'Hadi Gidelim!' Uzaya Giden İlk Kozmonot Yuri Gagarin'in 108 Dakikalık Yörünge Macerası

 > 
1.1bPAYLAŞIM

1. 'Hadi gidiyoruz!' Yuri Gagarin, komuta ettiği Vostok 1'in kalkışı Rus radyosunda 12 Nisan 1961, 06:07

2. 1960'larda ABD ile SSCB arasındaki 'Uzay Yarışı'nda skoru değiştirecek Sovvet projesi: Vostok 1

Восто́к-1 (Tr, Doğu 1)  4725 kg ağırlığında, küre şeklinde bir kapsüldü.

Vostok 1 modülü ile uzay yörüngesine çıkma projesi için uzun süre hazırlık yapıldı. 20'ye yakın kozmonot, seçenekler arasındaydı.

3. Vostok 1 görevi yaklaşırken, SSCB bu iş için kozmonotların sayısını 2'ye indirdi: German Titov ve Yuri Gagarin

İkisi de genç, başarılı pilotlardı. Ancak bu görev için, German Titov'a göre daha güler yüzlü, daha sıcak bir imajı olan Yuri Gagarin isminde karar kılındı. Titov yedekti. 

Bu seçimde Gagarin'in köylü bir aileden yetişmiş olmasının da etkili olduğu söylenir.

4. 'Uzaya çıkış' için hazırlıklar ciddi bir şekilde yapıldı

Zira uzay yarışının hararetli ve hareketli günlerinde, birçok astronot - ya da kozmonot feci şekilde hayatını kaybetmişti. Ufacık hatalar yılların emeklerini yok edebiliyordu.. 

5. Gagarin, son ana kadar ailesine bu 'tarihe geçecek yolculuğu' söylemedi, çok riskli olduğunu o da biliyordu

6. Tanıdığım ve tanımadığım dostlar, yurttaşlarım, tüm dünyanın insanları! Az sonra güçlü bir Sovyet füzesi beni uzayın derinliklerine taşıyacak. Size söylemek isterim ki, şu anda tüm hayatım tek bir an gibi gözlerimin önünde. Benden beklenen şeyi yapmak için gereken gücü bulacağımı hissediyorum.

Yuri Gagarin, fırlatmaya birkaç dakika kala

7. SSCB uzay roketlerinin baş tasarımcısı Sergey Korolyov, Vostok'ta kalkışı bekleyen Yuri Gagarin'e son çağrısını gönderir, 'Birazdan kalkış başlayacak.'

Yuri Gagarin, kapsülünde bulunan kamera ile TV ekranlarındadır. Yanıt verir, 

Anlaşıldı. İyi hissediyorum, moralim yerinde. Gitmeye hazırım.

8. Ön aşama... Orta... Asıl... ATEŞ! Size iyi bir uçuş dileriz. Her şey yolunda.

Yuri Gagarin: "Poyekhali! (Haydi gidelim!)

9. ve 108 dakikalık, dünyanın ilk başarılı 'uzay yolculuğu'

Yuri Gagarin, Kazakistan sınırları içinde bulunan dünyanın en eski ve en büyük uzay üslerinden Baykonur'dan hareket etti.

 Kalkıştan iki dakika sonra ilk dört roket atıldı, bir dakika sonra kapsülü koruyan kılıf atıldı ve iki dakika sonra da Vostok 1'in ana yakıtları tükenerek kapsülden ayrıldı, yenileri ateşlendi.

Görevde hiçbir problem yoktu, Yuri Gagarin, sürekli olarak uzay üssüyle iletişim halindeydi. 

06:25 Büyük Okyanus'u çaprazlama olarak kat eder, yer birimi ile iletişimi VHF menzili bittiği için HF dalgaboyları iledir.

06:49 Yuri Gagarin, dünyanın gece tarafına geçtiğini bildirmiştir 

07:00 Güney Amerika'yı kat etmektedir, Macellan Boğazı'nı geçer. 

07:25'e kadar, Yuri Gagarin'in gönderdiği raporlar merkeze ulaşmamıştır.

10. Tarihi görevde gelen aksilik

Atlas Okyanusu'nu geride bırakan Vostok 1, Afrika'ya yaklaşır, Retro ateşlemeye 15 dakika kalmıştır... Araç Angola'nın kıyı kesimine yakın bir noktadayken motorlar ateşlenir.

Hizmet modülü ile iniş modülünün ayrılması için emir verilmesinin ardından, modüller ayrılmaz. Kablolar sıkışmıştır... 10 dakika süreyle ilerleme devam eder. 

Modüller ayrılmadığı için kapsül bir süre aerodinamik olarak problem yaşadığından dönmeye başlar, ancak o malum kablolar yanar ve kapsüller sonunda ayrılır.

11. Yuri Gagarin 2.5 km'de paraşütüyle ayrılır

07:35'te Mısır'ı geçerek Akdeniz'e giren Vostok 1, 07:55'te Kıbrıs'ın batı kesimini geçerek Türkiye semalarına girecek ve Karadeniz'i de geride bıraktıktan sonra Krasnodar yakınlarında Sovyetler'e girer.

Yuri Gagarin kapsülle birlikte irtifa kaybederken paraşütünü açar, ve SSCB topraklarına iner. Bir anne ve çocuğu tarafından fark edilen 'turuncu kıyafetli' garip adam 'Moskova'yla görüşmem için bana telefon lazım' dedi, ve müjdeli haber Başkent'e gitti. Görev tamamlanmıştı! 

Ancak paraşütle atladığı bir süre gizli tutuldu 

12. Artık dünya tarihine geçmiş bir isim olmuştu

13. SSCB'de ise rejimin başarı ikonu haline getirildi, kahramanlık madalyaları, nişanlar aldı

Askeri pilotluk, kozmonotluk eğitimi olmasına rağmen bir süre eğitim uçuşlarına dahi katılmasına izin verilmedi, sebepse 'ulusal başarı' Yuri Gagarin'e bir şey olmamasıydı. 

Öyle ki SSCB'de birçok şehre gidiyor, etkinliklere katılıyordu.

14. Che Guavera ve Yuri Gagarin, 1964

15. Yuri Gagarin'den rahatsız olanlar

Ancak isminin bu kadar öne çıkmasından rahatsız olanlar da yok değildi. İsmi büyüdükçe ve yayıldıkça, O'nun egosu yüksek, alkolik biri olduğu yönünde söylentiler ortaya çıkmaya başladı.

16. Efsane kozmonotun ölümü bir uçak kazasında geldi

Yuri Gagarin, Vostok 1'in ardından da uçmayı çok isteyen bir pilottu. Çeşitli görevlerde yer almak istiyordu, ancak müsaade edilmedi. Savaş pilotu olmak için tekrar hak kazanmak için MIG-15 model uçakla rutin eğitim uçuşları yapıyordu, son uçuşunda eğitmeni ile birlikte hayatını kaybetti. 

Ölümünün arkasındaki sır perdesi

Yuri Gagarin'in ölümü sonrasında devlet gizlilik kararı almıştır ve kamuoyu nezdinde o gün yaşananlar bir sır omuştur. Ancak olayın ardından 50 yıla yakın bir sürenin geçmesinin ardından farklı iddialar bugün gündemde rahatlıkla yer edinebiliyor. 

Yuri Gagarin'in uçağının düşmesinin sebebi ilk etapta 'sarhoş olması' olarak iddia edilmişti ancak uçuş öncesi testlerde herhangi bir alkol ya da uyuşturucu madde kullandığına yönelik bir sonuç çıkmamıştı. Yani bu karalama yönelikti...

Aynı gün farklı bir uçağın, türbülans yaratarak, taciz ederek Gagarin'in bulunduğu MIG-15 eğitim uçağını düşürdüğüne yönelik de iddialar vardır.

17. Dünyadaki siyasi kutuplaşmanın sonucu, 'Uzay yarışı'ndaki önemine hak ettiği kadar değinilmediği' söylenir

21 Nisan 1961'de Time dergisinde 'Man in space' uzaydaki adam başlığı ile kapakta yer almıştır. Ancak zamanın Sovyet Bloku karşıtı ülkelerinde, bugün bile hala Yuri Gagarin ve 'önemi' geri planda kalmıştır. 

Uzay Yarışı, ABD projeleriyle akla gelen bir konu haline gelmiştir. Halbuki SSCB uzay çalışmaları, roket bilimindeki ilerlemeleri ve kahraman kozmonotları da bu yarışa önem katan, yücelten noktalardandır.

18. Düşüşünün ardından Vostok 1 Uzay Aracı

Uzay aracı şu anda Rusya RKK Energiya Müzesi'nde, diğer uzay araçları ile birlikte sergilenmektedir.

19. Moskova'da bulunan 'Yuri Gagarin Anıtı'

Uzaya çıkışını çok iyi tasvir eden, bu önemli heykel Moskova'da bulunuyor. Bunun dışında farklı ülkelerde Gagarin adına anıtlar da vardır.

20. Dünyanın dört bir yanında: 'Yuri Gecesi'

Dünya uzay partisi olarak da geçen 'Yuri's Night' etkinlikleri, 12 Nisan günü, yani bugün, yani Yuri Gagarin'in uzaya çıktığı gün dünyanın farklı bölgelerinde karşımıza çıkıyor!

'Bizde kesin yoktur' demeden...

Yuri Gecesi etkinlikleri Türkiye'de de iki noktada düzenlenecek. Ankara'da ODTÜ'de, İstanbul'daysa özel bir mekanda Yuri Gagarin hatırlanacak! 

Bilgi için

21. First Orbit: Uzay istasyonu ve Yuri Gagarin arasında geçen tüm konuşmalar

Kaynaklar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

İşte bu adama saygı duyuyorum ben. (Onu öldürten Sovyet Başkanı kabir azabı çeksin !!!) Ruslar bana göre bu yarışın kazananıdır. Venüs'e bile sonda göndermişler duyduğuma göre.

notthatreligious

''I see no God up here..'' Yuri Gagarin

fez

You will when you die.

benzodiazepin

aslında onun ilk olmadığı biliniyor.Gidip gelmeyen ve gelip de atmosferde yanan çok kozmonot var.

fruzun

"duygulandırdı."

nihat

Упокой душу

feyk

hayat ilginc gercekden, butun isi yapan, gece gunduz calisip emek harcayan, boyle bir seyin olabilirligi konusunda tum vizyonu ortaya koyan sergey korolyov'un basini cektigi bilim insanlari, muhendisler. hatta korolyov nukleer baslik icin yapilan fuzeyi ilk uydu sputnikde kullanmak icin cok caba harciyor, ust makamlari ikna etmek icin yogun lobi yapiyor. kisaca uzay cagini baslatan insan kendisi. ama basarinin tum kredisini toplayan, ismini tarihe yazdiran, roketin icinde durmakdan baska hic bir sey yapmayan yuri gagarin. roketi kullanma gibi bir durumda sozkonusu degil. hersey otomatik. yuri gagarinin yaptigi sadece riski alip, roketin icinde sakin paniklemeden oturmak. acikcasi banada boyle bir teklifle gelinse bir an tereddut etmeden kabul ederdim. ote yandan olene kadar korolyov'un var oldugunu bile kimse bilmiyor.

yakcan

Valla değişik bir bakış açısı uzay çağını başlatan adam sergey ve nazi almanyasından kaçan alman kökenli abd li bilim adamları

Görüş Bildir