Görüş Bildir
Haberler
10 Maddede Hayatımızın Her Alanında Olsa da Farkında Olmadığımız Büyük Veri

10 Maddede Hayatımızın Her Alanında Olsa da Farkında Olmadığımız Büyük Veri

GE Türkiye
22.12.2015 - 13:58

Büyük Veri hayatımızın her alanında yer edinmesine rağmen, hele ki sosyal ve dijital medyanın yaşantımızda edindiği yeri de göz önüne alınca, pek de bilgi sahibi olmadığımız bir kavram.

En azından bu içeriği okuyana kadar öyleydi.

1. Büyük Veri, her şeyimizi paylaştığımız sosyal medya ve internete göbekten bağlı yaşam tarzımızın ürünü.

Bu yaşam tarzına uyum sağlayan bizlerin ne yapıp ne ettiği, neden hoşlandığı, nerelere, ne zaman gittiği, hangi alışveriş sitesinden neyi, ne kadara satın aldığı gibi verilerin hepsi Büyük Veri havuzunu büyüten bir şey.

2. Üretilen veri o kadar büyük ki, her saniye dünyayı 5 sefer turlayacağınız kadar veri üretiliyor.

Ayrıca her yıl yaklaşık olarak %40 oranında artarak büyüyen bir veri havuzundan bahsediyoruz.

3. Son 20 yılda internet ve teknolojik gelişmelere de bağlı olarak veri üretim hızımız oldukça arttı. Hatta öyle ki insanlık tarihinin başından beri üretilen verinin yaklaşık %85’i son yıllarda üretildi.

4. Elimizdeki verilerin boyutu da önemli olmakla beraber, asıl hedef bu verilerin en doğru şekilde analiz edilmesi ve yorumlanmasıdır.

5. Hayatın her alanında olduğu gibi veri analizi ile amaçlanan şey de, bilgi çöplüğünden hazine çıkarmaktır.

6. Büyük Veri, sivil havacılık konusunda da bizlere büyük yarar sağlayacak. Elde edilen verilerin analizi ve uçak motorunun bakımının planlanması ile rötarlar kısalacak, böylece havalimanında daha az bekleyeceğimiz bir dünya olacak.

Enerji tasarrufu da cabası :)

7. Ayrıca büyük veri sayesinde, sivil havacılık endüstrisinde %1‘lik bir yakıt tasarrufu 15 yılda bize yaklaşık 30 milyar dolarlık bir kazanç getirecek.

8. Bu kadar büyük verinin toplanması ve analizi sonucunda da makine ve zihnin evliliği olarak tanımlayabileceğimiz Endüstriyel İnternet kavramı ortaya çıktı.

9. Endüstriyel internet, maharetli makineleri ve gelişmiş analizleri, işteki insanların yaratıcılığı ile buluşturuyor.

10. Kısacası onun sayesinde rüzgar türbini ile uçak motorlarının kendi aralarında konuştuğu bir dünya görmemiz çok da uzak ihtimal değil.

Tüm bu anlatılanlardan sonra, büyük veri analisti olmak istiyorsanız daha fazla bilgi için GE Türkiye Blog’unu ziyaret edin!

Daha fazla bilgi için lütfen görsele tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
178
115
40
26
19
19
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın