Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi 10 Woody Allen Filmi

5PAYLAŞIM

2000’lerde eskisi kadar tatmin edici işler çıkarmasa da Woody Allen’ı ‘ustalar’ kategorisine almamızda bir sakınca yok. En iyi 10 filmini seçerken zorlandığım isimlerden oldu. Özellikle 70’ler ve 80’ler Woody Allen sinemasına şekil veren birçok önemli eserle dolu… İlk sıradaki “Interiors” seçimi kimileri için şaşırtıcı olacaktır muhtemelen. Allen’ın kişisel mizah anlayışını geri planda tutup dramatik atmosferi ön plana aldığı ve çok sevdiği Bergman’a saygılarını ilettiği karanlık, kasvetli ve etkili bir film "Interiors". Film için 'ciddi' tanımını kullanmak biraz klişe kaçacaktır ama örneğin “Another Woman” gibi Allen filmografisinde özel bir yerde duran işlerden. Lafı uzatmadan listeye geçeyim.

Kaynak: https://alicalisskan.blogspot.com/2019/0...

1. Interiors (1978)

Dramatik, sarsıcı ve depresif bir Woody Allen filmi. Muhtemelen Woody Allen denildiğinde aklınıza bu tanımlar gelmiyordur ama filmi izledikten sonra aklınızdan çıkmayacağı olası!

2. Hannah and Her Sisters (1986)

Woody Allen sinemasının en karakteristik filmlerinden biri... Tüm ekibin muazzam oynadığının altını çizmek lazım.

3. Annie Hall (1977)

Sinemanın unutulmaz aşk hikayelerinden birini yaratan "Annie Hall", Allen sinemasının ikonik eserlerinden.

4. Bananas (1971)

Allen'dan hala güncelliğini koruyan bir politik taşlama. O kırmızı sakalı unutmak mümkün değil.

5. Another Woman (1988)

"Interiors" ile akrabalık bağı olan etkili ve yalın bir drama. En çok John Cassavetes'in muazzam filmi "A Woman Under the Influence"den tanıdığımız Gena Rowlands burada da döktürüyor.

6. Husbands and Wives (1992)

Evlilik ve ilişkiler üzerine bir belgesel minvalinde izlenebilecek "Husband and Wives", dinamik kamera kullanımı ve gerçekçi stiliyle Allen sinemasında çok farklı bir yerde duruyor.

7. Manhattan (1979)

Meryl Streep'li Woody Allen filmi. Zeki bir senaristin odağa alındığı film leziz siyah-beyaz şehir manzaraları yaratıyor.

8. Deconstructing Harry (1997)

Kalabalık kadrosuyla eğlence vaat eden Allen filmi. En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar adaylığı var.

9. Radio Days (1987)

Allen sinemasının naif ve eğlenceli tarafını yansıtan, nostaljik bir güzelleme. Son derece iyi bir dönem filmi.

10. The Purple Rose of Cairo (1985)

"The Purple Rose of Cairo" (1985), için 'kusursuz film' demek güç. Fakat fantezi ile iç içe geçen hikayesiyle kendini dört gözle izlettirmeyi başarıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir