Görüş Bildir
Haberler
Meteoroloji'den Hava Durumu Uyarısı: Kar 20 Santimi Aşabilir! Hangi İllerde Buzlanma ve Çığ Tehlikesi Var?

Meteoroloji'den Hava Durumu Uyarısı: Kar 20 Santimi Aşabilir! Hangi İllerde Buzlanma ve Çığ Tehlikesi Var?

GNS
30.01.2022 - 19:06

Ocak ayının ilk haftasından itibaren yurdu etkisi altına alan kar yağışı yavaş yavaş etkisini yitirirken vatandaşlar hava durumunu kontrol etmeye devam ediyor. Ülkenin özellikle doğu kesiminde hala kar yağışı sürüyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yayınladığı son hava durumu raporuna göre 34 ilde kar yağışı ve buzlanma riski bulunuyor. Peki hangi illerde kar yağışı var? Kar yağışı ve buzlanma uyarısı hangi illere verildi? İşte detaylar...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 34 il için buzlanma ve kar yağışı uyarılarında bulundu. Özellikle Kayseri için yapılan açıklamada karın 20 santimi aşacağı bildirilirken, Ankara'da bu akşam itibariyle kar yağışının şiddetleneceği ifade edildi. İşte Meteoroloji'den gelen 5 günlük hava durumu tahmini...

Meteoroloji Hava Durumu Açıklaması

Meteoroloji Hava Durumu Açıklaması

Yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu, Güney ve İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun batısı, Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve batısı ile Bursa, Bilecik, Ordu, Giresun, Erzurum, Ağrı, Bitlis ve Muş çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. 

Antalya'nın doğu kesimlerinde yer yer kuvvetli olması beklenen yağışların Güney Ege kıyıları ile Akdeniz'in kıyı kesimlerinde yağmur ve sağanak, Antalya çevrelerinde yer yer gök gürültülü sağanak, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. 

Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunurken, ülke genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis görüleceği tahmin ediliyor.

Buzlanma ve Çığ Tehlikesi Devam Ediyor

Buzlanma ve Çığ Tehlikesi Devam Ediyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı İç Anadolu Bölgesi'nde 2 ila 5 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Rüzgar, genellikle güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esecek.

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Bugün bu gece iç bölgeler kar yağışlı. Akdeniz bölgesi ve Güney Ege yağmurlu. Yağışlar Antalya'nın doğu kesimlerinde yer yer kuvvetli. Rüzgar Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde güney yönlerden kuvvetli. Buzlanma ve çığ tehlikesi devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

Ankara'da Buzlanma ve Kar Uyarısı

Ankara'da Buzlanma ve Kar Uyarısı

Bu akşam saatlerinden sonra Ankara il genelinde beklenen kar yağışının orta kuvvette (3 ila 7 cm), yarın (Pazartesi) sabah saatlerine kadar etkili olması beklendiğinden başta buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği duyuruldu.

 Ankara Valiliği'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada 'Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre; bu akşam saatlerinden sonra ilimiz genelinde beklenen kar yağışının yarın sabah saatlerine kadar etkili olması beklendiğinden buzlanma nedeniyle ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli, tedbirli olunması gerekmektedir' ifadelerine yer verdildi.

Çığ Tehlikesi Uyarısı

Çığ Tehlikesi Uyarısı

Yapılan son değerlendirmelere göre; Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunması önem arz etmektedir. Muş, Bitlis ve Van ilinin kuzeyinin aralıklı kar yağışlı geçeceği, sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesinin görüleceği tahmin ediliyor. Kar örtüsüne bağlı olarak özellikle yüksek kesimlerde bulunan eğimi dik yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır. Buna bağlı olarak önümüzdeki günlerde bölgemizde oluşabilecek çığ tehlikelerine karşı yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Meteoroloji 5 Günlük Hava Durumu Raporu

Meteoroloji 5 Günlük Hava Durumu Raporu

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları aşağıdaki gibi:

  • Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren kar yağışlı 1

  • İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu 7

  • İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, güney kesimleri ile akşam saatlerinde il geneli sağanak yağışlı 11

  • Bursa: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı 9

  • Adana: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden sonra yağmur ve sağanak yağışlı 13

  • Antalya: Parçalı çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (Yağışların akşam saatlerinden itibaren doğu kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor) 14

  • Samsun: Parçalı ve çok bulutlu 9

  • Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu 10

  • Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren kar yağışlı -4

  • Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı 4

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın