Görüş Bildir
Haberler
Ziya Selçuk: 'Evden Eğitim Süreci 30 Nisan'a Kadar Uzatıldı'

Ziya Selçuk: 'Evden Eğitim Süreci 30 Nisan'a Kadar Uzatıldı'

Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, evden eğitimin uzatıldığını belirterek, 'Bilim Kurulu'nun önerisiyle önümüzdeki süreci bir süre daha uzatıyoruz. 30 Nisan tarihi ortak kararla ortaya konuldu' dedi. Sağlık Bakanı Koca, iki hastanın taburcu olduğunu, 136 hastanın yoğun bakımda olduğunu söyledi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı. 

Sağlık Bakanı Koca, koronavirüse ilişkin 'Bilim, bugün için büyük vaatlerde bulunamıyor. Bu insan sağlığının yeni ve sırrı tam olarak çözülememiş düşmanı.' dedi.

Bakan Koca sözlerini şu şekilde sürdürdü: 'Koronavirüse karşı verdiğimiz mücadelenin başarısı tek tek her birimize bağlıdır. Orta yaşlardaki vaka sayısı az değil. Virüs genç, yaşlı, orta yaşlı ayrımı yapmıyor. Başlardaki kendimizi koruma refleksi bizi her şeye rağmen avantajlı kılıyor. Tedbirlere sıkı sıkıya uyarsak dışarıya özlemimiz çok uzun sürmez.'

"İki hasta taburcu oldu, 136 hasta yoğun bakımda"

Sağlık Bakanı Koca, 'Bir hastamız 65 yaşında, 8 gün yoğun bakımda kaldı, dün taburcu oldu. Bir hastamız 60 yaşında bugün taburcu oldu.'  dedi.

Koca, dijital ortamda her gün toplam hasta, test, kaybedilen vaka, yoğun bakımdaki hasta sayıları, iyileşen hasta sayısının güncellenerek paylaşılacağını aktardı.

Sağlık Bakanı Koca, '83 milyonun test yaptırması gerekmiyor, dünyada herkesin test yaptırması diye bir uygulama yok.' diye konuştu.

Bakan Koca, Çin'den getirilen ilaçla yoğun bakımdaki 136 hastanın tedavisine başlandığını açıkladı.

"Korsan çalışmak isteyen laboratuvar olursa bize bildirin"

"Korsan çalışmak isteyen laboratuvar olursa bize bildirin"
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Sağlık Bakanı Koca, 'Hiçbir test ücret karşılığı yapılsın istemiyoruz. Ne bakanlık ne üniversiteler herhangi bir ücret almak durumunda değiller. Bu dönemi istismar etmek ve bu dönemde bir şekilde korsan çalışmak isteyen laboratuvar olursa bize bildirin, gereği yapılır.' dedi.

"Sınavlar konusunda her türlü senaryoya hazırız"

"Sınavlar konusunda her türlü senaryoya hazırız"

Mlli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise 'Bu hafta bizim test haftamızdı ama önümüzdeki haftadan itibaren çok daha kaliteli, dolu dolu programlarla çocuklarımızın eğitimini yapmaya devam edeceğiz. Bu uzaktan eğitim kısmının dışında da en kısa süre içerisinde yüz yüze eğitimle telafi yapma çalışmalarımız da devam ediyor. Telafinin ne zaman, nasıl olacağı Bilim Kurulumuzun önerileriyle doğrudan doğruya ilgili.' diye konuştu.

Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Bütün bu çalışmalara baktığımızda, eğitimde elbette kayıplar, eksikler olacaktır. Fakat bütün vatandaşlarımızın, anne babaların müsterih olmasını isterim. Çocuklarınızın her türlü eğitsel ihtiyaçlarının tamamlanması ve telafisi, sınavlar konusunda her türlü senaryoya hazırız. Hiçbir şekilde bir eksik bırakmadan, bu bir maraton koşusudur, bu yolculuğu, koşuyu yürüteceğiz. Kimsenin gereğini yapacağımızdan hiçbir endişesi olmasın. 

Bu çerçevede Bilim Kurulunun da önerisiyle evde eğitim sürecini bir müddet daha uzatma ihtiyacı doğdu ve 30 Nisan tarihi ortaklaşa bir kararla ortaya konuldu. 30 Nisan'a kadar okullarımızın tatil olması ve uzaktan eğitimin devam etmesi konusunda bir karar söz konusu. Bizim zaten bir hazırlığımız olduğu için daha da çalışmalarımızı zenginleştirerek gereken her türlü ihtiyacı karşılayacağız.' 

'Sınavların ertelenmesi bilimsel kararlara bağlı'

Selçuk, 'LGS'ye ilişkin 3 senaryomuz var. Sınavların ertelenmesi veya ertelenmemesi bilimsel kararlara bağlı. Tedbirimiz hazır.' dedi.

Selçuk, özel okul ücretlerine ilişkin soruya ise 'Özel okul temsilcileriyle görüşmemizde gündeme geldi, telafi edileceği için problem çıkacağını sanmıyorum. Biz eğitimi telafi ederiz ama bir hastalığı telafi edemeyiz. Önemli olan çocuklarımızın sağlığı.' yanıtını verdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, özel kursların da 30 Nisan'a kadar kapalı olacağını bildirdi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
152
71
45
43
37
30
11
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
helieoselene

YKS'ye girecek psikolojim kalmadı nasıl bir illet bu ya oturup ağlayasım var

Birth of Venus

180 gün okul, 180 gün tatil yapan öğretmenler bu sene 120 gün okul, 240 gün tatil yapacak, hiç okula gitmeden 30 bin lira para kazanacak. 499 puanım ile öğre... Devamını Gör

unili

böyle bi durumda tatil mi düşünüyosunuz? şuan geze toza tatil yapmıyor kimse. keşke öğretmen olmasaydınız, bizim mantıklı eğiticilere ihtiyacımız var.

KOVALA NEJDET

çekin bijamanızı oturun evden dinleyin dersinizi ne güzel -.-