Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

NASA'dan İyi Olmak Yetmez: Bir An Önce Geçmemiz Gereken 9 Uzay Araştırma Kurumu

252PAYLAŞIM
Bakan Eroğlu: ‘NASA da Kim Oluyor? Bizim Teknolojimiz Daha İleri’ - onedio.com
Bakan Eroğlu: ‘NASA da Kim Oluyor? Bizim Teknolojimiz Daha İleri’ - onedio.com

Her şey aslında bu açıklamayla başladı. Bakan Veysel Eroğlu, NASA'dan teknoloji anlamında çok daha ileride olduğumuzu ''NASA da kimmiş?'' diye sorarak tartışmayı alevlendirdi.

Fakat, NASA ile teknoloji yarışına girmeden önce geçmemiz gereken maalesef pek çok uzay kurumu var.

Uzayla ilgili kurum ve kuruluşların tamamını içeren bir liste hazırlamak imkansız olsa da bütçesi, yaptığı çalışmalar ve bilinirliği açısından en önemlilerinden 9 tanesi şöyle!

1. Rus Uzay Ajansı: Roskosmos

Uzaya ilk insanı gönderen, Venüs'e sayısız sonda gönderen ülke olduğu eski ihtişamlı SSCB günlerinden uzak olsa da Roskosmos halen uzay çalışmalarındaki en önemli uzay kuruluşlarında biridir. Uluslararası Uzay İstasyonu'na insanlı uçuşları gerçekleştiren Roskosmos diğer gezegenlere göndermeye çalıştığı uzay araçlarında son yıllarda problemler yaşamaktadır.

Bugünden yaklaşık 55 yıl önce Sovyet Rusya Uzay Ajansı büyük bir başarıya imza atmış ve uzaya ilk kozmonotu gönderme başarısı göstermişti. Bu uzay araştırmaları açısından gerçekten dönüm noktasıydı. Daha da önemlisi Uzay Yarışını başlatan hamleydi.

Uzay araştırmalarına ayırdığı güncel bütçe: 7.7 Milyar Dolar

'Hadi Gidelim!' Uzaya Giden İlk Kozmonot Yuri Gagarin'in 108 Dakikalık Yörünge Macerası - onedio.com
'Hadi Gidelim!' Uzaya Giden İlk Kozmonot Yuri Gagarin'in 108 Dakikalık Yörünge Macerası - onedio.com

2. Avrupa Uzay Ajansı: ESA

Avrupa ülkelerinin ortaklaşa uzay çalışmaları yaptığı uzay kurumudur. Gün geçtikçe uzay konusunda ağırlığını artıran kuruluş, diğer kurumlarla ortak çalışmalarının yanı sıra uzaya gönderdiği ve göndermeye planladığı uzay araçlarıyla yakın gelecekte daha fazla gündeme gelecektir.

Bu kuruma Avrupalı 17 ülke üye iken, maalesef Türkiye üye olmamıştır. Nedeni ise 'gereksiz' harcamalardan kaçınmamız...

Uzay araştırmalarına ayırdığı güncel bütçe: 5.5 Milyar Dolar

3. Çin Ulusal Uzay İdaresi

Rusya ve Amerika tarafından başlatılan uzay yarışına geç katılmasına rağmen son yıllardaki ataklarıyla dikkat çeken Çin'in ulusal uzay kurumudur. Uzaya insan gönderebilen üçüncü ülke olmasının yanı sıra bir uzay istasyonu kurma projesini halen yürütmekteler. 

Ayrıca Çin, 2020 yılına kadar Mars'a insansız bir uzayı aracı gönderme planı da yapmakta.

Uzay araştırmalarına ayırdığı güncel bütçe: 1.3 Milyar Dolar

4. Japon Uzay Araştırma Ajansı (JAXA)

Diğer kuruluşlar kadar adı duyulmasa da JAXA uzay yarışında kendi yerini edinmiş durumda diyebiliriz. Uzaya insansız hava aracı gönderebilen sayılı uzay kuruluşlarından olan JAXA, özellikle Itokava asteroidinden örnek alıp dünyaya dönmeyi başaran Hayabusa uzay aracı ile büyük başarı elde etmiştir.

Henüz resmi bir açıklama gelmese de yakın zamanda Mars'a da uzay aracı göndermeyi planladıkları biliniyor.

Uzay araştırmalarına ayırdığı güncel bütçe: 2.4 Milyar Dolar

5. Fransa Uzay Ajansı

Fransa Uzay Ajansı, henüz çok büyük gelişmeler kaydedemese de bütçe bazında baktığımız zaman uzay araştırmalarına en çok para harcayan ülkelerin başında geliyor. Teknolojisi dahilinde şu an sadece insansız yapay uydularını uzaya gönderebilen Fransa, yakın zamanda uzayı keşfetme çalışmalarına hız verecek gibi.

Uzay araştırmalarına ayırdığı güncel bütçe: 2.5 Milyar Dolar

6. Hindistan Uzay Araştırma Kurumu (ISRO)

Uzay yarışında son yaptığı hamleler ve ayırdığı bütçeyle ön plana çıkan bir diğer ülke de Hindistan. Amerika, Rusya ve Avrupa Birliği'nden sonra yarışı 4. sırada götüren ve en büyük rakibi Çin'i bu yarışta saf dışı eden Hindistan, 2014 yılının son aylarına doğru Mangalyaan uzay aracını Mars'a göndermeyi başarmış ve bu alanda önde gelen ülkelerden birisi olmuştu.

