Meteoroloji'den Kuvvetli Yağış ve Fırtına Uyarısı

-

Meteoroloji Genel Müdürlüğü | Günlük Rapor

Yapılan son değerlendirmelere göre Marmara, Batı Karadeniz, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Orta Karadeniz kıyıları, Çorum, Amasya ve Giresun çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. 

Yağışların; Marmara'nın batısında (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale ve İstanbul); öğle saatlerinden itibaren Marmara, Kıyı Ege, Batı Akdeniz kıyılarında, akşam ve gece saatlerinde Batı Akdeniz'in iç kesimleri ile İç Ege'de kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak; sabah saatlerinden itibaren Trakya'da, öğle saatlerinden itibaren Marmara'nın güneyi ile doğusunun yükseklerinde, akşam saatlerinden itibaren ise Batı Karadeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri ile İç Anadolu'nun kuzey batısında karlakarışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. 

İç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte gece ve sabah saatlerinde yer yer pus ve sis hadise bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: İç ve doğu bölgelerde 3 ila 6 derece artacağı, Marmara'da 5 ila 10 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. 

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı, sabah saatlerinden itibaren kuzeybatı kesimlerde kuzey yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette; Marmara, Ege, Batı Akdeniz ile Batı Karadeniz kıyılarında kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (40-80 km/s); Marmara'nın güneybatısında zaman zaman tam fırtına (80-100 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların Marmara'nın batısında (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale ve İstanbul); öğle saatlerinden itibaren Marmara, Kıyı Ege, Batı Akdeniz kıyılarında, akşam ve gece saatlerinde Batı Akdeniz'in iç kesimleri ile İç Ege'de kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Ülkemizin doğu kesimlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın Batı Akdeniz'de güney ve güneybatı (Lodos), Marmara, Kıyı Ege ve Batı Karadeniz kıyılarında kuzeyli yönlerden, kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (40-80 km/s); Marmara'nın güneybatısında zaman zaman tam fırtına (80-100 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (soba ve baca gazı zehirlenmesi, deniz ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ UYARISI: Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde yüksek kar örtüsünün bulunduğu eğimli dik yamaçlarda yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların sabah saatlerinde Marmara'nın batısında (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale ve İstanbul); öğle saatlerinden itibaren bölge genelinde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak; Trakya ile öğle saatlerinden itibaren güney ve doğusunun yükseklerinde karlakarışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

BİLECİK Parçalı çok bulutlu, yağmurlu, öğle saatlerinden sonra kuvvetli olmak üzere karlakarık yağmur ve kar yağışlı 5

BURSA Parçalı çok bulutlu, yağmurlu, öğle saatlerinden itibaren kuvvetli olmak üzere yağmur ve karlakarık yağmurlu; yüksekleri kar yağışlı 10

EDİRNE Çok bulutlu, kuvvetli karlakarışık yağmur ve kar yağışlı 3

İSTANBUL  Parçalı çok bulutlu, kuvvetli olmak üzere yağmurlu, zamanla karlakarışık yağmurlu ve yüksekleri kar yağışlı 10

EGE

Çok bulutlu, Kıyı Ege ile zamanla bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar yağışlı gececeği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden itibaren Kıyı Ege'de, zamanla iç kesimlerde kuvvetli olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

A.KARAHİSAR Parçalı zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren kar yağışlı 3

DENİZLİ Parçalı çok bulutlu, zamanla yağmur ve sağanak yağışlı 10

İZMİR Çok bulutlu, il genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden itibaren il genelinde kuvvetli olması bekleniyor. 15

MANİSA Çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı 12

AKDENİZ

Parçalı zamanla çok bulutlu, bölgenin batısı ile zamanla Mersin çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı, iç kesimlerin yükseklerinin karlakarışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden itibaren Batı Akdeniz kıyılarında, zamanla bölgenin batısında kuvvetli olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde hafif buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

ADANA Parçalı zamanla çok bulutlu 12

ANTALYA Çok bulutlu ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra il merkezi ve batı ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor. 14

İSKENDERUN Parçalı zamanla çok bulutlu 11

MERSİN Parçalı zamanla çok bulutlu, öğleden sonra sağanak yağışlı 12

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren bölgenin kuzeybatısının karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve sis hadisesi bekleniyor.

ANKARA Parçalı çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur, yüksekleri kar yağışlı 2

ESKİŞEHİR Parçalı çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren kar yağışlı 1

KIRŞEHİR Parçalı çok bulutlu ve yer yer sisli 6

KONYA Parçalı çok bulutlu ve yer yer sisli 3

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Zonguldak, Bartın, Bolu, Düzce ve Karabük çevreleri ile Kastamonu'nun kıyı ilçelerinin, akşam saatlerinden itibaren bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yağmur, iç kesimlerinin yükseklerinde karlakarışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor. İç kesimlerinde yüksek kar örtüsünün olduğu eğimli dik yamaçlarda yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

BARTIN Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yağmurlu 10

BOLU Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yağmur ve karışık yağmurlu, yüksekleri kar yağışlı 6

DÜZCE Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yağmurlu 8

ZONGULDAK Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yağmurlu 11

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde Kıyıları ile Çorum, Amasya ve Giresun çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kıyılarda yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Bölgenin iç ve yüksek kesimlerinde yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor. İç kesimlerinde yüksek kar örtüsünün olduğu eğimli dik yamaçlarda yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

BAYBURT  Parçalı ve çok bulutlu -2

SAMSUN Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde yağmurlu 16

TOKAT Parçalı ve çok bulutlu 4

TRABZON Parçalı ve çok bulutlu 14

DOĞU ANADOLU

Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor. Yüksek kar örtüsünün olduğu eğimli dik yamaçlarda yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

ERZİNCAN Parçalı bulutlu -3

ERZURUM Parçalı bulutlu -3

IĞDIR Parçalı bulutlu 4

MALATYA Parçalı bulutlu 2

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte doğusunda yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

DİYARBAKIR Parçalı ve az bulutlu, yer yer sisli 4

GAZİANTEP Parçalı ve az bulutlu, yer yer sisli 3

ŞANLIURFA Parçalı ve az bulutlu 7

SİİRT  Parçalı ve az bulutlu, yer yer sisli 4

DENİZLERDE HAVA

Kuzey Ege'de tam fırtına; Batı Akdeniz'de kuvvetli fırtına; Batı Karadeniz, Marmara ve Güney Ege açıklarında fırtına; Orta Karadeniz, Güney Ege ve Doğu Akdeniz'de fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

KARADENİZ Hava Durumu: Çok bulutlu, batısı ile gece saatlerinden itibaren geneli yağmurlu; Rüzgar: Batı Karadeniz'de kuzey ve kuzeybatıdan 4 ila 6, sabah saatlerinde batısında 6 ila 8; akşam saatlerinden sonra kuzey ve kuzeydoğudan 3 ila 5; Doğu Karadeniz'de batı ve kuzeybatıdan 3 ila 5; sabah ve öğle saatlerinde doğusunda doğu ve güneydoğudan 3 ila 5; sabah saatlerinde batısında güneybatıdan 5 ila 7 kuvvetinde; Dalga: 1,5 ila 2,5m, sabah ve öğle saatlerinde batısında 3,0 ila 4,0m; Görüş: İyi, yağış anında orta.

MARMARA Hava Durumu: Çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde kuvvetli olmak üzere yağmurlu; Rüzgar: Kuzey ve kuzeydoğudan, sabah ilk saatlerde güneybatıdan 6 ila 8 kuvvetinde; Dalga: 3,0 ila 4,0m, Görüş: iyi, yağış anında zayıf.

EGE Hava Durumu: Çok bulutlu, kuvvetli sağanak yağışlı; Rüzgar: Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeydoğudan 8 ila 10; Güney Ege'de güneybatıdan 5 ila 7, akşam saatlerinden sonra kuzey yönlerden 4 ila 6; açıklarında kuzey yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde, Dalga: 5,0 ila 6,0m, güneyinde 2,5 ila 3,5m; Görüş: İyi, yağış anında zayıf.

AKDENİZ Hava Durumu: Çok bulutlu, batısında kuvvetli olmak üzere Batı ve Orta Akdeniz sağanak yağışlı; Rüzgar: Batı Akdeniz'de güney ve güneydoğudan 4 ila 6; öğle saatlerinden sonra 6 ila 8, akşam saatlerinden sonra 7 ila 9; Doğu Akdeniz'de doğu ve kuzeydoğudan 2 ila 4; akşam saatlerinden sonra 4 ila 6; gece saatlerinden sonra 5 ila 7 kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, Batı Akdeniz'de 4 ila 5,0m; Görüş: İyi, yağış anında zayıf.

VAN GÖLÜ Hava Durumu: Parçalı bulutlu; Rüzgâr: Doğu ve kuzeydoğudan 2 ila 4 kuvvetinde, Dalga: 0,25 ila 0,50m, Görüş: İyi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir