Görüş Bildir
Haberler
400 Yıllık Tarih Çöplüğe Döndü: Esenler'de Tarihi Su Sebili Bakımsızlıktan Tanınmayacak Halde

400 Yıllık Tarih Çöplüğe Döndü: Esenler'de Tarihi Su Sebili Bakımsızlıktan Tanınmayacak Halde

İstanbul'un Esenler ilçesinde bulunan 400 yıllık tarihi su sebili, bakımsızlıktan çöplüğe döndü. Kimsenin tarihinden haberdar dahi olmadığı su sebili, restore edileceği günü bekliyor. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

İstanbul'un bugüne kadar gelebilmiş en eski su yapılarından

İstanbul'un bugüne kadar gelebilmiş en eski su yapılarından

AA'nın aktardığı bilgiye göre, İstanbul'un Esenler ilçesine bağlı Atışalanı'nda bulunan tarihi su sebili, bakımsız hali ile adeta bir çöplüğe döndü. 5,5  metre yüksekliğindeki Süleymaniye Kubbesi ile 3.45 metre yüksekliğindeki Beylik Kubbesi'nden oluşan yapı, İstanbul'un en eski su yapılarından. 

Kimsenin tarihine dair bilgi sahibi olmadığı su sebili, bir dönem evsizler tarafından kullanıldıktan sonra mahalle sakinlerinin şikayeti üzerine bariyer ile çevrildi.

'Haberim yoktu'

'Haberim yoktu'

30 yıldır Atışalanı'nda ikamet ettiğini söyleyen Bülent Kaçak, su sebiliyle ilgili olarak 'Maalesef bilmiyorum ne olduğunu az önce öğrendim. Çöplük, pislik içinde ve maalesef bakımsız. Ben buraya biraz uzak oturuyorum. Kütüphane için geldim. Ama yıllardır bu yolu kullanırım. Böyle bir tarihin var olduğundan haberim yoktu. Böyle bir yapıyı bilmememin sebebi de bu derece bakımsız olmasından dolayı' dedi.

'En az 400 yıllık olduğu kesin'

'En az 400 yıllık olduğu kesin'

Kent araştırmacısı Berk Erkent ise şu açıklamada bulundu:

''Burası çok eski bir yapı. Şu anda tam kaç yılında yapıldığına dair net bir bilgi yok. Ama en az 400 yıllık olduğu kesin. Çünkü 1650'li yıllarda bir çizimde yer alıyor. Burası İstanbul'un en eski su yolları olan Halkalı su yollarının bulunduğu bölge.  Halkalı, Mahmutbey, Bağcılar'dan gelen suların tarihi yarımadaya ulaşması için bu güzergahı kullanıyordu. Burası da Avasköy Maksemi olarak anılan bir bölge. Buradan tarihi yarımadaya özellikle, çok önemli mekanlara Topkapı Sarayı, Nuriosmaniye Cami gibi Sur içi İstanbul'una en önemli yerlerine su taşıyan, su yollarının üzerinde olan bir yapı. Burada Halkalı sularına ait, gelen sular ikiye ayrılırdı. Bu daha çok Avasköy Sebili olarak anılıyor ama, sebilden daha çok bir maksem aslında. İşte o halkalı suları buradan 2'ye ayrılırdı Süleymaniye ve Beylik suları olarak. Buradan da 2 kol halinde tarihi yarımadaya giderek belli mekanların su ihtiyaçlarını karşılardı.''

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
106
75
35
6
5
3
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Resul Vatansever

tevfik göksu meclis toplantılarında boş boş konuşacağına belediye başkanı olduğu esenlere sahip çıksın. övüne övüne gelin esenleri görün diyordu utanmadan.

Lejon

Esenler'de eski bir kilise kalıntısına cam kapı ve cam malzemeden yapılar ekleyerek digital kütüphane yapıldı. Yobazların elinde olan yerde tarihe sanata far... Devamını Gör

NEMECHEK

Bırakın öyle kalsın en azından bir kimliği kalır, belki 400 yıllık bir taş,, yoksa bunların restorasyonlarını biliyoruz..

Pasif Kullanıcı

"En az 400 yılık"Tarihimizi hiç araştırmıyoruz ki belki Roma'dan kalma.