Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

etiket Bakan Eroğlu: ‘NASA da Kim Oluyor? Bizim Teknolojimiz Daha İleri’

Anasayfa > Gündem

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA), aralarında Türkiye'nin de olduğu Doğu Akdeniz ülkelerinde 1998'de başlayan kuraklığın son 900 yılın en kötüsü olduğuna dikkat çekmesiyle ilgili, 'NASA’nın meteorolojik hava tahminleri, bizim gerimizde. Geçen yıl yaptıkları tahminleri tutmadı mesela. Bizim teknolojimiz onlardan ileri. NASA da kim oluyor?' dedi.

Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu, Meclis'te gazetecilerle sohbet etti ve soruları yanıtladı.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın aktardığına göre Bakan Eroğlu, NASA'nın söz konusu araştırmasının sorulması üzerine şu yanıtı verdi:

'NASA’nın meteorolojik hava tahminleri, bizim gerimizde. Geçen yıl yaptıkları tahminleri tutmadı mesela. Bizim teknolojimiz onlardan ileri. NASA da kim oluyor? Onlar global ve kuşbakışı bakıyor iklim verilerine. Biz noktasal ve bölgesel tahminler yapıyoruz.'

‘Onların uyduları varsa, bizim de Göktürk’ümüz var’

‘Onların uyduları varsa, bizim de Göktürk’ümüz var’

Eroğlu, şöyle devam etti:

'Sadece Türkiye’ye değil, çevre ülkelere de bu hizmeti veriyoruz. Denizlerde kurduğumuz istasyonlarla bölgemizdeki en etkin tahminleri yapıyoruz. Onların uyduları varsa, bizim de Göktürk’ümüz var.'

'900 yılın en kötü kuraklığı'

'900 yılın en kötü kuraklığı'

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) araştırmacıları, Türkiye, İsrail, Ürdün, Lübnan, Filistin, Kıbrıs ve Suriye’yi kapsayan Doğu Akdeniz bölgesinde 1998 yılında başlayan kuraklığın, muhtemelen son 9 asrın en kötü kuraklığı olduğunu bildirmişti.

ABD’nin New York kentindeki NASA Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nden iklim bilimci Ben Cook önderliğindeki araştırma ekibi, Doğu Akdeniz’in iklim koşullarını ve suyun azalışını anlamak için bölgenin kuraklık geçmişini gösteren modeller oluşturmuştu.

Veysel Eroğlu, açıklamalarının ardından Twitter'da TT listesine yerleşti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
341
68
38
25
4
4
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?