Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Libya'nın Yeni Kaddafi'si Olarak Adlandırılan General Halife Hafter Kimdir?

17PAYLAŞIM

Libya, Kuzey Afrika'da yer alan ve stratejik konumu ile birlikte yer altı kaynakları ile de oldukça önde olan bir ülke. Ancak yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle uzun bir süredir de gündemden düşmüyor. Muammer Kaddafi'nin devrilmesinin ardından ülkede sular durulmuyor. 

Peki Libya'daki olaylarda neler oluyor? Yeni Kaddafi olarak adlandırılan Halife Hafter(Khalifa Hafter) kimdir?

Libya'da Kaddafi'nin devrilmesinin ardından uzun bir süredir iç savaş yaşanıyor.

Ülkenin doğu bölgesinde konuşlanan General Halife Hafter'in 4 Nisan'da başkent Trablus'a yönelik saldırı emriyle ülkedeki şiddet sürekli olarak tırmanıyor. BM başta olmak üzere yapılan çatışmaların durması çağrıları ise karşılık bulmuyor.

2014 yılında ülkede iki başlı bir yönetim ortaya çıktı. Peki hangi siyasi yönetimler var?

Arap Baharı'nın ve Kaddafi'nin devrilmesinin ardından halk ile rejim güçleri çatışıyor. Ülkede 2011 yılından bu yana siyasi bir rejim sağlanamadı. 

Kurulan siyasi yönetimden birisi ülkenin doğu kısmında yer alan ve Mısır sınırına yakın Tobruk'ta bulunan Temsilciler Meclisi ve diğer yönetimde de merkezi Trablus'ta bulunan Ulusal Mutabakat Hükümeti.

Libya'daki siyasi unsurlarda hangi ülke kimi destekliyor?

Merkezi Trablus'ta bulunan Ulusal Mutabakat Hükümeti(UMH), Birleşmiş Milletler başta olmak üzere Türkiye, Avrupa Birliği ve uluslararası kurumlarca meşru kabul ediliyor ve destekleniyor.

Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'ni Mısır, Suudi Arabistan, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri ve kısmen Rusya destekliyor. Bunun dışında halk kanadında örgütlenen farklı unsurlar da var.

Yukarıdaki kısımları iyi bir şekilde not ederseniz Hafter ile bağlantılı ülkeleri de daha rahat anlayabilirsiniz.

Tüm bu siyasi karmaşada öne çıkan bir general var: Halife Hafter. Peki Halife Hafter kimdir?

Halife Hafter 1943 Ecdebiye doğumludur. Sovyetler Birliği'nde askeri eğitim almış ve daha sonra Kaddafi'nin liderliğinde orduya katılmıştır. 1969'da Kral İdris'in Kaddafi tarafından devrilmesine yardım etmiş ve Kaddafi'nin en güvendiği isim olmuştur. Kaddafi'nin Hafter'i oğlu gibi gördüğü görüşmektedir. 1986'da Fransa'nın desteklediği Çad güçlerinin Hafter'i yenilgiye uğratması ve 300 askeri beraberinde esir alması Hafter'in düşüşüne neden olacaktı.

Bu olayın ardından Hafter, Kaddafi tarafından CIA ajanı olmakla suçlanmıştır.

Hafter askerlerinin ve kendisinin esir düşmesine neden olduğu ile suçlanmıştır. Yıllarca hapis yattıktan sonra 1990 yılında CIA ile anlaşma yaparak serbest kalmış ve ardından da ABD'ye sürgüne gönderilmiştir. Hafter'in CIA merkez ofisi yakınına taşınması daha sonradan CIA ile işbirliği suçlamalarını arttırmıştır.

Bazı tarihçilerin 1990 yılından Kaddafi'nin devrilmesine kadar geçen 21 yıllık süreçte Hafter'in bu konu üzerinde çalıştığını söylüyor.

2011 yılında Kaddafi karşıtı gösterilerin artması ile birlikte Hafter ülkesi Libya'ya geri dönmüş ancak ABD ile yakın ilişkisi nedeniyle kamuoyunda sürekli olarak kuşkuyla bakılan bir isim olmuştur. Kaddafi'nin devrilmesinin ardından 2 yıl yargılanmış ancak bir sonuç çıkmamıştır.

Yenilenen seçimlerden sonra 2015 yılında Tobruk meclisi tarafından "Libya Ulusal Ordusu" komutanı olarak atanmıştır.

2016 yılında Şubat ayında Bingazi'yi geri almış ve bölgedeki diğer stratejik noktalar için de operasyonlar düzenlemiştir. 2015 yılının ardından Hafter'in sürekli bir yükselişi söz konusudur. Hafter, dünya kamuoyuna göre UMH bağlantılı İslamcı gruplar ile mücadele etmektedir.

Hafter unsurları kimlerdir? Libya'da 6 Türk neden alıkonuldu?

"Hafter güçleri" olarak adlandırılan gruplar da aslında Halife Hafter ile bağlantılı olduğu söylenen bazı halk grupları ile birlikte siyasi ve silahlı oluşumlardır. Trablus yönetimine bağlı güçlerin Hafter'in Trablus yönünde saldırılarını durdurması, Hafter güçlerinin ikmal ve harekat noktası olan Giryan kentini alması ile General Hafter bundan Türkiye'yi de sorumlu tutmuştur. Bu oluşumlar en son 6 Türk'ün alıkonulması ile yeniden gündeme gelmiştir.

Libyalı General Hafter Türkiye'yi 'Düşman' İlan Etti: Türk Gemileri ve Tesislerine Saldırı Emri - onedio.com
Libyalı General Hafter Türkiye'yi 'Düşman' İlan Etti: Türk Gemileri ve Tesislerine Saldırı Emri - onedio.com
Libya'da Alıkonulan 6 Türk Vatandaşı Serbest Bırakıldı - onedio.com
Libya'da Alıkonulan 6 Türk Vatandaşı Serbest Bırakıldı - onedio.com

Libya'da olaylar tüm sıcaklığı ile devam ediyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
frkn_67

amına koyduğumun çöl bedevileri

sheisstillhere

Arap baharı'nda libya'nın konumu biraz daha farklıydı. İlk karışıklıkların olduğu zamanlar sokaklarda mısır'da olduğu gibi iş isteyen gençler yoktu. Libya'yı oradaki aşiretler ve diğer gruplar sadece petrolden hak sahibi olmak için karıştırdı. Kaddafi bi diktatör müydü? Evet diktatördü. Ama onu diğerlerinden ayıran özellik her zaman halkının özellikle de gençlerin yanında olmasıydı

amd

libyada yaşadım. iç savaşta oradaydım. bu halk her boku hakediyor.

corpse-bride

anlat bıraz neden hakedıyor ?

amd

nereden başlasam ki.oradaki yapı mı? yönetim şekli mi? ahmak oluşları mı? savaşın nasıl başladığı mı? o an kaddafinin vaatleri mi? çok uzun konu. kısacası standart arap zihniyeti.

domalt-trump

Yeni Kaddafi olamaz. Kaddafi petrole tek başına konmayı başarmış, 1-2 ucuz politikayla halkın gözünü boyamış, petrol gelirlerinin büyük çoğunluğunu kişisel servetine eklemişti. Düşünün Albay'ken darbe yapıp devlet başkanı olan biri nasıl 200 milyar dolar servet yapabilir? Bu adamsa petrole hakim olamaz. Libya'nın petrolünü artık Hafter'in tasmasını tutan yer. Yani Hafter bir kukla, Kaddafi ise yeri doldurulamaz bir hırsız. "Kaddafi 200 milyar dolar" diye aratın.

ali.217

Kaddafiden sonra kim gelirse gelsin libya artik kolay kolay duzelmez Kaddafi gittiginde demeokrasi geldi diye sevindiler ama hayla savasiyolar

Görüş Bildir