı ve Küba Füze Krizi sırasında denizaltı B-59'un ikinci komutanıydı.

Cephede, deneyimli bir adam olarak biliniyordu. 27 Ekim 1962'de Küba Füze Krizi sırasında, ABD Deniz Kuvvetleri muhribinden bir grup Sovyet denizaltı B-59’u Küba’ya yakın bir yere yerleştirdi. Uluslararası sulardaydı ama Amerikalılar denizaltını yüzeye çıkarmak ve yerini tespit etmek için patlayıcılarla saldırmaya başladı. Günlerce Moskova'yla iletişim kurulamadı. Denizaltının kaptanı, bir savaşın çoktan başlamış olabileceğini söyledi ve bir nükleer patlayıcı fırlatmak üzereydi.

Ancak B-59’un kaptanının Arkhipov’un onayını alması gerekiyordu.

Tartışma başladı çünkü Arkhipov buna karşı çıkan tek kişiydi. Ayrıca, denizaltının havalandırma sistemlerinde de bir sorun oluştu. Bu denizaltının içinde aşırı sıcaklığa ve karbondioksit seviyesinin yükselmesine neden oldu.

Sonunda Arkhipov kaptanı yüzeye çıkarmaya ve Moskova'dan gelen emirleri beklemeye ikna etti. Bu karar tam anlamıyla nükleer savaşı engelledi ve bu yüzden belkide milyonlarca kişi hayatını Arkhipov'a borçlu.

Stanislav Petrov

Soğuk Savaş devam ettikçe, gerilim arttı. Nükleer savaş olasılığı da ciddi bir şekilde düşünülmeye başlanmıştı.Tarih 26 Eylül 1983'dü. Petrov nükleer bir uyarı sistemi olan komuta merkezinde görev yapıyordu. 

Birdenbire sistem Amerika Birleşik Devletleri'nden fırlatılan bir füze olduğunu ve ardından 5 tane daha geldiğini bildirdi. Petrov, bunun yanlış alarm olduğunu düşündü. Sovyet askeri protokolüne uymama kararı aldı. Kariyerini mahvedebileceğini biliyordu ama birçok hayat kurtaracaktı.

Petrov gelen Amerikan füzelerini doğrulamış olsaydı, komutanı ABD'ye karşı bir nükleer saldırı başlatacaktı.

Ancak Petrov, sistemin yanlış alarm olduğu iddiasını dile getirdi. Daha sonra gerçekten haklı olduğu anlaşıldı. Bilgisayarın algılama sisteminin arızalı olduğu ortaya çıktı.

Petrov daha sonra, arka arkaya 5 füzenin gönderilmesinin mantıklı olmayacağını ve bu yüzden bu kararı verdiğini söyledi.

Fırlatma tespit sistemi yeniydi ve henüz %100 güvenilir olduğu kanıtlanmamıştı. Petrov, 2013 yılında yaptığı röportajda alarmın hatalı çalıştığından asla emin olmadığını söyledi.

Peki siz sonucu gerçekten iyi olan ani bir karar verdiniz mi?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cent

Karar verselerdi acaba dünya bu iki şeytandan kurtulurmuydu diye soruyor insan.

emre-erdogan14

İki şeytan dediğiniz kimdir?

cent

ABD ve Ruslardan bahs ediliyor elbette

emre-erdogan14

E peki ortadoğu ülkeleri çok mu masum mesela, kendi ülkesindeki insanları öldüren, kadınlara yasaklar getiren, ufacık çocuklarla yetişkinleri evlendiren ortadoğu.Hiçdeğilse nerden baksan abd ve rusya gibi gelişmiş ülkeler kendi halkına böyle bir insalık dışı zulüm yapmıyor şu anda, birde bu açıdan düşünün.

princetk

Ben olsam 2 durumda da çoktan düğmeye basmış olurdum. Şu şekilde: "Hass. 5 nükleer geliyor, bas bas. 10 bas, evet gönder gitsin" :). Gördüğünüz üzere dünya diye bir yer kalmadı artık :)

melismonroe

helal olsun

Görüş Bildir