Dünya Düzenine Karşı Çıkarak Tarihin Akışını Değiştiren 17 Kadın

6bPAYLAŞIM

Tarih boyunca toplumlar büyük oranda ataerkil olarak yönetilmiştir. Bu düzenin elbette bazı sonuçları olmuş, bu sonuçlar da ne yazık ki doğrudan kadınları etkilemiştir. Ancak, alışılagelmişin dışına çıkarak, tüm bu sonuçlara "Dur!" diyen kadınlarımız, tarihin tozlu sayfalarından bugüne kadar yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir. İyi ki varsınız!

1. Boudicca

Boudicca'nın eşi M.S. 1. yüzyılda Britanya klanlarından birinin başındaydı. Ölümünün ardından Romalılar bölgeyi ele geçirmek istemiştir. Ancak Boudicca kızlarını da yanına alarak direniş başlatmıştır. Başlarda başarılı olan direniş, Roma'nın Britanya valisinin desteğiyle bastırılmıştır. Boudicca ise bu direniş sonucu esir düşmemek için kendini zehirlemiştir.

2. Mary Wollstonecraft

1759-1797 yılları arasında yaşamış İngiliz yazar hem erkeklerin hem de kadınların akıl ve muhakeme sahibi varlıklar olduğunu belirtmiş ve toplumun mantık üzerine kurulmasını tahayyül etmiştir. Feminizm kavramından bahseden ilk yazardır ve kadın haklarının yasalaşmasını ortaya atmıştır.

3. Harriet Beecher Stowe

1852 yılında, Amerika'da "Uncle Tom's Cabin" adlı kitabıyla köleliğe karşı olduğu görüşünü yazmış ve aynı zamanda Kentucky'de bir plantasyondan kaçan ve aranan siyahiyi saklamıştır. Kölelik karşıtı görüşü kısa sürede topluma yayılmış ve yazar ABD ve Birleşik Krallık'ta ün kazanmıştır.

4. Florence Nightingale

Kırım Savaşı sırasında yaralı askerlere gece gündüz yardım etmiş ve bu sebepten ötürü kendisine "Lambalı Kadın" denmiştir. Modern hemşireliğin kurucusu ve öncüsü olmuş, Hindistan'daki açlık yardımını savunmuş ve kadınların iş gücüne katılımını kabul ettirmek için çalışmalarda bulunmuştur.

5. Susan Brownell Anthony

Köleliğin kaldırılması için mücadele etmiş, 1861 yılında Amerika Kölelikle Mücadele Derneği'nde görev almıştır. Kadınlara erkeklerle eşit ücret verilmesi talebinde bulunmuş, 1872'de bir grup kadını oy kullanmak için sandık başına götürmüş ve kadınlara oy hakkı tanıyan anayasa maddesinin oluşturulmasında önemli katkılar sağlamıştır.

6. Eleanor Roosevelt

İnsan hakları savunucusu olan Eleanor Roosevelt, 1933 yılında hayatına ve etkinliklerine kısıtlama getirmesi nedeniyle istemediği ABD First Lady'liğinin sahibi oldu. 1946 yılında BM İnsan Hakları Komisyonu'nun ilk başkanı olmuş, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin yazımında etkin rol oynamıştır.

7. Simone de Beauvoir

Yazmış olduğu "Kadın: Efsane ve Gerçek" adlı denemesinde, erkeklerin kadınları gizemli "diğer"ler olarak gördüğünü belirtir. Varoluşçu feminizm akımına öncülük ederken, "Kadın doğulmaz, kadın olunur." diyerek var oluşun özden önce geldiği prensibine ulaşır.

8. Rosa Louise Parks

1955 yılında Alabama'da siyahilere karşı uygulanan ayrımcılığa karşı çıkmış, otobüslerde siyahiler için ayrılan bölüme değil, beyazların olduğu bölüme oturmuştur. Bunun sonucunda 1 yıl hapis cezası almış, ancak ayrımcı bir devrin kapanmasına öncü olmuştur.

