Adaylar Arasında Elif Şafak'ın da Yer Aldığı 2019 Booker Ödülü'nün Sahipleri Margaret Atwood ve Bernardine Evaristo Oldu

-

Seçimler çok isabetli olmuş.👏

Edebiyat dünyasının en prestijli ödüllerinden olan Booker Ödülü'nü kazananlar belli oldu.

Ülkemizden Elif Şafak’ın da aday gösterildiği ödülü “The Testaments” ile Margaret Atwood ve “Girl, Woman, Other” ile Bernardine Evaristo paylaştı.

Londra’daki Guildhall’da düzenlenen ödül töreninde, oldukça sıra dışı bir sonuç yaşandı ve ödül Kanadalı yazar Margaret Atwood ile İngiliz yazar Bernardine Evaristo arasında paylaştırıldı.

Booker Ödülü’nün sahipleri Atwood ile Evaristo’nun yanı sıra, kısa listeye kalanlar arasında Elif Şafak’ın hakkında intihal dedikoduları dolaşan “On Dakika Otuz Sekiz Saniye” adlı kitabı da bulunuyordu.

Atwood, bu yılın en güçlü adaylarından biri olsa da kendisi konuşması sırasında bu ödülü almayı beklemediğini söyledi.

79 yaşındaki Margaret Atwood, The Handmaid’s Tale yani ülkemizdeki adıyla Damızlık Kızın Öyküsü kitabının devamı olan The Testaments ile Booker Ödülü’nü kazanan en yaşlı yazar oldu. Daha önce de The Blind Assassin kitabıyla Booker Ödülü’ne layık görülen Atwood, aynı zamanda bu ödülü ikinci kez kazanan dördüncü yazar.

Bernardine Evaristo ise yine Booker tarihine geçen isimlerden biri oldu. Evaristo, Booker Ödülü’nün sahibi olan ilk siyahi kadın yazar olma unvanını taşıyor.

"Girl, Woman, Other" kitabı, İngiltere'de yaşayan bir grup siyahi kadının hayatını konu alıyor. 

Booker Ödülü daha önce de aynı anda iki kişiye verilmiş olsa da, sonrasında tek bir yazara verilmesi zorunluluğu getirilmişti. Ancak Jüri Başkanı Peter Florence, ödül komitesinin tüm itirazlarına rağmen tek bir kişide karar kılamadıkları için ödülü Atwood ve Evaristo arasında paylaştırmaya karar verdiklerini açıkladı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zenithon

Elif Şafak, boş bir kadın. İntihal eserleriyle unutulup gider. Bir ara Fetö şakşakçısı Zaman paçavrasında yazardı.

gzm-ynklr

Tebrikler

halil.mntkn

Elif Şafak'ın ödül almamış olmasını memnuniyetle karşılıyorum.

tamirci

Hırsızlık yapan yazar mı olur

ender-deniz

çalıntı eserlemi ödül alacaktı

Görüş Bildir