59 Sinema Yazarı Gezi Belgeseline Sansürü Protesto Etti

 > 
18PAYLAŞIM
59 Sinema Yazarı Gezi Belgeseline Sansürü Protesto Etti

Sinema Yazarları Derneği’ne (SİYAD) üye 59 yazar, Gezi eylemleri temalı belgeselin Altın Portakal Film Festivali’nin programından çıkarılmasını protesto etti.

Reyan Tuvi’nin ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’ adlı belgeseli, ön jüri tarafından yarışmaya değer bulunup festival yönetimine bildirilmişti.

Ancak AKP’li Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen festivalin yönetimi, filmi, Türk Ceza Kanunu’nun şahsa ve cumhurbaşkanına hakaret suçlarını düzenleyen ‘125. ve 299. maddelerine aykırı ifade ve içerik’ nedeniyle yarışma programına alınmamıştı. Yönetimin bu kararı, ön jüride bulunan üç ismin yazılı açıklamasıyla ortaya çıkmıştı.

Yönetim dün yazılı bir açıklamayla kararını filmde ‘insan haklarının rencide edilmesi’ ne bağlarken, aynı zamanda festival komitesinde görev alan SİYAD Yönetim Kurulu Genel Başkanı Alin Taşçıyan da Diken’e ortada sansür değil, filmi korumaya yönelik bir karar bulunduğunu söylemişti.

SİYAD üyesi gazeteci ve film eleştirmeni Uğur Vardan ve Şenay Aydemir ise festival yönetimince alınan karara eleştirel yaklaşmıştı.

59 yazarın bugün yayınladığı açıklama şöyle:

Aşağıda imzası bulunan Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyeleri olarak, sinemamızın 100 yaşına bastığı, en köklü film festivalimiz Altın Portakal’ın 51 yılı geride bıraktığı koşullarda, sansür denilen çağdışı uygulamayı protesto ettiğimizi kamuoyuna duyuruyoruz.

Reyan Tuvi’nin ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’ adını taşıyan, Altın Portakal Film Festivali’nin üç kişilik ön jürisinin değerlendirmesinden ve onayından geçmiş belgeselinin, festival programının dışında bırakılmasını kabul edilemez buluyor, sorunun çözümü için tüm sinema kamuoyunun ortak hareket etmesi gerektiğine inanıyoruz.

33. İstanbul Film Festivali, Documentarist-7. İstanbul Belgesel Günleri ve 21. Adana Altın Koza Film Festivali’nde hiçbir hukuki sorunla ve ceza tehdidiyle karşılaşmadan gösterilen ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’ filmiyle dayanışma içindeyiz.

Sinema yazarları olarak ilk yılından itibaren çeşitli boyutlarda destek verdiğimiz ve katkıda bulunduğumuz Altın Portakal’ın 35 yıl aradan sonra bir kez daha sansür utancı yaşamamasını diliyor, festival yönetimini bu karardan vazgeçmeye çağırıyoruz.

Saygılarımızla…

Mehmet Açar

Kerem Akça

Erkan Aktuğ

Okan Arpaç

Tunca Arslan

Alkan Avcıoğlu

Şenay Aydemir

Burcu Aykar

Senem Aytaç

Janet Barış

Melis Behlil

Abbas Bozkurt

Banu Bozdemir

Yeşim Burul

Cumhur Canbazoğlu

Cüneyt Cebenoyan

Sungu Çapan

Tuncer Çetinkaya

Ayça Çiftçi

Atilla Dorsay

Senem Erdine

Murat Erşahin

Engin Ertan

Talip Ertürk

Övgü Gökçe

Berke Göl

Burak Göral

Çağdaş Günerbüyük

Selin Gürel

Yusuf Güven

Ayla Kanbur

Evrim Kaya

Ali Koca

Serdar Kökçeoğlu

Nil Kural

Esin Küçüktepepınar

Gözde Onaran

Nadir Öperli

Murat Özer

Ceylan Özçelik

Özge Özdüzen

Fatih Özgüven

Kaya Özkaracalar

Olkan Özyurt

Barış Saydam

Fırat Sayıcı

Selin Sevinç

Necati Sönmez

Zeynep Tül Akbal Süalp

Uygar Şirin

Yeşim Tabak

Müge Turan

Alper Turgut

Ali Ulvi Uyanık

Uğur Vardan

Burçin S. Yalçın

Deniz Yavuz

Rasih Yılmaz

Fırat Yücel

Diken

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir