Akdeniz'in Cennet Ada Ülkelerinden Biri: Malta Hakkında Bilmediğiniz 12 İlgi Çekici Gerçek

-

Malta; Akdeniz'in ortasında, Sicilya'nın biraz altında cennet bir adalar ülkesi. Kardeş adaları Gozo ve Comino ile birlikte herkesin görüp deneyimlemesi gereken mucizevi bir seyahat noktası...

İşte Malta hakkındaki 12 ilgi çekici gerçek:

1. Malta'nın başkenti Valletta çok iyi korunmuş bir Rönesans şehridir.

Valetta şehri, "Centilmenler tarafından centilmenler için kurulan şehir" olarak anılır. Barok mimarisinin incelikli bir eseri olarak tasarlanmıştır.

Papa IV. Pius tarafından görevlendirilen Francesco Laparelli, şehri hem Hristiyanlığın savunulması için hem de kültürel şaheser yaratmak için inşa etmiştir.

2. Valetta, 2018 Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmiştir.

Malta'daki diğer şehirler; Nadur, Santa Lucija, Mellieha, Senglea, Gharb ve Qrendi; "Avrupalı Mükemmel Destinasyonlar" arasında yer alır.

"Üç şehirler" olarak nitelendirilen Vittoriosa, Senglea ve Cospicua kentleri ise Malta'ya ve onun tarihine merak duyanlara müthiş bir ufuk genişliği sunar.

3. Dünyaca ünlü ressam Carvaggio'nun imzalı tek tablosu, Malta'da bir katedralde bulunuyor.

Eser, yıllarca Malta Şövalyelerinin koruduğu St. John's Katedrali'nde yer alır. 

Ayrıca şehirde Bazilika Müzesi, Bebek İsa Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Casa Bernard başta olmak üzere görülecek birçok müze ve tarihi yer vardır.

4. Malta, Avrupa'daki LGBTİ canlısı ülkeler arasında yer alır.

Hatta Malta Adaları 2016'da ILGA-Europe Gökkuşağı Avrupa Endeksi'nde birinci sıraya çıkmıştır.

5. Mısır piramitlerinden bile eski yapılar Malta'da bulunuyor.

Gozo'daki Ggan Tija Tapınakları, dünyanın hayatta kalan en eski bağımsız anıtları olarak kabul edilir." Mısır'daki Büyük Keops Piramidi'nden yaklaşık 1.000 yıl önce, Güney Britanya'daki Stonehenge'den de 500 yıl önce yapıldığı düşünülmektedir.

6. Malta tarihi boyunca birçok medeniyetin hakimiyeti altında kaldı. Bu Malta kültürünü ve dilini de etkiledi.

Tarih boyunca Malta, zaman zaman Fenikeliler, Romalılar, Kartacalılar, Bizanslılar, Araplar, Fransızlar ve İngilizlerin egemenliği altına girdi. 

1964 yılında bağımsızlığını kazanan Malta, 1974 yılında Cumhuriyet'i ilan etti ve 2004 yılında da Avrupa Birliği'ne katıldı.

7. Malta'da sene boyunca festivaller hiç bitmiyor. Gittiğinizde herhangi bir festival içerisinde kendinizi bulabilirsiniz.

Valletta Carnival, International Fireworks Festival, International Jazz Festival, Fashion Week, Rolex Middle Sea Race, Valletta Film Festivali ve daha birçok etkinlik Malta'yı ziyaret edenlerin keyifli vakit geçirmesini sağlıyor.

8. Cazseverler için cennet bir ülke. Sokaklarından caz ritimleri eksik olmuyor.

Caz barları ve festivallerle Malta adeta eğlenceli melodilerin kente dönüşmüş hali...

9. Mutfağı ise oldukça geniş. Yakın olduğu İtalyan mutfağının esintisini de Akdeniz'in farklı lezzet tonlarını da içerisinde bulunduruyor.

Gurme restoranları var. Her ağız tadına ve her bütçeye hitap ediyor. Malta, birçok medeniyetin etkisi altında kaldığından mutfağı da "Tatların evliliği" olarak nitelendiriliyor.

10. Ayrıca Malta, başkent Vanetta başta olmak üzere şehirlerindeki dil kursları ile de eğitim turizminin de önemli noktası.

Dünyanın her noktasından İngilizce öğrenmek isteyenler Malta'da 40'ı aşkın dil kursundan birinde eğitim görebilir, aynı zamanda buranın doğal güzelliklerine tanıklık edebilir.

11. Mucizevi coğrafyası ve mistik tarihi sayesinde dalış yapıp denizin tadını çıkarmak isteyenlere de kültürel gezi planlayanlara da hitap ediyor.

Mucizevi coğrafyası ve mistik tarihi sayesinde dalış yapıp denizin tadını çıkarmak isteyenlere de kültürel gezi planlayanlara da hitap ediyor.
Mucizevi coğrafyası ve mistik tarihi sayesinde dalış yapıp denizin tadını çıkarmak isteyenlere de kültürel gezi planlayanlara da hitap ediyor.

Azur Penceresi, İç Deniz, Küflü Kaya, Kalypso Mağarası Malta'nın doğal cazibe noktaları arasında yer alıyor. Ayrıca Malta, dalgıçlara su altında da birçok güzellik sunuyor.

12. Malta, kardeş adaları Gozo ve Comino arasında yapılan deniz gezileri, tekne turları ile de ziyaretçilerine göz kamaştırıcı bir deneyim sunuyor.

Malta'da ünlü bir söz vardır. "Bir adaya ancak denizden bakıldığında ada denebilir."

Valetta'ya, Üç şehire, Gozzo'ya, Comino'ya ve Malta'nın rengarenk limanlarına denizden bakmak da tarifi mümkün olmayan bir keyif verir...

Tüm bu güzellikler göz önünde bulundurulduğunda Malta gerçekten bir an önce görülmesi gerekilen destinasyonlar arasında...

Ayrıca Malta hakkındaki ilgi çekici gerçeklere Visit Malta adresinden tanıklık edebilir, daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz!

Malta'nın Türkiye'deki tüm turizm tanıtımlarını, Gezimanya’nın kurumsal hizmet ajansı olarak kurulan Manya Medya üstlenmiştir.

Görüş Bildir