Görüş Bildir

Kılıçdaroğlu: 'Oy Oranımız Düşerse İstifa Edeceğim'

Anasayfa > Gündem

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 7 Haziran'daki genel seçimlerde partisinin oy oranının düşmesi durumunda istifa edeceğini açıkladı. Kılıçdaroğlu, CHP'nin şu an yüzde 30 oy oranını aştığını belirterek, 'CHP'nin aldığı oy düşerse bırakırım. Siyaseti hiçbir zaman koltuk merakı için yapmadım. Bizim projelerden daha iyi proje ortaya koyan ikinci bir siyasi bir parti yok' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk TV’de Habertürk yazarı Yavuz Semerci moderatörlüğünde Habertürk yazarı Fehmi Koru, Habertürk yazarı Soli Özel, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Arif Erdem, Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Kartoğlu, Habertürk ekonomi yazarı Abdurrahman Yıldırım’ın sorularını yanıtladı.

CHP Genel Merkezi’ndeki mescit

Zete'de yer alan habere göre CHP Genel Merkezi’ndeki mescit ile ilgili bir soru soran ve CHP’nin günümüzde çok değiştiğini belirten Fehmi Koru, “Artık yeni bir CHP var” dedi. CHP’nin artık muhazafakarların da oyunu almak istediğini söyleyen Koru, CHP Genel Merkezi’nde karşılaştığı bir durumu anlattı. Koru şöyle konuştu:

“Buraya erken gelmiştim. ‘Elimi yüzümü nerede yıkayabilirim?’ diye sorduğumda aşağıdaki koridora yönlendirdiler beni. Oraya gittiğimde baktım ‘mescit’ yazıyor. CHP Genel Merkezi’ndeyiz şuanda ve sizin mescidiniz var. Kapıyı açtım, namaz kılan da vardı orada. Yeni CHP, eski bildirgede yer alan ürkütücü şeylere de sahip çıkmış oluyor mu?” sorusuna Kılıçdaroğlu şu yanıtı verdi:

“Şu anda vatandaşlarımın emin olmasını isterim. Dünya değişiyor, insanlar değişiyor. Fikirler değişiyor ve gelişiyor. CHP de gelişecek. CHP sonuçta sosyal demokrat bir parti. Şunu açıklıkla söyleyebilirim. Son 3-4 yılda en büyük değişimi yaşayan partiyiz. Şunu açık ve net söylüyorum: İmam Hatip okullarını kapatmayacağız. Niye kapatalım? Tam tersine İmam Hatip okuluna giden bir çocuğun iyi eğitimi garanti edeceğiz. Türkiye başörtüsü yüzünden 25 yıl enerjisini kaybetti.”

Yüzde 35 oy oranı hedefi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Türkiye’deki gergin siyasal atmosferin ve aşırı kutuplaşmasının getirdiği bir sorun var. Bu sorun yeni yeni çözülmeye başladı. Ben olabildiğince sağlıklı ve tutarlı bir hedef koydum; yüzde 35. Bu hedefi koyarken de iktidar yüzde 34 ile iktidar oldu. Biz onun üzerinde bir rakam telaffuz ediyoruz. Daha da yüksek olabilir. Gün geçtikçe bizim oy oranımızın arttığını ben biliyorum.

CHP’nin seçim vaatleri

Vatandaşımızın derdi başından aşkın. Sonuçta biz siyasetçiyiz, bizim vatandaşların sorunlarına çözüm üretmemiz lazım. Ben yirmi yedi buçuk yılımı devlete verdim. Bütün bu sorunları görünce, biz de siyasal bir partiyiz, bunların nasıl çözülmesi gerektiği konusunda oturduk. Bir uzman ekip uzun uzun çalıştı, projelerimizi ürettik. Çalışırken şuna dikkat ettik; afaki vaatlerden kaçınalım, ayakları yere basan projeler üretelim.

Merkez Türkiye projesi

Bildirgemizde kısa dönem sorunlarına çözümlere yer verdik. Türkiye küresel ticarete entegre olmak zorunda. Türkiye’nin coğrafi üstünlükten kaynaklanan bir avantajı olması gerekiyor. Pırlanta yüzüğü gibi bir yerdeyiz. Bu üstünlük doğalgaz hatları ve petrol hatları dışında hiç kullanılmadı. Biz bunu üretim hattı üssü için kullabiliriz. Şu hedefi koyduk; denizle bağlantısı olmayan ülkelerin küresel limanı haline getireceğiz Türkiye’yi, büyük bir avantaj sağlayacağız.”

Gazetecilerin “Davutoğlu’nun kitabından mı yararlandınız?” sorusuna yanıt veren Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

“Hayır, emin olun sayın Davutoğlu’nun kitabını okumadım. Orada var mıdır, yok mudur bu ayrıntılar bilmiyorum. Varsa da aklın yolu bir. Eğer bizim ayrıntılar o kitapta varsa çok da mutlu olurum. Ama şu eleştiriyi yapmaktan da kendimi alamam. Kendi kitabında varsa neden kendi siyasi partinin projesi haline dönüştürmedin de CHP’yi bekledin. Demek ki bizim projemiz doğru bir proje.”

“Ortadoğu’da barışı sağlayacağız”

Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri değerlendiren CHP lideri, “Biz Ortadoğu’da barışı sağlayacağız. İran Ortadoğu’da en etkin ülke olarak çıktı. Bu proje bölgenin barışını da garanti altına alıyor” diyerek şunları söyledi:

“2 milyon Suriyelimiz var. Türkiye’de yaşayan 3 tür Suriyeli var. Bir kampta yaşayan Suriyeli var, iki sokaklarda dilenen Suriyeliler, üç durumu iyi olan ev kiralayan, iş yeri açan Suriyeliler. Bu toplumun değişik kesimlerinde tepkiler doğuruyor. Biz Suriye’de barışı sağlayacağız. İki milyon Suriyeliyi de kendi ülkelerine göndereceğiz. Hükümet bunun bir kısmını alıyor, ‘Kılıçdaroğlu Suriyelileri gönderecek’ diyor. Biz elbette savaşın ortasına insan göndermeyiz. Ben “neden Suriyelilere 5,5 milyar dolar harcadınız, bu para gereksizdir” diye bir cümle de kullanmadım. Elbette Türkiye kendi ülkesine gelen savaştan kaçan insanlara kucak açacaktır. Türkiye yanlış politika izledi, fatura ödedi.”

CHP’nin ekonomik vaatleri

“Türkiye’de kaynak var. Kaynak için dışarıdan borç almayı doğru bulmuyorum” diyen Kılıçdaroğlu, CHP’nin ekonomik vaatlerini şöyle anlattı:

Asgari ücret 1500 lira. Asgari ücretten vergiyi kaldıracağız. İş veren üzerine ağırlıklı bir yükün gelmemesi lazım onu da biliyoruz. Vergi borcu olmayan, sigorta prim borcu olmayan işadamına bir yıl süreyle sıfır faizli kredi vereceğiz.Bununla üç ayrı avantajı sağlıyoruz. Kişi gelecek vergisini ödeyecek çünkü sıfır faizli kredi alacak. İş veren kredi alınca yatırım yapacak işini büyütecek. Daha adil bir vergi düzeni getireceğiz. Devlette israf var, onu önleyeceğiz.”“

Diyanet” tartışması

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Mehmet Görmez’e makam aracı tahsis edilmesi ile başlayan tartışmalara değinen CHP lideri, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın siyasetten uzak olması lazım. Gazetelerde, televizyonlarda haberler var. Bazı siyasetçiler camide insanları toplayıp siyasi propaganda yapıyorlar. Ben bunu inanca saygısızlık olarak görüyorum. Hiç kimsenin inancına siyaset müdahale etmemeli” dedi.

 HDP binalarına saldırı

Adana ve Mersin’de HDP binalarına düzenlenen saldırılar hakkında hükümetin saldırganları DHKP-C’li, HDP’nin de IŞİD bağlantılı olması konusunda konuşan CHP lideri, “Kim olursa olsun, ister IŞİD, ister DHKP-c, ister sade vatandaş. Bir seçim bürosuna saldırı varsa burada suç vardır. Yakalarsınız onu adalete teslim edersiniz. Özel bir tanımlama yapmanın bir mantığı yok. Arkasında bir örgüt var mıdır, yok mudur ona güvenlik kuvvetleri bakarlar” dedi.

Çözüm süreci ve HDP’nin barajı aşması

Çözüm süreci konusunda “Samimi ve dürüst olacaksınız. İki tarafın da samimi olduğuna inanmıyorum. Süreç duruyor, niye duruyor bilmiyoruz” diyen Kemal Kılıçdaroğlu, HDP’nin seçim barajını aşması konusunda şunları dedi:

“Biz parti olarak seçimlerde yüzde 1 oy alan bir partinin en azından genel başkanının parlamentoda temsil edilmesini istiyoruz. Kürt siyasal hareketinin parlamentoda temsili de önemlidir. Her siyasal partinin aşmasını isteriz, onun da aşamasını isteriz. Elbette bütün siyasal partiler bizim rakibimiz. Ama biz ülkemizi ve onun geleceğini düşünmek zorundayız. Siyaset bir çatışmanın bir kavganın unsur olmamalı.

Muhataplık için HDP’nin barajı aşması önemli. Biz parti olarak bir hükümetin ya da onun görevlendirdiği birisinin İmralı’yla görüşmesini doğru bulmuyoruz, meşru da bulmuyoruz. Bizim siyasal muhatabımız meşru makam olmak zorundadır. HDP barajı aşmazsa da resmi muhatap olur.”

Yeni Anayasa

CHP lideri, yeni anayasada 60 madde üzerinde sağlanan anlaşmaya dikkat çekerek, “60 madde üzerinde uzlaşma olması önemli. İlk çıkaracağımız yasa; siyasi ahlak yasası olacak. Kesin hesap komisyonu kuracağız. Kamu harcamaları sağlam denetlenmeli. Vatandaşın günlük derdine dokunmamız lazım. Siyasi Partiler Yasası’nın değiştirilmesi lazım” diye konuştu.

Tarafsızlık tartışması

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önceki gün, seçimlere ilginin düşük olduğu yönünde yaptığı açıklamaya değinen CHP lideri, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu gözlemi doğrudur ama kendisi açısından doğrudur. Bizim açımızdan doğru değildir” diyerek şunları söyledi:

“Son derece heyecanlı mitingi meydanlarımız var. Sayın Cumhurbaşkanı keşke TBMM’de yemin etmeden “ben gidip oraya oturacağım” deseydi. Bence daha mantıklı olurdu. Yeminin arkasında durmamak ağır bir vebaldir. Başbakan ile ortak hareket ediyorlar. Bir siyasal partiye açıkça oy istiyor. Kabahat Cumhurbaşkanı’ndan çok YSK’dadır. Hukuk çalışmıyor. YSK kalksın Cumhurbaşkanı’na ceza versin demiyorum ama anayasal tarafsızlığını hatırlatma yükümlülüğü vardır. Yargıç korkunun tutsağı olabilir mi? Cumhurbaşkanı’na verilen sorumsuzluk en büyük sorumluluktur.”

Koalisyon tartışması ve istifa açıklaması

“İktidar olamazsak halkı suçlama lüksümüz yok. Yılların algılarını 1-2 seçimde değiştiremezsiniz. Bize oy vermeyenlerde ciddi bir sempati oluştu” diyen Kemal Kılıçdaroğlu, 7 Haziran’da tek başına iktidar olmak istediklerine vurguladı.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İngiltere’deki seçimleri örnek göstererek “kaybedenin istifa etmesi gerektiği” yönündeki çağrısı için, “CHP’nin aldığı oy düşerse bırakırım. Siyaseti hiçbir zaman koltuk merakı için yapmadım. Bizim projelerden daha iyi proje ortaya koyan ikinci bir siyasi bir parti yok. Herkes eşit mesafedeyim. Bu seçimlerde toplumun önemli bir kesiminden oy alacağımızı düşünüyoruz. Bizim stratejimizi belirleyen bir firma var. O firmanın bir yaptığı anket bizim oy oranımızı 30’u aşar diyor.” dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Hıhı Evet

Yüzüme karşı giderim diyorsun ama sanki gözlerin kalacağım der gibi gibi

driverofdream

Ya sen git yeterki gerekirse biz oy vermeyiz panpa.

Full Moon

Yav he he