Pencerelerde Pimapen, Duvarlarda Klima: 531 Yıllık Mimar Hayreddin Camii İş Yerlerinin Ablukasında

 > 
39PAYLAŞIM

Çemberlitaş-Beyazıt arasındaki Divanyolu Caddesi üzerinde bulunan ve tam 531 yıllık tarihi Mimar Hayreddin Camii, çevresindeki iş yerlerinin arasında, duvarlarına monte edilen klimalar ve tarihi dokuya uyumsuz pimapenlerle adete can çekişiyor. 

2. Bayezid döneminin tanınmış mimarlarından, Mimar Hayreddin tarafından 1488'de inşa edilen, tarihi ibadethane zaman içerisinde yol genişletme çalışmaları ve yangın nedeniyle tahrip olurken, 1898'de 2. Abdülhamid tarafından tuğladan restore ettirildi. Ancak zaman içerisinde çevresindeki binalar ve cadde üzerinde olmasından dolayı güçlükle fark edilir hale geldi.

"Uyumsuz pimapenler yapıyı gölgede bırakacak bir manzara yarattı"

Milliyet gazetesinden Mert İnan'ın haberine göre, tarihi ibadethanenin altında zamanla işyerleri açılırken, camekan kısımlara sonradan monte edilen uyumsuz pimapenler yapıyı gölgede bırakacak bir manzara yarattı. Dükkanların alarm cihazları gelişigüzel ve izinsiz olarak tarihi eserin duvarlarına monte edildiği dikkatlerden kaçmazken, ibadethanenin orijinal dokusunun zarar gördüğü anlaşılıyor.

Tuvalet ve abdesthaneden yayılan kokular ziyaretçileri rahatsız ediyor

Ancak asıl felaket ise tarihi ibadethanenin iç kısmında yaşanıyor. Tarihi caminin içine caddeden girilirken, ufak bir koridorun sonunda yer alan tuvalet ve abdesthaneden yayılan kokular ziyaretçileri rahatsız ediyor. Güçlükle yürünen koridorun sonundaki ahşap merdivenden üst kısma çıkıldığında ise hoyratlık daha da belirginleşiyor.

Duvarlarına klima monte edildi

İmam odası diye ayrılan bölümün varlığı, eserin bütünlüğüne bizzat cami görevlileri ve yetkililer tarafından zarar verildiğini ortaya koyuyor. Bu bölüme sonradan eklenen cam bölme ve içeriye konulan masa, sandalyeler ise tarihi mirası adeta hançerliyor. Tarihi ibadethanenin duvarlarına monte edilen klimaların durumu ise görenleri şaşkına çevirmeye yetiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir