ABD Büyükelçiliği İkinci Kez Özür Diledi: 'Ergun Babahan ile İlişiğimiz Yok, Attığı Tweet'in İçeriğini Onaylamıyoruz'

 > -
Abone ol

ABD Ankara Büyükelçiliği'nin Twitter hesabından, Ergun Babahan'ın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin sağlık durumuna ilişkin tweeti beğenildi. Büyükelçilik özür açıklamasında bulundu. AKP Sözcüsü Ömer Çelik'in tepkisi sert oldu. Olayı şiddetle kınadıklarını belirten Çelik, "Konu kuru bir özürle geçiştirilecek bir konu değildir. İnsani açıdan kabul edilemez olduğu gibi içişlerimize çirkin bir müdahale çabasıdır" dedi ve ekledi: "ABD Dışişleri Bakanlığının ve ABD büyükelçiliğinin konuyu ciddi şekilde soruşturmasını ve gereğini yapmasını bekliyoruz."

Öte yandan ABD Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Büyükelçiliğin dünkü sosyal medya beğenisi hakkında izahatta bulunulması istendi.

FETÖ soruşturmasında firari durumda olan Ergun Babahan, Twitter hesabından , "Türkiye halkları Bahçelisiz bir siyaset dönemine hazır olmalı" diye yazdı.

Babahan'ın bu tweeti ABD'nin Ankara Büyükeçiliği'nin Twitter hesabı tarafından da beğenildi.

Skandal durumun farkına varılmasının ardından ABD Büyükelçiliği bir mesaj yayımladı. Mesajın yanlışlıkla beğenildiğini belirten Büyükelçilik özür diledi.

MHP'li Yalçın: "Avucunuzu yalarsınız!"

MHP Genel Başkanı Semil Yalçın, Twitter hesabından paylaştığı bir dizi mesajla ABD'ye tepki gösterdi: Yalçın şunları kaydetti:

AKP Sözcüsü Çelik: "Kuru bir özürle geçiştirilemez"

ABD Büyükeçliğinin beğenisine AKP Sözcüsü Ömer Çelik'in tepkisi sert oldu. Konunun kuru bir özürle geçiştirilemeyeceğini belirten ve Türkiye'nin içişlerine müdahale olarak değerlendiren Sözcü Çelik, "ABD'den soruşturma ve gereğinin yapılmasını bekliyoruz" dedi.

"Dışişleri resmi izahat istedi"

MHP Milletvekili İsmail Özdemir, Dışişleri Bakanlığı ile görüştüğünü ve Bakanlığın resmi izahat talebinde bulunduğunu aktardı.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı, büyükelçiliğin sosyal medyadaki bir paylaşımı beğenisi nedeniyle Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

"Yanlışlıkla olduğunu söylediler"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da konuyla ilgili açıklama yaptı. Bakan Çavuşoğlu, "Bakan Yardımcımız, ABD Maslahatgüzarı ile bakanlıkta görüştü, yanlışlıkla olduğunu ve daha sonra düzelttiklerini söylediler. Biz gerekli tepkilerimizi gösterdikten sonra daha net bir şekilde düzeltmeleri gerektiğini söyledik" dedi.

ABD Büyükelçiliği: "Söz konusu hatadan üzüntü duyduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz"

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir