Görüş Bildir
Haberler
TRT'nin 'Sansür' Gerekçesi: 'Çocukları Günlük Tartışmalardan Uzak Tutuyoruz'

etiket TRT'nin 'Sansür' Gerekçesi: 'Çocukları Günlük Tartışmalardan Uzak Tutuyoruz'

TRT Çocuk'ta yayınlanan programda Kaz Dağları'ndaki ağaç kesimine dikkat çekmek isteyen 9 yaşındaki Utku'nun sesinin kısılıp ardından yayından alınmasına ilişkin kanaldan ve sunucudan açıklama geldi. Yapılan açıklamada 'Çocukları günlük tartışmalardan uzak tutuyoruz' denildi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

TRT Çocuk’ta yayınlanan 'Haberin Olsun' adlı çocuk programına telefonla katılan Utku isimli 9 yaşında bir çocuğun yaptığı konuşmanın sonunda Kaz Dağı'ndaki doğa talanına dikkat çekerken sesinin reji tarafından kısılmasına dair kanaldan ve program sunucusundan savunma geldi.

Çocuklara çevre bilincini aşılamak için sayısız içerik ürettiklerini söyleyen TRT çocuk sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yaptı👇

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

'TRT Çocuk, kurulduğu günden bu yana çocuklarımızın gelişimini ve güzel vakit geçirmesi için birbirinden değerli içerikler üretmiş ve ailelerin en güvendiği çocuk kanalı olmuştur. 

Yerli üretim içerikleriyle Türkiye'nin ortak değerlerinden olan TRT Çocuk, aile olmanın önemi, çalışkanlık, dürüstlük gibi erdemler başta olmak üzere evrensel bütün değerleri çocuklarımıza sunmaktadır.

Bu bağlamda TRT Çocuk tam 11 yıldır çevre bilincine dair sayısız içerik üretmiş ve tekrar yayınlarıyla bu bilincin yerleşmesi büyük gayret sarf etmiştir. 

Biz TRT Çocuk olarak bütün ailelerin çocuklarına güvenle emanet ettiği kanalımızı günlük tartışmaların hep uzağında tuttuk. Ailelerimiz ve bu konuda bize hep destek oldu. Bu tartışmaların bir canlı yayın üzerinden TRT çocuğa taşınmaması gerektiğini düşünüyoruz.

TRT Çocuk bugüne kadar olduğu gibi, ürettiği kaliteli ve güvenilir içeriklerle çocuklarımızın dostu olmaya devam edecektir.'

Program sunucusu Gözde Çevik'de bir açıklama yaptı

Program sunucusu Gözde Çevik'de bir açıklama yaptı
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Programın ardından göz yaşlarıyla evine döndüğünü söyleyen Çevik açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

'Nereden bilebilirdim ki TRT Çocuk'un hiçbir zaman konusu olmayan gündelik tartışmaların benim programımda dile getirileceğini, nereden bilebilirdim ki çevre duyarlılığını çocuklara en iyi anlatan kanalıma tam da bu konuda eleştiriler geleceğini...

Sosyal medyada bu şekilde gündeme geldiğim için üzgünüm... 

Bırakalım da Türkiye'nin ortak değeri TRT Çocuk, siyasetten, günlük tartışmalardan uzak dursun. 

Ben, o tertemiz çocuklar sayesinde neşe dolu bir hayat geçiriyorum. 

Tartışmalarınızı bizden ve çocuklarımızdan uzak tutun. 

Biz size rağmen gülmeye, eğlenmeye, bunları yaparken de öğrenmeye ve öğretmeye devam edeceğiz. 

Bugüne kadar oluğu gibi bundan sonra da gündelik tartışmalarınızın bir parçası olmayacağız. 

Son olarak; sosyal medya üzerinden küfür eden hakaret edenleri çocukların gülen yüzü hatrına umursamıyorum.'

TRT Çocuk'ta yayınlanan bir programa katılan 9 yaşındaki Utku ismindeki çocuk, Kaz Dağları'nda yaşanan ağaç katliamına dikkat çekmek istemiş ancak sesi kısılarak yayından alınmıştı👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
470
385
57
16
11
5
2
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pickle Rick

Çocuğun yanı başındaki ağaçlar kesildiği için canı yanmış, sesini duyurmaya çalışıyor. Çocuğu sesini keserek mi uzak tutuyorsunuz.

mahşerin tatlısı

çocuklar bile endişeli siz orospu çocukları iki üç ağaç demeye devam edin

kirik-toprak-testi

Sevgili Utku sen vatanını daha bu yaşta düşünen iyi bir insansın. Seni Trt de konuşturmaları için vatan haini olman lazım.