9. Indira Gandhi

Hindistan tarihindeki tek kadın başbakan olan Indira Gandhi, dünya siyaset tarihinin en önemli isimlerinden biri olmuştur. Tüm azınlıkların birliğini sağlamaya çalışmıştır.

10. Eva Peron

Oyuncu olarak başladığı kariyeri, eşinin başbakan olduğu dönemde kadın hakları için çalışmıştır. Aktif olarak siyasetin içinde yer almasa da, işçi sendikalarının örgütlenmesinde önemli rol oynamış ve 1947 yılında kadınların oy verme hakkına sahip olmalarını sağlamıştır.

11. Anne Frank

Adolf Hitler'in Hollanda'ya girmesiyle, yahudi olan Frank ailesi zor günler yaşamıştır. Annesi ve ablasının SS merkezine götürülüp yahudi olarak işaretlenmesi sonucu Anne bir ofis binasında 2 yıl saklanmıştır. Bu sürede yaşadıklarını bir günlüğe yazmış ve yahudi soykırımına ışık tutmuştur.

12. Germaine Greer

Kadınların ezilmesi ve aile kavramları üzerinde duran yazar, radikal feminizmin öncüsü olmuştur. Ona göre moda endüstrisi ve ilaç sanayii çoğunlukla kadınların köleleşmesine neden olan birer unsurdur.

13. Benazir Bhutto

İlk kadın müslüman başbakan olan Benazir Bhutto, müslüman kadınların siyasi hayatta yer bulması adına oldukça değerli bir adım atmıştır. Kadınların ve yoksulların haklarını koruyarak dünyaya iyi bir örnek olmasının yanında, Pakistan'ın yönetiminin diktatörlükten demokrasiye geçişini sağlamıştır.

14. Bertha von Suttner

Savaş yıllarının ardından, 1891 yılında Bertha von Suttner Avusturya Barış Sevenler Derneği'ni kurmuş; savaş durumlarının son bulması için birçok çalışma yaparak ilk kadın barış akvitist olmuştur. Yazmış olduğu "Silahları Bırakın" adlı romanıyla da Nobel Barış Ödülü alan ilk kadın olmuştur.

15. Irena Sendler

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Nazilerin Polonya'da Yahudi soykırımına göz yummamış, hayatı pahasına Varşova'daki gettodan 2.500 çocuğu gizlice çıkararak hayatlarını kurtarmıştır. Savaş yıllarından sonra da sosyal yardım kuruluşlarında görev almaya devam etmiştir.

16. Emily Murphy

İngiliz İmparatorluğu'nun ilk kadın yargıcı olan Murphy, kadınlara yapılan kötü muamelenin değişmesi yoğun çaba harcamıştır. Dört kadınla birlikte Kanada Yasası'nı hazırlamıştır ve temelinde yer alan "Kadın, insan olarak dikkate alınmamalıdır." düşüncesinin kökten değişimini sağlamıştır.

17. Emmeline Pankhurst

Köleliğe karşı olmuş, kadınların seçme ve seçilme hakkı için her fırsatı kullanmıştır. Kadın özgürlüğünün ancak erkeklerle eşit siyasal haklar elde edilerek gerçekleşebileceği düşüncesiyle Kadınlar Oy Birliği'ni kurmuştur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

iyi ki varsınız

koray-ozdemir3

Rosa Luxemburg ve Clara Zetkin'in olmasını beklemiyordum da Jeanne D'arc, Kraliçe Victoria, Lady Godiva, Marie Curie ve daha bu listedekilerin çoğundan çok daha önemli ve başlığa uygun kadın niye konulmamış?

eyup-alhan

#8 arkadaki goebbels değil mi la

captainwolfburak

daha nice bilininen ve bilinmeyenlerin olduğu bu liste taşar. güzel ama biraz eksik liste baya eksik .

ege-sila

kapaktaki kadını ruhsardaki gözüm abla sandım.

Görüş Bildir