Uzay araştırmalarına ayırdığı güncel bütçe: 1.1 Milyar Dolar

7. İtalya Uzay Ajansı

İtalya Uzay Ajansı'nı pek çoğumuz 2014 senesinde uzaya gönderdiği kadın astronot Samantha Cristoforetti ile duydu. O tarihe kadar uzay yarışında oldukça geride olan İtalya, o günden sonra ayırdığı bütçeyi de artırdı ve uzay yarışında yerini almaya başladı. 

Şu an itibariyle uzaya insanlı ya da insansız hava aracı gönderebilme yetisine sahip olan İtalya, yakın zamanda Mars'a yolculuk etmeye hazırlanıyor.

Uzay araştırmalarına ayırdığı güncel bütçe: 1.8 Milyar Dolar

8. Alman Uzay Ajansı (DLR)

2013 yılına kadar uzay araştırmaları için ayırdığı bütçenin büyük bir bölümünü Avrupa Uzay Enstitüsü'ne aktaran Almanya, o seneden itibaren kendi uzay ajansı olan DLR'a para akıtmaya başladı. Öncelikli olarak yapay uydu üretiminde gelişim sağlayan Almanya, şu aralar asteroide robot yollama çalışmalarını hızlandırmış durumda.

Uzay araştırmalarına ayırdığı güncel bütçe: 2 Milyar Dolar

9. Belçika Uzay Ajansı

Son zamanlarda ayırdığı bütçe ve yaptıkları çalışmalarla ön plana çıkan Belçika Uzay Ajansı, bütçesine rağmen ciddi bir başarı elde edememiş kuruluşlardan bir tanesi.

Bonus 1: Tübitak Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü

Ülkemizde çalışmalarını sürdüren uzay araştırma kurumu. Kendi yapay uydularımızı fırlatabilmemize rağmen şu ana kadar pek fazla başarı maalesef elde edemedik. Bunun en önemli sebebi de elbette çalışan mühendis ve kişilerin çok da kalifiye olmamalarının yanında, ayrılan bütçe.

Bonus 2: Ülkelerin uzay araştırmalarına ayırdıkları bütçeler de şöyle!

www.evrimagaci.org

Şu anda uzay alanında yapılan atılımları göz önüne aldığınızda, dünyanın genelinde bu miktarın sadece 2 katının uzaya ayrılması halinde neler olacağını düşünmek ister misiniz?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
z3rostfx

Türklerin başına ne geldiyse sonradan pişmanlıktan gelmiştir. 'Yanlışsa kusura bakmayın' Osmanlı Devleti bile bazı şeyleri sonradan fark etmiştir. Arkadaşlar İslam için bir şey yapmayın demiyoruz. Ama ilim'ede önem verin Allah aşkına ! Lütfen yani.

sevimsizhayalet

Uzaya gitmek için mekik yapmaya gerek yoktur.şöyle büyük depolu bir uçaga biNeceksin ABDESTİNİ aldıktan sonra hiç bisey olmaz. Kilis valisini de tubitakin başına koyarız tamamdır.(hayvanat müdüründen de kötü yapmaz herhalde)

alfaromeo-ise-bende-julietim

NASA'nın açılımını sorsan dahi kem küm edecek insanların uzay araştırmalarında oldukça fazla yol alan bir kuruma kafa tutması da fazla ironik.

totalwar

diyanete ayrılan bütçeyi ikide bir dilinize dolamanız anlamsızın ötesinde saçmalık.bu bütçenin büyük çoğunluğu diyanette görevli memurların(imam-hatip müezzin vs) maaşları. buna bağlı olarak ülkede uzay araştırmalarını bırakalım,bilimsel araştırma yapma konusunda çok yetersiziz. bunda hemfikiriz. kesinlikle bu ülkenin bilimsel araştırmalara daha fazla harcama yapması ,ulusal bir bilimsel araştırma laboratuarı açması gerekli.

derdi27

ne kadar çok imam varmış ülkede :)

feyk

Peki turkiyede kac tane doktor, hemsire, saglik gorevlisi vardir? Bir mri tarayicisinin, saglik donanimlarinin fiyatlarindan haberiniz var mi? Tahmin edeceginiz en yuksek fiyatdan daha pahali. Buna ragmen saglik bakanliginin butcesi 3-4 milyar tl ken diyanet 6milyar dolarla ne yapiyor. Biri bunun izahatini vermeli. 6milyarin ne kadar buyuk para oldugunun farkinda degilsiniz anlasilan. Kucuk ulkelerin butcesi kadar. Bu para ile tam donanimli bir ordu kurup maaslarini odeyebilirsiniz. Muhtemelen gizliden yapilanda bu. Sizin bilime yetmez dediginiz butcenin 4de 1i ile hindistan uzaya roket gonderiyor, gunes yorungesine bilimsel arastirma uydulari yerlestiriyor. Bilmem farkindamisiniz

canc

Ayakkabı kutularından ve mercedesten sonra camiye tek kuruş vermek içimden geçmiyor.

oguz-korkut

Vermeyin zaten efendim.

erhanceylan

Hepsi Boş ! Sorsan bi hava durumu tahmini yapamazlar ! Neyse diyanete ayrılan bütçe bu sene az gelmiştir, biraz daha milyar liralar veriniz. Diyanetin 2016 bütçesi 6.4 Milyar TL mk. Ne yapıyorlar bu parayla duaların telifini mi alıyor anasını satim ????

Görüş Bildir