Teksas Polisi Özür Diledi: Kölelik Dönemini Hatırlatan Utanç Fotoğrafı

 > 
45PAYLAŞIM

ABD'nin Teksas eyaletinde iki atlı polis, siyahi bir kişiyi kelepçeledikten sonra ip bağlayarak yürüttü. Görüntülerin basına yansımasının ardından polis teşkilatından 'özür mesajı' geldi.

Görüntüler ABD'nin özellikle güney eyaletlerinde uzun yıllar boyunca yürürlükte kalan kölelik uygulamalarını çağrıştırdığı gerekçesiyle eleştirilerin hedefine oturdu.

Teksas 14. Bölge'den kongre adayı olan Adrienne Bell hafta başında Facebook sayfası üzerinden yayınladığı fotoğrafın gerçek olduğunu duyurmuştu.

Tepkiler sonrası polis yetkilileri uygulamadan dolayı özür diledi.

Euronews'in aktardığı bilgiye göre, yapılan yazılı açıklamada çok sayıda kişinin karıştığı olaylara müdahale gibi bazı senaryolarda bu yöntemin en iyi uygulama olarak kabul edildiği ama bu durumda polis memurlarının yanlış bir karar verdiği ve şüpheli şahsın transferi için bir aracın gelmesini beklemeleri gerektiği belirtildi. Polis yetkilileri şüpheli şahsın daha önce sabıkası bulunan ve emniyet birimlerince bilinen biri olduğunu açıklarken polis memurlarının olayda bir art niyeti olmasa da bu tekniğin tekrar kullanılmaması için konuyla ilgili politikalarının derhal değiştirildiğini açıkladı.

'Beyaz birine böyle davranmazlardı...'

Öte yandan BBC'ye konuşan Galveston Adalet Koalisyonu adlı sivil toplum kuruluşunun direktörü olan Leon Philips, "Söz konusu kişi beyaz olsaydı ona kesinlikle böyle davranmazlardı" dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir