Sedat Peker 'Kanlarında Duş Alacağız' Sözleri İçin 'Düşünce Özgürlüğü' Dedi ve Beraatini İstedi

 > 
203PAYLAŞIM

Organize suç örgütü lideri olduğu "suçlamasıyla" hüküm giyen ve yıllarca cezaevinde kalan Sedat Peker, Barış İçin Akademisyenler Girişimi'nin 'Bu suça ortak olmayacağız' başlıklı bildirisini imzalayan kişilere yönelik söylediği "Kanlarında duş alacağız" ifadesi için ilk defa savunma yaptı. Peker savunmasında kullandığı cümleler için 'düşünce özgürlüğü' diyerek beraatini istedi.

DHA'da yer alan habere göre, Sedat Peker,  imza kampanyası düzenleyerek, "Bu suça ortak olmayacağız" diyen ‘Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi'yle bir araya gelen 1128 akademisyene yönelik "Sözde aydınlar, çanlar ilk önce sizin için çalacak, oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız!" ifadeleri için, hakkında 'tehdit' ve 'suç işlemeye tahrik' suçlarından 11 yıla kadar hapsi istenen davada ifade verdi.

Sedat Peker'den Akademisyenlere Tehdit: Akan Kanlarınızda Duş Alacağız! - onedio.com
Sedat Peker'den Akademisyenlere Tehdit: Akan Kanlarınızda Duş Alacağız! - onedio.com

'Suç işlemeye tahrik değil'

Davanın ilk duruşmasına katılmayan Sedat Peker, dün avukatlarıyla birlikte Anadolu Adliyesi'ne giderek davanın görüldüğü mahkemede suçlamalara karşı savunmasını yaptı.

Peker'in ifadesinde, "Yazı benim iradem çerçevesinde internette kendi sayfamda yayınlanmıştır. Benim bu sözleri yayınlamamda herhangi bir şekilde suç işlemeye tahrik kastım yoktur. Tamamen eleştiri anlamında yazılmış sözlerdir" dediği öğrenildi.

'Düşünce özgürlüğü'

Beraatini isteyen Peker'in, "Benim eylemim düşünce özgürlüğü çerçevesinde değerlendirmelidir. Atılı suçlamaların hiçbirini kabul etmiyorum" ifadelerini kullandığı belirtildi.

İşte Sedat Peker'in beraatini istediği o açıklamaların tam metni.

Sosyal medyadan da 'düşünce özgürlüğü' savunmasına tepkiler gecikmedi...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir