Ve Netflix'ten Açıklama Geldi: 'Türkiye’deki Yatırımlarımızı Artırmaya Devam Ediyoruz'

 > 
31PAYLAŞIM

Günün tartışma konusu haline gelen "Netflix, RTÜK denetiminin başlamasının ardından Türkiye'den çekilecek mi?" sorularına yanıt verdi. Yapılan açıklamada, "Türkiye’deki yatırımlarımızı artırmaya devam ediyor, diğer yandan da sunduğumuz ebeveyn kontrollerini daha da güçlendirecek adımlar atmak üzere yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz" denildi.

RTÜK Başkanı, lisans başvurularının yapıldığını açıklamıştı 👇

İnternet Yayınlarına RTÜK Denetimi Bugün Başladı: 'Netflix, BluTV ve Puhutv Lisans Başvurusu Yaptı' - onedio.com
İnternet Yayınlarına RTÜK Denetimi Bugün Başladı: 'Netflix, BluTV ve Puhutv Lisans Başvurusu Yaptı' - onedio.com

Geçtiğimiz saatlerde Netflix'in RTÜK'e gerekli başvuruları yapmadığı ve Türkiye pazarından çekilmeye hazırlandığı iddia edilmişti. RTÜK'ten yapılan açıklama sonrası Netflix'in Türkiye'deki operasyonlarına devam edeceği kesinleşmiş oldu.

"Ebeveyn kontrollerini daha da güçlendirecek adımlar atmak üzere yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz"

Hürriyet'te yer alan habere göre konuyla ilgili Netflix'ten de bir açıklama yapıldı. 

Netflix sözcüsünün açıklaması şöyle:

“İnternet yayınlarına yönelik getirilen yeni düzenlemenin gerektirdiği üzere lisans başvuru sürecimizi başlattık. Türkiye’de sayıları gittikçe artan 1,5 milyon üyeye sahibiz. Üyelerimizin dünyanın dört bir yanından sunduğumuz zengin içerik çeşitliliğine ve Türkiye’den dünyaya taşıdığımız yerel hikayelere değer verdiğine inanıyoruz. Bu nedenle bir yandan Türkiye’deki yatırımlarımızı artırmaya devam ediyor, diğer yandan da sunduğumuz ebeveyn kontrollerini daha da güçlendirecek adımlar atmak üzere yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Hedefimiz, üyelerimizin tercih ettikleri içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlarken çocuklarımızı yaşlarına uygun olmayan içeriklerden etkin bir şekilde koruyabilmek.”

1 Ağustos 2019'da yürürlüğe giren yönetmelikle radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerinin internet ortamından sunumuna, iletimine, medya hizmet sağlayıcılara, yayın lisansı, platform işletmecilerine de yayın iletim yetkisi verilmesine ve söz konusu yayınların denetlenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlenmişti.

Resmi Gazete'de Yayımlandı: Netflix, BluTV ve Puhutv Gibi Dijital Yayıncılık Platformlarına RTÜK Denetimi - onedio.com
Resmi Gazete'de Yayımlandı: Netflix, BluTV ve Puhutv Gibi Dijital Yayıncılık Platformlarına RTÜK Denetimi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir